Новини з 1996 року

Правозахисники Human Rights про суд у Гадячі по кременчуцькій справі. Кого погрожували зробити повією?

Олександр Курилов 18 вересня 2018 18:06 792 0

Спостерігачі з міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch оприлюднили свій черговий моніторинг із засідання суду в Гадячі, на якому розглядається справа щодо факту вбивства колишнього мера Кременчука Бабаєва та судді Лободенка.

І пишуть вони в моніторингу тільки те, що почули й побачили. І цього разу - про те, як вибивали покази із затриманих. Зокрема, яким саме способом це робиться.

І висновки з почутого – такі.

«5 вересня в Гадяцькому районному суді Полтавської області відбулося засідання у справі керівника телекомпанії «Візит» Олександра Мельника, який є одним з чотирьох обвинувачених (разом з О. Крижановським, І. Пасічним, І. Куником) у справі про вбивство мера м. Кременчука О. Бабаєва і судді Кременчуцького суду О. Лободенка, - говориться в спеціальному моніторингу і далі: - На самому початку слухання О. Крижановський повідомив про погіршення його стану здоров'я (випав передній міст і їсти він може тільки м'яку їжу). Проблема із зубами триває протягом місяця.

Також О. Крижановський заявив про те, що він оголосить голодування в разі ненадання йому медичного обслуговування. За словами адвоката А. Стіхіна, в СІЗО є стоматолог, проте немає відповідного обладнання.

Він же знайшов стоматологічну поліклініку, завідувач якої  підтвердив, що візьмуться за лікування хворого  з 8 до 16, в будь-який робочий день.  

Про це, за словами адвоката,  начальник СІЗО й начальник медичної частини СІЗО проінформовані, але конвой не зміг організувати транспортування О. Крижановського за цей місяць.

Розглянувши чергове клопотання сторони захисту про забезпечення права на надання медичної допомоги, суд вирішив направити в СІЗО запит про з'ясування причин порушення прав обвинувачених.

Як неодноразово вказували представники Міжнародного товариства прав людини, крім порушення права на охорону здоров'я, є також проблема з харчуванням осіб, які перебувають під вартою (справа П. Волкова, справа С. Зінченко та інших).

Обвинувачених доставили до зали суду, не надавши їм сніданок, тобто до першої години дня вони залишалися голодними. Європейський суд з прав людини наполягає, що такі питання як: час транспортування з СІЗО до суду, своєчасність прийомів їжі і можливість фізичних вправ вкрай важливі в дні судових засідань, коли необхідна максимальна концентрація.

Таким чином можна припустити, що до обвинувачених, які виступали перед судом 5 вересня зі своїми показаннями, з огляду на відсутність харчування, прогулянки, складності з транспортуванням із СІЗО (про що ми вказували в попередніх звітах) застосовувалося «ставлення, що перевищує мінімальний рівень жорстокості», що прямо порушує положення статті 3 Конвенції («Худоєров проти Росії»).

У ході слухання О. Мельник заявив про низку порушень, пов'язаних із його затриманням.

З його слів, його не повідомили про причини затримання: в його будинок увірвалися, заламали руки й таким чином перевели через усю вулицю. Його молодшого сина один із представників міліції тягнув за ногу з верхнього поверху. У відділенні міліції О. Мельнику погрожували розправою над дітьми й дружиною з метою отримання визнання провини.

Також одним з методів психологічного тиску О. Мельник назвав зустріч з іншим підозрюваним (на той момент) у справі - О. Крижановським, якого було важко впізнати через побої і він не тримався на ногах у кімнаті для допитів.

За словами Мельника, він вимагав запросити свого адвоката, однак йому надали безкоштовного захисника. До прибуття в СІЗО він неодноразово піддавався насильству, шантажу й погрозам з боку правоохоронних органів.

У своїх свідченнях О. Крижановський зазначив, що його затримали люди в масках, коли він ішов по вулиці, заваливши на землю й заламавши руки. Його побили й наділи на очі чорну шапку, так, що він не бачив, куди прямує.

Про причину затримання йому так само не сказали; дружині повідомили про те, що він у міліції, майже через добу.

У побаченні з адвокатом було відмовлено, хоча, за його словами, адвокат з дня затримання перебував у відділенні міліції і вимагав зустрічі зі своїм клієнтом.

Як і в ситуації з О. Мельником, у відділенні міліції йому погрожували, шантажували дітьми, заявили, що знають про всіх родичів і їх місцезнаходження, і, зі слів О. Крижановського, погрожували вчинити над ними розправу (зробити дружину й дочку повіями, відправити внучку в дитячий будинок  і т. ін.).

Протягом декількох днів О. Крижановський відчув на собі тортури; за його словами, в камері не було води і підлога посипана хлоркою, через що було важко дихати й мучила спрага.

У той момент, коли його забирали на допит, він отримував пляшку води вже з відкритою кришкою, через що, за його припущенням, кілька днів він був, як у тумані.

Так як у нього є досвід роботи у внутрішніх органах, він особисто стикався із ситуацією, коли підозрюваного били до смерті, він вірив загрозам щодо його сім'ї і під сильним психологічним та фізичним тиском був змушений взяти провину на себе, а також вказав учасників, замовника й де були приховані докази.

Усе це, за твердженнями обвинуваченого, він репетирував неодноразово з представниками міліції.

За словами О. Крижановського, при огляді відеоматеріалів буде видно, що є ряд нестиковок, наприклад, вивчення зброї співробітником міліції без рукавичок, тоді як при описі зброї ніяких відбитків не було. І те ж саме стосується питань пошуку доказів та як вибивалися покази про їх місцезнаходження».

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 62 0
Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1427 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2416 0