Новини з 1996 року

Православний календар

pplus 07 грудня 2017 08:45 201 0

Святої великомучениці Катерини

Св. великомучениця Катерина народилася на початку ІV ст. в Олександрії, що лежить на західному рукаві ріки Ніл, за царювання римського імператора Максиміана. Вона походила з царського роду. Славилася своєю красою та премудрістю.

Маючи лише вісімнадцять років від народження, Катерина досконало вивчила творіння всіх язичницьких письменників та стародавніх поетів і філософів: Гомера, Вергілія, Аристотеля, Платона та інших. І вона не тільки добре знала твори мудреців старовини, але й вивчила також твори знаменитих лікарів Асклепія, Гіппократа і Галена; крім того, вона навчилася ораторського та діалектичного мистецтва і знала також багато мов та говорів, і всі дивувалися її вченості і знанням.

Юнаки найвідоміших родин імперії просили руки прекрасної Катерина, але ніхто з них не став її обранцем. Вона оголосила, що вийде заміж лише за того, хто перевершить її у знатності, красі, "багатстві й мудрості".

Мати Катерини, таємна християнка, повела її за порадою до свого духовника, святого старця, який чинив молитовний подвиг на самоті в печері неподалік від міста. Вислухавши Катерину, старець сказав, що знає юнака, який перевершує її в усьому: "Краса Його світліша сонячного сяйва, мудрість Його керує всім творінням, багатство Його розливається усім світом, але це не зменшує Його, а множить, висота роду Його - невимовна". Образ Небесного Нареченого породив у душі святої діви гаряче бажання побачити Його. Істина, до якої поривалася її душа, відкрилася їй. На прощання старець вручив Катерині ікону Божої Матері з Немовлятком Ісусом на руках і велів з вірою молитися Цариці Небесній - Матері Небесного Нареченого про дарування бачити Її Сина.

Катерина молилася всю ніч і удостоїлася бачити Пресвяту Діву, яка просила Свого Божественного Сина подивитися на схилену перед Ними Катерину. Але Богомладенець відвертав Свій лик, говорячи, що не може дивитися на неї, тому що вона з поганого роду, потворна. Злиденна та божевільна, як і всяка людина; не омита водами Святого Хрещення і не ознаменована печаттю Святого Духа. У глибокому сумі Катерина знову пішла до старця. Він із любов'ю прийняв її, наставив до віри Христової, заповів зберігати чистоту і цнотливість, безперестанно молитися і здійснив над нею таїнство Святого Водохрещення. І знову святій Катерині було видіння Пресвятої Богородиці з Дитиною. Тепер Господь ласкаво дивився на неї і дав їй перстень - чудовий дарунок Небесного Нареченого.

В 304 році свята Катерина прийняла християнську віру і відтоді прийняла Ісуса Христа. Свята любов до мучеників-християн і щире бажання полегшити їх долю спонукали Катерину піти до головного жерця і володаря імперії Максиміана.

Назвавши себе, свята визнала віру в Єдиного Праведного Бога і мудро викрила омани язичників. За наказом Максиміана, який переслідував християн за віру Христову, свята Катерина була піддана великим катуванням. Після тривалих умовлянь відректися від Христа і перейти до язичників кати роздягли її і били воловими жилами. Її дівоче тіло стало суцільною раною.

Катерину було кинуто до в'язниці, де її тримали без їжі і води. Кати вдавалися до все нових і нових тортур: поклали дівчину поміж чотирьох коліс і гострими зубцями шматували її тіло. Та ось Ангел Господній зійшов із неба й розтрощив знаряддя тортур, і вони розлетілися на уламки, перебивши багатьох язичників.

Свята Катерина твердо визнала вірність своєму Небесному Нареченому - Христу і з молитвою до Нього сама положила голову на плаху. Тоді кати відрубали їй голову мечем.

Довгий час мощі великомучениці Катерини були приховані в землі, і лише більше ніж через двісті років Богові було угодно відкрити цю святиню для побожного шанування віруючими. Як свідчать перекази, святі мощі Великомучениці були далеко на Синайській горі. На високу гору Сінай ці мощі могли покласти тільки Ангели.

Зараз мощі великомучениці Катерини зберігаються в мармуровому ковчезі в самому вівтарі головного храму Синайського монастиря на честь Преображення Господнього.

Церква в день пам'яті Великомучениці говорить: "Радуйся ти, бо, посоромивши зухвальство заблудних красномовців, несвідомо сповнених, до віри істиної направляла, радуйся, бо тіло твоє на муки великі віддавши за любов до Бога, ти, як діва непохитна, не подолана була; радуйся, бо в нагороду за муки небесних осель сподобилася ти й славою вічною втішаєшся. В надії на неї, Великомученице, подвигам твоїм і нас, твоїх співців, стверди".

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись