Новини з 1996 року

Православний календар

pplus 14 листопад 2018 06:57 137 0

Безсрібників і чудотворців Косми і Даміана Асійських та матері їхньої, Преподобної Феодотії

Святі безсрібники Косма і Даміан були рідними братами. Їхньою батьківщиною була Асія. Так називали в давні часи частину території Малої Азії. Ні часу їхнього народження, ні часу їхнього відходу із земного життя ми не знаємо. Безсумнівним залишається тільки те, що вони жили не пізніше IV ст. Про це дізнаємося тільки на підставі того, що в першій половині V ст., за імператора Феодосія Молодшого, на їхню честь будували вже храми, а копти, які відокремились від православ'я в період Халкидонського Собору (451), визнають святих безсрібників у сонмі святих, хоча до лику святих після Собору вони вже не зараховують.
Батько їхній був греком-язичником, мати - християнкою на ім'я Феодотія. Коли Косма і Даміан були зовсім юними, батько їхній помер, і все виховання лягло на плечі благочестивої матері, яка стала християнкою і за благочестиве життя також причислена Церквою до лику святих як преподобна (пам'ять їй твориться разом із її синами в один день). Феодотія, навчаючи своїх синів побожного життя, віддала їх на науку до одного богобоязливого мужа, який їм викладав Священне Писання. Юнаки також стали цікавитися і лікувальною наукою, пізнавали цілющі властивості трав і рослин.
Господь благословив їхній добрий намір і дарував їм особливу благодать - дар зцілення і чудотворення. Хвороби відходили, які тільки до справи бралися Косма і Даміан. До них стало приходити багато хворих, які сподівалися на допомогу святих безсрібників. Сліпі, каліки, розслаблені, біснуваті оточували чудотворців, але це не було для святих обтяжливо. Мало того, щоб бути доступнішими для хворих, вони самі шукали їх для цього, переходячи з міста в місто, із села в село, і всім хворим - багатим і бідним, дітям і людям похилого віку - подавали зцілення. Вони робили це не для того, щоб стати заможними, не для своєї слави, як багато хто сьогодні із так званих "цілителів" чинить, займаючись шарлатанством і здирством, а все чинили у славу Божу і не брали за це ніякої плати. Вони твердо знали і берегли заповідь Спасителя: "Хворих зціляйте, прокажених очищайте, мертвих воскрешайте, бісів виганяйте: задарма одержали, задарма давайте" (Мф. 10, 8).
Задарма отримали вони благодать від Бога - задарма і роздавали її. Про одне тільки вони просили в тих, хто зцілився через них, - щоб ті твердо вірили у Христа, свято жили в Христі. За це безкорисливе служіння людям, за чудотворні зцілення невиліковних хвороб Свята Церква величає їх безсрібниками і чудотворцями.
Не тільки на людей розповсюджувалася благодатна сила святих лікарів. Вони не забували і про безсловесних тварин. "Праведний турбується і про життя худоби своєї, серце ж нечестивих жорстоке" (Притч. 12,10), - говорить нам Книга притч. Будучи вірними і цій заповіді, вони ходили по домах, пустелях і лісах, самі знаходили хворих тварин і подавали їм зцілення. Навіть тварини відчували їхню доброту, знали їх і ходили за ними цілим стадом.
У таких справах милосердя пройшло все життя святих безсрібників. Брати ніколи не розлучалися один з одним, разом молилися, разом ходили, разом лікували. Це вони робили не без мети. Давши обітницю ніколи ні від кого нічого не брати, вони застерігали себе, щоб хтось із них таємно один від одного не взяв за зцілення якихось дарів. Усе своє життя вони дотримувалися цієї обітниці, і тільки наприкінці його одному із них Господь попустив порушити її.
У ті часи жила одна жінка на ім'я Паладія. Декілька років вона страждала від тяжкої хвороби; не отримуючи полегшення від лікарів і відчуваючи вже наближення смерті, вона звернулася до святих цілителів. Із вірою в чудодійну силу вона попросила їх прийти до неї. Вони виконали її прохання і, як тільки прийшли до її дому, відразу відчула Паладія полегшення - і видужала. За зцілення вона готова була віддати їм усе своє майно, пропонувала багаті дарунки, але святі нічого не взяли. Тоді вона вигадала спосіб хоча б одного з них умовити прийняти символічний дарунок. Взявши три яйця, вона таємно прийшла до святого Даміана і заклинала його іменем Божим взяти від неї три яйця нібито в ім'я Святої Тройці. Даміан довго відмовлявся, але заради клятви жінки, заради імені Божого задовольнив її прохання. Незабаром Косма про це дізнався і дуже образився на свого брата, заповівши, щоб після того, як вони упокояться, не покладали з його тілом тіло Даміана, тому що він порушив обітницю, дану ними перед Богом. У цю ж ніч з'явився Господь до Косми і сказав: "Для чого ти сумуєш заради взятих трьох яєць? Вони взяті не заради винагороди, але заради клятви жінки в Ім'я Моє..." Косма утішився, але нікому не сказав про своє видіння аж до самої смерті. Створивши після цього ще багато знамень і чудес, спочив у Бозі з миром святий Косма. Через деякий час упокоївся і сам Даміан, брат його. Усі шанувальники святих братів, благочестиві християни, збентежилися від заповіту святого Косми і, не бажаючи розлучити їх, не знали, що вдіяти, що зробити для того, щоб покласти їх разом? Вони також, як і святий Косма, не могли простити святому Даміану порушення обітниці. Коли натовп людей сперечався, за спинами їхніми з'явився верблюд, якого колись вилікували святі брати, і подав  їм знамення, говорячи людською мовою про те, що святі повинні лежати разом, бо таку таємницю забрав із собою в могилу Косма, яка була явлена йому від Бога. Так безсловесна тварина, зцілена колись братами, розв'язала проблему їхнього поховання разом. Звичайно, переказ про верблюда - лише для того, щоб показати, що легше верблюдові  заговорити, ніж людям - простити за своєю волею.
Незабаром на місці їхнього спочинку була збудована церква. До цього храму з різних країн приходили люди, бо святі безсрібники не переставали зцілювати хворих навіть після своєї смерті. Їхній життєписець говорить, що легше виміряти море, перерахувати зірки, аніж розповісти про всі чуда святих угодників Косми і Даміана.
У нашій країні святі безсрібники Косма і Даміан Асійські шануються з давніх-давен. Нашими дідами й прадідами збудовано багато святих храмів, більшість з яких були зруйновані в люту годину безбожництва. Але в селах люди пам'ятали про цей день, особливо там, де на честь цих святих безрібників стояли храми. Зараз їх уже чимало відновлено. До святих цілителів і безсрібників зверталися з молитвою не тільки про зцілення від душевних та тілесних недугів, але й також вони були покровителями дітей, які приступали до навчання. Особливо матері молилися до них за те, щоб укріпляли вони слабкі дитячі сили і сприяли їхньому правильному розвиткові. Святі Косма і Даміан шанувалися також і як покровителі святості шлюбу - адже одного разу молитва їхня врятувала від зґвалтування жінку, тому що всі біди в шлюбі - від насильства в тому або іншому вигляді. На Русі було відомо також кілька житій святих, як і похвал святим, що читалися під час богослужінь у храмах.

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись