Новини з 1996 року

Програмісти жорстко критикують наміри виділити 0,5 млн. гривень на новий сайт мерії

Андрій Михайленко 02 травня 2017 13:01 1523 0

Розробники програмного забезпечення для сайтів ставлять під сумнів компетентність виконкомівських працівників, що просять вказані кошти, та підозрюють плани стосовно чергового бюджетного "розпилу".

Один з кременчуцьких представників місцевої IT-галузі наводить аргументи того, як чиновники мерії хочуть фактично зайнятися бюджетним марнотратством під час розробки нової версії офіційного веб-порталу Кременчуцької міської ради та виконавчого комітету.

"500 тис. гривень на новий сайт Кременчука (кременчуцької мерії. - Ред.) - це маячня", - так кременчуцький програміст Ярослав Хоріщенко оцінює роботу представників мерії, котрі до пленарного засідання міськради на 11 травня підготували відповідний проект рішення.

Нагадаємо, в порядку денному чергової сесії міської ради під питанням №3 значиться проект рішення "Про внесення змін до рішення міської ради від 28 жовтня 2014 року «Про затвердження Програми інформатизації міста Кременчука на 2014-2018 роки».

Розробником проекту рішення є відділ інформаційно-комп'ютерних технологій виконкому.

Згідно з оприлюдненим текстом пояснювальної записки до проекту, начальник вказаного відділу Рассоха І.О. на новий сайт просить виділити 0,5 млн. гривень, оскільки нинішній сайт, за його інформацією, має застарілу модульну архітектуру та дизайн.

 

 

ДУМКА ПРОГРАМІСТІВ про НАМІРИ МЕРІЇ

Самі програмісти на сторінці свого чату висловлюють такі думки.

 

 

АРГУМЕНТИ ПРОТИ РІШЕНЬ ЧИНОВНИКІВ

Уже згаданий пан Хоріщенко вказує на такі моменти.

Про підрядників - розробників сайту. Програміст ставить резонне питання щодо відсутності пошуків спеціалістів у Кременчуці, а не в інших містах.

"Чому не хочуть підключити місцевих фахівців? Адже логічно замовити систему в місцевих програмістів.

Вони витрачають гроші в Кременчуці і платять податки. За різними оцінками, один програміст побічно створює 5-10 робочих місць, користуючись послугами місцевих підприємців (магазини, стоматологія, СТО тощо).

Таким чином, частина грошей знову повертається в бюджет. Плюс - набагато простіше спілкуватися з людьми, які під боком і до яких 15 хв. на машині.

Так як вони будуть робити систему для свого міста, то будуть працювати більш якісно і відповідально (можливо).

Та ж історія і з системою трекінгу громадського транспорту. Нібито її офіційно ще не анонсували, але деякі маршрутки вже відстежувати можна.

Система казахська.

Хоча під боком є Черкаська область, де місцеві активісти безкоштовно розробили систему трекінгу транспорту для свого міста. Люди адекватні і про все можна було б домовитися. Але ж ні", - таку позицію займає кременчуцький програміст.

 

Питання навантаження на сайт мерії. Пан Хоріщенко ставть під сумнів доводи чиновників про те, що нинішній сайт мерії не справляється з навантаженнями.

"Цікаво, з якими саме навантаженнями не справляється система? Навіть якщо ці навантаження і є (сепаратисти, російські хакери, DDoS атаки), то вони легко вирішуються.

Наприклад, використовуючи системи дистрибуції контенту (CDN). Яка, до речі, в базовому варіанті може бути безкоштовною (CloudFlare)!

Або разпаралелити роботу сайту на кілька серверів і додати балансування навантаження. Можливо, звучить страшно, але це не вимагає закупівлі обладнання. Просто використовується готовий сервіс та підлаштовується система.

Варіанти є. Дев'яності (роки. - Ред.), коли кожен купував своє обладнання і сервери, вже пройшли. Прийшов час використовувати готову інфраструктуру", - радить Хоріщенко.

Відео. "На новому сайті ми будемо розміщувати відео з сесій, звіти депутатів," — прокоментував Юрій Гриценко.

"А чому не можна для відео використовувати YouTube? Місцеві влади інших країн так і роблять. Завантажуй скільки хочеш, розміщуй де хочеш.

Так навіщо платити більше? Ну або точніше — навіщо платити?" - ставить секретарю міськради риторичне питання у відповідь.

Мобільна версія. Прописувати програму лише варто під спеціалізовані мобільні додатки.

Якщо ж мова йде про версію сайту для мобільників, то лише підправляються вихідні програмні коди.

Як вказує пан Хоріщенко, додаткового обладнання все це не потребує.

Застаріла модульна архітектура. 

"Що мається на увазі під "модульною архітектурою"? Адже зараз, навпаки, все йде до того, щоб розбивати великі монолітні системи на маленькі підсистеми (модулі, мікросервіси тощо). 

І тоді з навантаженням боротися простіше. Теж незрозуміло", - такий з цього приводу коментар програміста.

Реальна ціна новацій. Як вказує спеціаліст, у разі наявності технічного завдання, з вимогами до системи все було б набагато простіше.

Максимальний цінник не має перевищувати 100 тис. гривень.

А так слід подивитися поточну реалізацію сайту та приблизно сказати, скільки буде коштувати.

З функціоналу — новини, сторінки з текстом і таблицями, документи, галерея з фотографіями. Якщо використовувати популярний двигунець для сайтів WordPress, то на все про все може піти $2000 — $4000 (ну ніяк не $20 000).

Плюс віртуальні сервери, ціна на які варіювалася б від рівня навантаження на сайт ($20 — $30/місяць). Відео вивантажуємо на YouTube. Документи можна зберігати або на Google Drive (100 гігабайт — $2/місяць, 1 терабайт! — $10/місяць), або ж просто завантажувати документи через WordPress і зберігати файли на сервері (~10$/місяць за 100 гігабайт).

Наскільки зрозумів Хоріщенко, зараз у планах мерії не використовувати вже готові двигунці, а написати свою систему, що є нераціональним 

"Хочеться сказати, що увесь текст у записці написано якось мутно. Такий прийом використовують мої недбайливі колеги, які хочуть вибити зі свого клієнта якнайбільше грошей. Накидаємо розумних термінів, намагаємося їх якось пов'язати, щоб простежувалася логіка, і вуаля — ціна зросла в 10 разів. Дуже тхне розпилом", - підсумовує програміст.

 

ПОРАДИ ЧИНОВНИКАМ

Ярослав Хоріщенко радить мерії знайти нормальних фахівців, які оцінять ситуацію і запропонують найкраще рішення. І бажано місцевих. І навіть, можливо, їх можна знайти в місцевому Slack-чаті (кременчуцький чат програмістів).

Але, як показує практика, логіка кременчуцьких чиновників продиктована критеріями, які не стикуються з раціональністю витрачання бюджетних грошей громади міста.

 

 

 

 

Теги: Політика КременчукаПригоди КременчукаТехноЕкономіка Кременчука

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Дартс, кавери і майстер-клас: кременчуцькі бібліотекарі вражали колег з усієї України. ФОТОрепортаж 509 0
У Кременчуцькому музеї показали 30-річні досягнення місцевих спортсменів. ФОТОрепортаж 986 0
Скромний і делікатний художник відкрив у Кременчуці виставку своїх робіт. ФОТО 3496 0