Новини з 1996 року

Поринути у прекрасне: балет "Лебедине озеро" на сцені Кременчука. ФОТО

Валерія Макряшина 21 серпня 2017 13:17 1160 2

19 серпня у МПК завітав Дніпропетровський театр опери і балету й представив кременчужанам легендарну постановку «Лебедине озеро».

Кожне мистецтво по-своєму особливе, по-своєму розповідає людям про переживання, думки, почуття, про всілякі події - реальні, сьогоднішні, минулі. Балет позбавлений слова. Його основа - танець. Цей танець складається з окремих рухів, які можна порівняти з літерами, складами чи навіть словами. І як зі слів у літературі виходять фрази, вірші й романи, так у балеті з окремих рухів виникають прекрасні танці...

 

 

«Лебедине озеро» - найбільш складний і найбільш популярний сценічний твір Петра Чайковського, це перший його балет, прем'єра якого відбулася 4 березня 1877 року на сцені Великого театру в Москві. Перша постановка, як не дивно, виявилося невдалою. Публіка не прийняла сухої і монотонної музики, позбавленої будь-якої танцювальної. Але сам провал стався через хореографічні постановки. Балетмейстер Венцель Рейзінгер не впорався з дуже складною симфонічною музикою, викидаючи номери на свій розсуд і замінюючи їх танцювальними мелодіями інших композиторів.

 

 

 

Свого другого народження «Лебедине озеро» чекало майже десять років - аж до 1893 року. Воно відбулося вже після смерті великого автора: на вечорі його пам'яті петербурзький хореограф Лев Іванов презентував другий «лебединий» акт у своїй постановці.

Сьогодні ж «Лебедине озеро» є символом класичного балету. Наявність у репертуарі театру такого масштабного класичного твору є свідченням високого професіоналізму балетної трупи, майстерності солістів і кордебалету. Балетна трупа Дніпропетровського театру показувала «Лебедине озеро» на гастролях у багатьох країнах світу, адже цю постановку люблять та знають усі. 

 

 

 

 

Сюжет балету побудований на фольклорних мотивах, в основі - старовинна німецька легенда про прекрасну принцесу Одетту, котра перетворена на лебедя прокляттям злого чаклуна, лицаря Ротбарта. 

 

 

Принц Зігфрід святкує своє повноліття і в палацовому парку зауважує зграю лебедів, яка вабить його за собою. На березі озера серед дівчат-лебедів він знаходить Одетту, королеву лебедів з короною на голові. Принц підкорений її красою, а її розповідь про переслідування злим господарем озера Ротбартом викликає в ньому обурення і бажання допомогти їй. Зігфрід присягається Одетті у вічній любові. Але на балу, за велінням матері, він повинен вибрати собі наречену. Принц байдужий до претенденток, але раптом з'являється Оділлія, і в ній Зігфрід бачить Одетту - її він і вибирає. Але тут же Зігфрід розуміє, що зробив фатальну помилку.

Він біжить до озера і молить Одетту про прощення, але та його не прощає. Тоді Зігфрід зриває з її голови корону, кидаючи виклик Ротбарту, який уособлює образ господаря озера. Вони борються і Зігфрід одержує перемогу. Злі чари розвіяні. Любов Одетти і Зігфріда торжествує.

 

 

Балет "Лебедине озеро", представлений Дніпропетровським театром, був виконаний у витонченій сценографії, вразили не тільки розкішні костюми, а й блискуча гра артистів.

Головні партії виконали солісти Дніпропетровського театру опери та балету Катерина Шмигельська (Одетта - Оділлія) та Евгеній Кучвар (принц Зігфрід).

 

 

У кожному русі Одетти відчувалася енергія та сенс життя. У кожному її погляді - непереборна туга, щастя, смуток і захоплення. Ось вона на мить затримується у повітрі, потім легко опускається на сцену і потрапляє у міцні обійми коханого, який обіцяє зруйнувати чари злого чарівника і назавжди повернути своїй коханій людську подобу.

Оділлія є повною протилежністю Одетти, втіленням абсолютного зла. Гордовита краса її танцю, витончена, бездоганна і впевнена в собі спокусниця заворожує не тільки принца, але і всіх тих, хто сидів у глядацькому залі. Складна партія чорного лебедя, виконана також Катериною Шмигельською, звучить невимушено і бездоганно.

 

 

Зігфрід легкий та благородний. Евгеній Кучвар у ролі молодого принца дуже переконливий. Кожним своїм поглядом він змушує глядача співчувати йому. Він зворушливо освідчується у коханні та висловлює незаслужену образу - все це за допомогою прекрасного танцю.

 

 

 

Досить вдало виконав партію Ротбарта артист балету Олексій Чорич. З перших хвилин його появи на сцені стало зрозуміло, що пощади від нього не дочекаєшся, що зла магія просто заполонила сцену. Усім своїм виглядом, своїм танцем з чудовими стрибками Олексій Чорич показав, що його злий геній - досконалість, полюс зла, з яким буде важко боротися.

 

 

Повний зал кременчужан протягом двох годин завмирав від побаченних піруетів. Наприкінці до артистів на сцену піднялися всі бажаючі подарувати квіти - ціла юрба дітей розсипалася по сцені, а зал аплодував стоячи.

 

 

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Ира 04.09.2017 16:05

П.С я постійний глядач театру у Дніпрі)).Так що всіх артистів знаю ! На фотозвітах я бачила старий варіант програмки.Можливо тому і виникла застаріла інформація щодо Ротбарда.

Ира 04.09.2017 16:02

Цікаво написні враження, але : Ротбард -Олексій Чорич! )) Войніков уже декілька років на пенсії(вин виконував цю партію раніше)