Новини з 1996 року

Питання-відповідь. Хто та як може отримати соціальну стипендію у 2018 році?

Ксенія Омельченко 21 листопад 2017 13:32 1617 0

З 1 листопада в Україні було внесено ряд змін до стипендіального забезпечення. Зокрема, уряд підвищив соціальну стипендію на 18% та вдосконалив перелік документів для її отримання. Разом з тим, кількість студентів, які отримують допомогу, може зменшитися в рази.

 

Хто в праві розраховувати на допомогу від держави ?

Поки що в Україні соціальну стипендію виплачують не за успішність у навчанні, а за приналежність до пільгової категорії. Тобто її отримують сироти, інваліди деяких категорій, а також учасники бойових дій та їхні діти. Та вже з наступного року до списку потраплять ще кілька категорій студентів.

Тож, отримати так звану "соціалку" зможуть:

 • сироти або діти, батьків (опікунів) яких позбавили прав;
 • діти-інваліди та особи з інвалідністю I-III групи;
 • соціальні стипендії в 2018 році в Україні можуть отримувати діти, які стали сиротами вже в повнолітньому віці (18-23 років);
 • учасники бойових дій та їхні діти;
 • шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки;
 • особи, батьки яких є шахтарями, що мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи;
 • переселенці з зони ведення бойових дій;
 • переселенці з тимчасово окупованої території Криму (якщо ВНЗ бере участь у програмі «Крим – Україна»);
 • сироти, неповні сироти - за умови, що батько загинув на Революції гідності або в зоні бойових дій на сході країни;
 • інші категорії, стипендії яким призначила Верховна Рада.

Важливо! Перераховувати гроші на утримання пільговиків зобов’язані органи соціального захисту. Для отримання соціальної стипендії студентам слід закрити сесію на бал, не нижче прохідного (без двійок) і навчатися на денному стаціонарі. Якщо пільговик проявив себе під час навчання і закрив сесію на «відмінно» – його чекають додаткові грошові виплати.


Скільки виділить держава пільговикам?

З 1 листопада Кабінет Міністрів України ухвалив рішення підвищити соціальні стипендії українським студентам на 18%. У МОН наголошують, що таке підвищення не спричинить нову хвилю скорочень студентів, які отримують стипендії. Зазначимо, що зараз стипендії отримують лише 42% студентів.

Та хвилюватися, здається, є чому. Інформація про майбутні плани управлінців, яку не надає МОН, майже випадково була знайдена журналістами столичних видань на сайті Мінсоцполітики.

Виявляється, попри збільшення зарплатні службовцям міністерства, проведення для них оплачуваних тренінгів та курсів, а також збільшення штату міністерства на 100 людей, коштів на допомогу українським студентам може не вистачити.

Так, у 2017 році соціальні стипендії отримують 73 243 студента. Загальна сума видатків з бюджету країни складає 993 млн грн. У наступному році міністерство пропонує знизити соціальні стипендії на 361,3 млн грн (а це майже 36%), решту розподілити між 37 167 студентами. 

За словами експертів, найімовірніше, це пов'язано з перенесенням фінансування вишів I-II рівня акредитації (включаючи стипендії) до місцевих бюджетів. При цьому витрати на підготовку студентів у ВНЗ III-IV рівнів акредитації планують, навпаки, збільшити.

Чи дійсно Кабмін зменшить витрати на стипендії - невідомо. Отже, за останніми даними, ситуація виглядає так:
 


Як отримати стипендію? 

Отримання соціальних стипендій у 2018 році відбувається на підставі письмової заяви студента на ім’я ректора про надання їм стипендіальних виплат. У заяві треба вказати:

 • прізвище, ім’я та по батькові;
 • число, місяць, рік народження;
 • зареєстрована і фактична адреса проживання;
 • категорію особи, відповідно до якої визначено право на отримання соцстипендіі.

Разом із заявою про призначення стипендії необхідно подати:

 • копію українського паспорта,
 • копію свідоцтва про народження дитини (при наявності),
 • копію ІПН
 • копію студентського квитка (в разі неможливості подання копії – довідку вищого навчального закладу про навчання студента в цьому навчальному закладі)

Крім того, кожна з категорій студентів, які мають право на призначення соціальної стипендії, для її призначення повинна подати додатковий перелік документів.

Далі стипендіальна комісія приймає рішення про призначення або відмову в наданні соціальної стипендії протягом трьох днів із моменту отримання відповідного звернення.

Також, Кабмін рекомендує навчальним закладам з 1 січня 2018 року при поданні відомостей про студентів, яким призначено соціальну стипендію, до органів соціального захисту населення застосовувати електронний цифровий підпис. Такі дії мають спростити процес внесення необхідних даних до ЄДАРП.

Зазначимо, що окрім державної, кілька студентів та учнів Кременчука отримують додаткову стипендію з місцевого бюджету. Стипендії призначаються рішенням міськвиконкому двічі на рік терміном на 5 місяців (з лютого по червень та з вересня по січень).

 

Теги: Стипендіясоціальний захистСтуденти

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1159 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2158 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2774 0