Новини з 1996 року

Питання руба: реорганізація стоматполіклінік, самоліквідація чи відсебеньки?

pplus 14 вересня 2018 15:45 821 0

Чутки про те, що міська влада в особі мера Віталія Малецького та віце-мера з гуманітарних питань Ольги Усанової (куратора освіти, медицини та соціального захисту населення) готують неприємний сюрприз бюджетній стоматології, ширилися протягом двох-трьох останніх місяців.

Торкаючись історії

Слід зауважити, що коли більш як півстоліття тому відкрилася перша в Кременчуці стоматологічна поліклініка, вищезгадані реформатори-новатори місцевого розливу ще навіть не народилися. Але батьки Віталія та Ольги, певно, пам’ятають постійні черги до єдиної у двохсоттисячному місті повнопрофільної стоматполіклініки на вулиці Красіна (нині Троїцька) – на прийом до кременчуцьких дантистів сходилися та з’їжджалися пацієнти не лише з центру міста та його далеких мікрорайонів, а й з Піщаного, Великої та Малої Кохнівки, Кам’яних Потоків тощо.
Минув десяток років, і тодішнє партійне керівництво Кременчука пішло назустріч городянам і, наближаючи медицину до пацієнтів у кращих соціалістичних традиціях, відкрило ще одну стоматологічну поліклініку на Молодіжному, на вулиці 50-річчя Жовтня (нині Лесі Українки).
У вісімдесяті роки минулого століття в колишньому СРСР почав набирати темпів госпрозрахунковий рух. І першим госпрозрахунковим стоматологічним закладом у Полтавській області мала стати новозбудована на той момент у Кременчуці поліклініка на вулиці Київській. Але сталося так, що рішенням Кременчуцького міськвідділу охорони здоров’я новітня форма роботи дантистів започаткувалася в поліклініці на вулиці Красіна – вже випробуваний практичною роботою медичний заклад на березі Дніпра отримав статус «Кременчуцька міська госпрозрахункова стоматологічна поліклініка». 
Втім госпрозрахунковий рух випробувань часом не витримав, поліклініка на Красіна-Троїцькій «прогоріла» разом з новаціями, і всі три вищезгадані місцеві медичні заклади стали називатися просто Міськими стоматологічними поліклініками №№ 1, 2 та 3 відповідно.

Підозри та передумови

...До останньої й завітав якось цього літа міський голова Віталій Малецький – чи то за скаргою якогось пацієнта, чи то - виборця, а можливо – і в якихось своїх «не публічних» справах. Оскільки мера супроводжувала трохи знайома медперсоналу особа, яка професійно розглядала закутки поліклінічних приміщень та раз по раз завзято клацала смартфоном. 
Спостерігачі запідозрили у ставному «папараці» одного з міських будівельних підрядників, який, улесливо підтакуючи, явно поділяв зацікавленість свого боса. 
Судячи з усього, приміщення поліклініки та її місце розташування Малецькому сподобалося, бо пішов він геть задоволений і, прощаючись із супровідниками, жваво тикав пальцем у краєвиди Дніпра. 
Слідом за мером «пішов» містом і людський поголос: мовляв, якщо градоначальник кинув оком на будь-яку ласу нерухомість, вважай, що її в громади ось-ось «відіжмуть» під виконкомівський офіс, як зробили з Держбанком – помпезним особняком часів Російської імперії! - на вулиці Перемоги та із загальноосвітніми школами - №14 на вулиці Гагаріна та №13 на вулиці Красіна-Троїцькій.
Можливо, й недарма подейкували, що проінспектоване мером приміщення передадуть під офіс міського Управління охорони здоров’я? Тоді виникало слушне питання: а куди ж діватися стоматологам?     
Втім «сюрприз» стоматологічній галузі Кременчука полягав у більш серйозному – в коридорах влади вже визрівали кардинальні рішення щодо її реорганізації.

Коли чутки перетворилися на реальність

Інформація щодо прийдешніх змін у кременчуцькій стоматологічній галузі просочилася в маси. «Нас закриють? ущільнять? реорганізують? скоротять?» - переймалися комунальні стоматологи. Однак керівництво міськвідділу охорони здоров’я мовчало, мовчала й куратор кременчуцької медицини Ольга Усанова. Коли ж пішли чутки, що закриють обидві периферійні поліклініки – на Троїцькій та на Молодіжному, стоматологи запанікували, оскільки жодна реорганізація не обходиться без скорочень.
Здавалося, крапку на «і» повинна була поставити ХХХI сесія міськради VII скликання, яка відбулася 
9 серпня 2018 року, серед питань якої було «Про реорганізацію Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки №1, Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки №2, Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки №3 шляхом злиття».
Однак пленарне засідання сесії затягнулося до пізньої ночі, питання «Про реорганізацію...» розглядалося серед останніх, тому повний зміст Рішення по ньому залишився поза оперативною увагою ЗМІ, а зацікавлені стоматологи – необізнані зі своєю подальшою долею.
Зате згодом кожен із персоналу периферійних поліклінік №2 та №3 отримав попередження від свого керівництва: 
«Керуючись ст. 49-2 КЗпП, адміністрація поліклініки попереджає Вас, що відповідно до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 9 серпня 2018 року (далі цитується «Про реорганізацію...») та наказу «Про скорочення чисельності та штату працівників Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки (№№ 2 та 3), посада, яку Ви обіймаєте, з 16.11.2018 року підлягає скороченню, а трудовий договір – розірванню відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку».
Не вистачало лише: «Goodbye!» та «До побачення!»

