Новини з 1996 року

Привітаймо себе з ще однією реформою: з 1 січня 2018 року в Україні зросте вартість електроенергії

Валерія Макряшина 29 грудня 2017 12:41 3773 0

Як відомо, у середині листопада цього року Верховна Рада України прийняла новий закон про житлово-комунальні послуги. Відтепер споживачі зможуть укладати як індивідуальні, так і колективні договори з постачальниками послуг та керуючими компаніями, вимагати від комунальних підприємств виплати штрафу за неналежну роботу, не оплачувати "комуналку" за час відсутності у квартирі (більше 30 днів). Але, як-то кажуть, в однієї медалі два боки. 

Злісних неплатників можуть просто відключити від системи централізованого опалення та водопостачання. 

Споживачі будуть платити абонентську плату постачальникам послуг, а з 1 січня 2019 року з боржників будуть вираховувати пеню за кожен день прострочення оплати.

Сумно те, що вартість житлово-комунальних послуг продовжуватиме зростати. Зокрема, це стосується електроенергії, підвищення вартості якої мало зупинитися ще в березні цього року. Але ні, електрика знову подорожчає у наступному 2018-му році. 

Передусім для промислових споживачів ціна з 1 січня зросте на 10-15%. Про це повідомив голова Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк. Він також зазначив, що всі тарифи об'єктивні та обґрунтовані. Хоча раніше йшлося про те, що ціна на електрику сягне економічно обґрунтованого рівня ще на початку поточного року. 

Чому так? Як зазначив голова НКРЕКП Дмитро Вовк, "протягом останніх місяців лунали «батьківські» заяви від різних членів уряду про наявність підстав для зниження чи не підвищення тарифів... Але ми отримали прогнозний баланс електроенергії на 2018 рік, затверджений Міненерговугілля, — він свідчить про протилежне", — написав Вовк на своїй сторінці у ФБ.

Згаданий Вовком баланс від профільного міністерства полягає в тому, що у 2018 році скоротиться виробництво дешевої електроенергії на атомних і гідроелектростанціях. Відповідно, зросте частка виробництва дорожчої електроенергії теплових електростанцій (ТЕС) та теплоелектроцентралей (ТЕЦ). Це і є причиною номер один. 

Друга причина полягає в інфляції та зниженні курсу гривні. Зазначимо, якщо Президент відстоїть свою ідею щодо підвищення мінімальної зар­плати до 4100 гривень уже з нового року (раніше планувалося підняти планку до 3723), інфляція, відповідно, зростатиме ще.

А поки маємо безкінечний "фестиваль" перманентно зростаючих тарифів.

Третя причина, на думку нардепа Вікторії Войцицької, полягає у факторі приватизації: через виставлені на продаж 8 енергетичних компаній вартість електроенергії зросте ще мінімум на 10%.

Однак повернемося до ТЕС та ТЕЦ, які працюють на вугіллі. Невиправдне зростання тарифу на електроенергію ТЕС зумовило підвищення тарифу для промислових споживачів на 27%, а це спричинило збільшення ціни для населення. У жовтні 2016 року тариф на електроенергію теплової генерації регулятор підвищив майже до 1,7 грн. за кВт-год (тоді як у березні того ж року він становив лише 0,8 грн.). Тариф такого рівня передбачав закупівлю вугілля за ціною 2200-2300 грн., але насправді ТЕС купували його в державних шахтах по 1330 грн., а тому теплова генерація отримувала надприбутки.

Куди ж у такому разі поділася різниця між 2200 грн. та 1330?

Вражає розслідування, проведене виданням "Главком", яке посилається на енергетичного експерта Андрія Геруса, стверджуючи, що кожен місяць 2016 року приносив корпорації Ріната Ахметова ДТЕК близько одного мільярда гривень прибутків. При цьому подібні кошти ніяк не відбилися на розвитку енергоринку України чи самої корпорації.

2016 рік компанія завершила зі збитками у 6,7 мільярда гривень. При цьо­му очікувалося, що компанія використає дохід для різного роду інвестицій, зокрема, задля переобладнання енергоблоків ТЕС із вугілля марки "А" (антрацитове) на марку "Г" (газове).

Куди поділися гроші?

Свого часу формула "Роттердам плюс" і вводилася задля того, аби максимально знизити залежність української енергетики від вугілля антрацитових сортів, чий видобуток припадає нині на непідконтрольні державі території. Однак що ми отримали? Зростаючі тарифи для промисловців та для населення й небувалі прибутки для енергокомпаній. Але не тільки для них.

Журналісти, що вели розслідування, довели, що існує змова між відомим на всю Україну олігархом та чинною владною верхівкою. А доводить цю змову, зокрема, різке зростання вартості боргових облігацій ДТЕК. Якщо у 2015 році на біржах вони коштували 35-40% від номіналу, то до кінця 2016-го зросли до 90% від номіналу, тобто за рік їх ціна збільшилася у 2,5 раза. При цьому скуповувала цінні папери компанія ICU, пов’язана з Президентом Петром Порошенком. Коли облігації подорожчали, ICU отримала надприбутки.

Ще штрихи для повноти картини: співвласником ICU був раніше звільнений міністр енергетики і вугільної промисловості Володимир Демчишин. У цій же компанії раніше працював нинішній очільник НКРЕКП Дмитро Вовк. Як бачимо, коло замкнулося. Слід також  зазначити, що з літа НАБУ розслідує застосування формули "Роттердам плюс".

Як ідеться у документах Національного антикорупційного бюро, "досудовим розслідуванням установлено, що голова і члени НКРЕКП, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби, діючи в інтересах генеруючих компаній теплових електростанцій, умисно, з метою створення умов для отримання надприбутків, у січні-березні 2016 року під час розробки порядку формування оптової ринкової ціни забезпечили включення в нього явно необґрунтованої формули, яка збільшувала вартість вугілля".

Нинішній Генпрокурор Юрій Луценко, наближений до Порошенка, назвав формулу "Роттердам плюс" "мафіозною загрозою", й це дало надію, що хоча б це кримінальне провадження доведуть до логічного фіналу. Однак наразі це вже не здається таким очевидним. Справа затягується, та й саме НАБУ потрапило в малозрозумілі "розборки" за участю інших антикорупційних та силових структур.

Остання новина, дотична до справи "Роттердама", полягає в тому, що Солом’янський райсуд відмовив детективам НАБУ в доступі до інформації щодо рахунків Публічного акціонерного товариства "Центренерго" в Промінвестбанку. А це мало бути важливим етапом у розслідуванні. 

Що відбуватиметься далі зі справою "Роттердам плюс"  - важко сказати. А от що буде з тарифами — цілком зрозуміло кожному. Ціни на комунальні послуги зростатимуть і надалі. 

Варто також зазначити, що збільшення тарифів на електроенергію лише для промисловців аж ніяк не полегшує життя населенню, адже дорожча електроенергія автоматично закладається в ціну продукції, яку випускають промислові підприємства.

Однак це вже дрібниці в порівнянні з тим, яке катастрофічно велике фіаско переживає оголошена в Україні боротьба з корупцією чи вигадана, хто знає. 

Наші провали днями відзначили навіть в Америці, у виданні "The Washington Times". Американські журналісти написали, що ця наша боротьба з корупцією перебуває на межі колапсу. Не найкраща думка стосовно нашого "життя по-новому", однак цілком заслужена. 

 

 

За матеріалами з відкритих джерел

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись