Новини з 1996 року

Православний календар

pplus 22 травня 2019 08:30 199 0

Перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая з Мір Лікійських у м. Бар (1087 р.)

З усіх святих угодників Божих святитель Миколай, чудотворець Мірлікійський, користується у православного українського народу особливою любов'ю і пошаною. Ім'я цього угодника, після найсвятішого імені Христа Спасителя і Його Пречистої Матері, найчастіше чути в нас під час молитви - і вдомі, і в церкві; ім'я його особливо часто дають православним при хрещенні; нарешті, багато храмів і монастирів освячено іменем святителя Миколая.

Святий Миколай народився близько 280 року в лікійському місті Патарі від благородних, багатих і благочестивих батьків Феофана і Нонни. З юних літ святий Миколай виявляв нахил до аскетичного і самотнього життя і дивував усіх прихильністю до храму Божого і християнського способу життя. Дядько благочестивого юнака, також Миколай, єпископ Патарський, висвятив його у сан пресвітера.

Побувавши в Палестині, святий Миколай мав намір оселитись у монастирі й присвятити себе подвигам чернечого життя.

Але Господь визначив йому інший шлях. Якось під час молитви святий Миколай почув голос згори: "Миколаю! Це не та нива, на якій ти маєш принести жаданий Мною плід; іди до людей, і хай прославиться в тобі ім'я Моє..." У той час помер архієпископ міста Міри, головного міста Лікії. Коли єпископ і народ радилися про те, кого обрати наступником, Промисел Божий чудесно вказав на святого Миколая, який і був поставлений архієпископом. У цьому високому сані святий Миколай був для своєї пастви прикладом істинно християнського життя і зразком усіх добрих справ; вдачею він був тихий і незлобивий; для сиріт - батьком, для бідних - милостивим подателем, у біді - помічником, у смутку - втішителем. Він носив завжди простий одяг, вживав небагато їжі, і то лише раз на добу. Двері його дому були відкриті для всіх, і кожного, хто приходив, він приймав з любов'ю і привітністю.

Коли з приводу єретичного вчення Арія, що відкидав божество Ісуса Христа, зібрався в 325 році Вселенський собор у Нікеї, на цьому Соборі серед інших 318 отців був присутній і святитель Миколай. Тут він виявив таку ревність у викритті єресевчителя, що отці, присутні на Соборі, обурились на нього і навіть позбавили його архієрейських відзнак. Але деякі з благочестивих єпископів удостоїлись видіння, яке змусило їх змінити своє суворе рішення; вони бачили Пресвяту Матір Божу, що покривала омофором святого Миколая.

Повернувшись з Собору до сволєї пастви, святий Миколай решту життя провів у трудах і турботах про зміцнення своєї пастви у вірі, про захист її потреб від єретичної омани і взагалі про задоволення потреб не тільки духовних, а й тілесних. І всі з усіма своїми потребами зверталися до великого святителя і знаходили його завжди готовим подати їм допомогу, захистити від бід і всякого лиха. Але невдовзі святитель Миколай занеміг і після короткочасної хвороби помер у 343 році, 6 грудня. Чесне тіло його покладене було в соборній церкві міста Міри.

У 1087 році мощі святого Миколая були перевезені з Мір Лікійських до міста Бар (в Італії), у пам'ять чого встановлено (як на заході, так і в нас) свято перенесення мощей святого Миколая (22 травня).

Святий Миколай Чудотворець шанується православним людом як великий і сильний заступник взагалі від усіх бід і нещасть. Зокрема, народ йому приписує особливу благодать позбавлення від потоплення на водах і вважає його покровителем мореплавців. Вони майже завжди мають ікону цього угодника і в разі небезпеки виносять її на палубу, прохаючи у святого Миколая порятунку від бурі й загибелі.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

«Бумеру - 15 років»: у Кременчуці відбувся ювілейний концерт репера Серьоги. ФОТО 261 0
Концерт «Дизель шоу» в Кременчуці зібрав аншлаг. ФОТО 440 0
"Доки світло не згасне назавжди": Макс Кідрук у Кременчуці презентував новий роман 649 0