І вашим і нашим

Тим часом Рішення ХХХI-ої сесії міськради нібито виключало категоричність головних лікарів опальних стоматологічних поліклінік і звучало миролюбно. Мовляв, з метою впровадження нових підходів щодо організації роботи закладів охорони здоров’я, покращення їх фінансового забезпечення та підвищення ефективності використання бюджетних коштів, слід всього-на-всього реорганізувати всі три міські стоматологічні поліклініки та створити з 16 листопада 2018 року шляхом їх злиття єдине комунальне некомерційне медичне підприємство (КНМП) «Кременчуцький міський стоматологічний центр», яке і стане правонаступником усього нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна, прав та обов’язків злитих докупи поліклінік.
І коню зрозуміло, що підпорядковуватиметься КНМП «Кременчуцький міський стоматологічний центр» управлінню охорони здоров’я, який, нагадаємо, курирує (попри все, поки залишатиметься в ролі протеже свого владного колеги-новатора Малецького) статс-дама кременчуцького політичного «бомонду» Ольга Усанова.
Чи не втручанням заступниці мера з гуманітарних питань можна пояснити обтічність змісту пункту 7.4 Рішення ХХХI-ої сесії міськради: «В установленому законодавством порядку забезпечити дотримання соціально-правових гарантій працівників реорганізованих закладів охорони здоров’я»? 
Дотримання яких саме гарантій мали на увазі депутати міськради та їхні натхненники - гарантії працевлаштування? пропозицій надання інших посад? урочистих проводів на пенсію? чи просто вихідної допомоги при звільненні?

На що ж схожа реорганізація?

За приблизною інформацією, лише в стоматполіклініках №2 та №3 допрацьовують сьогодні (не враховуючи медперсонал середньої ланки!) півсотні лікарів. Навіть при найвдалішому для всіх розкладі майбутній «Кременчуцький міський стоматологічний центр»  не зможе працевлаштувати всіх «реорганізованих» стоматологів-терапевтів, хірургів, ортопедів, а його виробничі площі – витримати додаткове навантаження безліччю пацієнтів. Тому переважна частина досвідчених спеціалістів-стоматологів ризикують реально втратити роботу та засоби до існування. 
Не дуже віриться і в те, що хоча б одиницям із цих дантистів поталанить влаштуватися працювати до приватних стоматологічних кабінетів і клінік – «Богатирі», «Перлини», «Албени», «Альянси» та «Біоденти» чекатимуть тільки вигідного для них напливу покинутих напризволяще владою пацієнтів, і аж ніяк – не «зайвих ротів» своїх колишніх колег-голодранців з бюджетної сфери.
На думку абсолютної більшості незгодних з реформаторами лікарів, мова йде не про об’єднання трьох стоматологічних поліклінік в одну, а про штучне знищення в місті бюджетної стоматології. Оскільки на даний момент ані в отриманих медперсоналом поліклінік так званих «Листах щастя», ані навіть у документах ХХХI-ої сесії міськради відсутні будь-які посилання на рішення міського управління охорони здоров’я. 
«Якщо новаторство влади, виходячи з субординації, не продубльоване всіма зацікавленими ланками (зважаючи й на думку громади), реорганізація міських стоматологічних поліклінік знаходиться поза правовим полем і виглядає відсебеньками пана Малецького та його фрейліни Усанової, яка вже встигла «відзначитися» кураторством проведення досить сумнівного та мутного конкурсу на посаду головного лікаря пологового будинку, - вважають спостерігачі від медицини. – Оскільки стиль роботи міської влади, зокрема й управління охорони здоров’я, залишається кулуарним, з «підкилимними» суперечками та скоростиглими необґрунтованими рішеннями».
Замість післямови. Щоб дізнатися, скільки скорочених лікарів, медсестер і технічних працівників двох стоматполіклінік зможе працевлаштувати майбутній Кременчуцький міський стоматологічний центр, редакція зателефонувала керівнику Управління охорони здоров’я Кременчука Максиму Середі.
«Якраз повертаюся з Полтави, де це питання обговорювали на рівні Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, - пояснив Максим Володимирович. - Буквально днями зберемо головних лікарів кременчуцьких стоматологічних поліклінік. Підрахуємо вільні та додаткові вакансії. Визначимося з нашими можливостями. Якось і щось будемо вирішувати. Але результат обнародуємо відразу. Припускаю, що не залишиться поза увагою Управління охорони здоров’я і молодший медичний персонал – з ним, звичайно, простіше. Думаю, катастрофічною ситуація в місцевій стоматології не буде».
На перший погляд, одкровення начальника міського Управління охорони здоров’я вселяє надію - мине місяць-два, і чи зніметься напруга в стоматологічній галузі, ми з вами, напевно, дізнаємося. Однак фраза: «Підрахуємо та визначимося з можливостями», що пролунала в телефонному міні-інтерв’ю, знову наштовхує на мимовільні риторичні роздуми.
Будь-яка реорганізація не повинна проводитися ні з того ні з сього, і тим більш – за амбітними бажаннями схильних до кар’єризму керівників. Ні, ми не навішуємо ярлики на нашого респондента (Максим Середа обійняв посаду керівника міського Управління охорони здоров’я вже після «історичної» ХХХI-ої сесії міськради і був втягнутий в реорганізаційні перипетії постфактум), ми натякаємо на тих тіньових натхненників реорганізації міської стоматологічної галузі, які «побігли попереду паровоза» й запустили «злиття» без попереднього визначення обґрунтованих можливостей інфраструктури підпорядкованого їм міста.    
Юрій Сіора

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2481 0
Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 2505 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 3742 0