Новини з 1996 року

Православний календар

pplus 17 вересня 2020 07:00 159 0

Ікони Божої Матері "Неопалима купина"

Одним із найвідоміших старозавітних образів, який вказує на Богоматір, була неопалима Купина - той кущ, який Мойсей бачив палаючим, але який не міг згоріти. Ця Купина знаменувала собою непорочне зачаття Богоматері від Духа Святого. Ставши Матір'ю, Вона залишилася Дівою: до різдва Діва, в різдві Діва і по різдву Діва.

Може бути ще одне пояснення прообразу неопалимої Купини. Богоматір, народившись на грішній землі, була безумовно чистою, непідвладною гріху, не знала беззаконня. У церковних піснеспівах вчувається цей заповітний символ: "Якоже Купина не згоряє опалима, тако Діва народила єси". У стихирі на Благовіщення Пресвятої Богородиці співається: "Радуйся, Купино неопалима".

Благочестиве ревне християнське працелюбство закріпило в художньому образі цю думку, звідси й виникла ікона "Неопалима Купина".

За народним віруванням, ця ікона рятує будинки, де живуть люди, що шанують її, від вогню. Якось довелося читати розповідь очевидця, який бачив велику пожежу, котра охопила багато будинків. Серед них стояла дерев'яна хатка, яку буквально обтікало полум'я, біля неї незрушно стояла жінка, яка тримала в руках ікону "Неопалимої Купини". По щоках жінки стікали сльози, але на обличчі яснів спокій і в ньому читалася непохитна віра. Видно, що вона не турбується про свій дім, а плаче через нещастя інших односельців. Пожежа ширилася, зловісніла, а жінка стояла непорушно. Очевидець пішов, дивуючись такій вірі, але гадаючи, що будинок все ж таки займеться. Наступного дня він повернувся до попелища. На чорній пустці згарища стояла тільки одна хатка, яку зберегла сила ікони.

"Неопалима Купина" зображується інколи у вигляді куща, оповитого полум'ям, а над ним Богоматір з Предвічним Немовлям. Такі зображення надзвичайно рідкісні. Значно частіше зображується восьмикутна зірка, яка обрамляє постать Богоматері. Зірка складається з двох чотирикутників. Один - червоного кольору, як образ полум'я, інший, що має нагадувати про зелень листя таємничого куща, - зелений.

В кутах ікони - чотири символи, що згадуються в "Апокаліпсисі" Іоана Богослова: людина, лев, тілець і орел, а також архангели є тими символами, які присвоює їм церковне передання: Михаїл - з жезлом, Рафаїл - з алавастром, Уриїл - з вогняним мечем, Селафиїл - з кадилом, Варахиїл - з гроном винограду і Гавриїл - з гілкою благочестя.

В руці Пречиста Діва тримає ще на окремих зображеннях, крім Немовляти, драбину, прихилену верхнім кінцем до її плеча - знамення того, що Вона возвела людство від землі на небо. Малюють ще інколи ворота та жезл - символ Спасителя, Якого в церковних піснях називають "жезл від кореня Єссеєвого".

Одна з найдавніших ікон "Неопалимої Купини" знаходилася в Московському Благовіщенському соборі. Її принесли до Білокам'яної палестинські монахи 1390 року. За переданням, її писали на камені тієї скелі, де Мойсей бачив таємничий кущ.

Дивовижна подія з ризою цієї ікони. 1812 року під час Наполеонового нашестя її вкрали. Перед тим, як ворожа армія залишала місто, до священника Новодівичого монастиря Олексія Введенського прийшов польський солдат і віддав йому ризу з ікони "Неопалима Купина", прохаючи повернути її до тієї церкви, звідки її взяли. Солдат зізнався, що відтоді, як він украв ризу, він не може знайти спокою і весь час його мучить невимовна спрага.

У цьому ж храмі знаходиться інша ікона "Неопалимої Купини". Її пожертвували сюди 1835 року, а стали особливо шанувати з 1837 року. На ній зображено людину, яка молиться перед Богоматір'ю. У храмі є особлива рукописна служба цій іконі з припискою, що службу цю служать, коли на Синайській горі починається гроза і б'ють особливо страшні блискавки.

Та й понині у квартирах городян і будинках селян можна побачити ці ікони. Поклоняючись Богородиці, люди щиро вірять, що "Неопалима Купина" врятує їх від вогню. А що може допомогти краще, ніж щира віра?

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Майже як гробниці фараонів: відомий кременчуцький краєзнавець провів екскурсію Артскладами. ФОТОрепортаж 461 0
Антирейтинг: місця у Кременчуці, де відпочивати — “не айс”. ФОТО 1783 0
Чотири місця у Кременчуці, де можна відпочити. ФОТО 2879 0