Новини з 1996 року

Паперова книжечка рулить, або Чи зможуть українці відмовитись від ID-паспорта?

Валерія Макряшина 10 листопад 2017 10:10 1153 0

З правової точки зору, не існує жодної заборони видачі паспорта України саме у вигляді книжечки.

Наразі в Україні діє “безвізовий” закон про посвідчення особи, згідно з яким кожен громадянин має отримати ID-паспорт, тобто паспортну картку з чіпом, що містить біометричні дані його власника. Таке посвідчення особи видається кожному громадянину після досягнення ним 14-річного віку (або 16-річного, якщо з якихось причин раніше паспорт отриманий не був). При цьому закон не вимагає від власників паперових паспортів змінювати їх на пластикові картки. Однак якщо ви загубили паспорт чи з якихось інших причин вам необхідно замінити паспорт, то за замовчанням вам видадуть не новий паперовий, а саме ID-паспорт.

На перший погляд, ніби нічого протизаконного в цьому немає, однак є категорія громадян, які з релігійних переконань не бажають отримувати чіповане посвідчення — і їм відмовляють у видачі паспорта у вигляді паперової книжечки. А от це вже — протизаконно.

Журналісти вивчили дану схему та прийшли до висновків, що є така собі негласна вказівка про видачу виключно ID-паспортів, аби вичерпати задану “безвізовим пакетом” квоту. Однак, згідно зі зразками, встановленими Кабінетом міністрів, громадянство України можуть підтверджувати обидва види паспорта — як книжкового типу, так і карткового. І бланки повинні бути в наявності, оскільки не є скасованими урядом.

Згідно з тим самим законом про посвідчення особи, документом, що підтверджує громадянство, є паспорт громадянина України, який видається кожній людині 16-річного віку, або ж ID-паспорт — у 14 років. Бланки документів виготовляють у вигляді книжечки або паспортної картки за єдиними затвердженими Урядом зразками.

Таким чином, закон дає громадянину можливість вибору серед двох альтернативних варіантів оформлення документа. Так само ніде не зазначено, що паспорт видається виключно у вигляді картки. Отже, з правової точки зору не існує жодної заборони видачі паспорта України саме у вигляді книжечки.

Оформлення, видача, обмін, переоформлення, продовження строку дії документів (у тому числі для осіб, які не досягли 16-річного віку, осіб з фізичними вадами, недієздатних та обмежено дієздатних осіб), їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються у порядку, встановленому законодавством України.

А відтак громадяни, яким релігійні переконання не дозволяють вносити інформацію до безконтактного електронного носія, мають право відмовитися від отримання такого документа або від внесення даних до картки. Для цього потрібно подати заяву до відповідного органу виконавчої влади — управління Державної міграційної служби за місцем проживання або до Центру надання адмінпослуг.

У разі відмови в задоволенні заяви про видачу паспорта у вигляді книжечки, його можна одержати на підставі судового рішення. Єдина умова, що гарантує таке право, — це досягнення особою 16-річного віку.

А тому, якщо уповноважені посадовці будуть запевняти людину, що з 1 січня 2016 року паспорт громадянина України виготовляють виключно у вигляді картки, це буде безпідставним твердженням. Все ж таки тут вибір за отримувачем документа, а не за тим, хто надає послугу з його виготовлення.

Згідно ч. 8 ст.16 закону про посвідчення особи, заявникові можуть відмовити у видачі стандартного паспорта-книжечки лише у разі, якщо:

- заявник не досяг 16-річного віку, або представник особи не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

- заявник уже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення;

- заявник не надав усіх документів та інформації, необхідних для оформлення і видачі документа;

- дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

Якщо ви маєте бажання поборотися за своє право отримати паспорт-книжку, запасіться терпінням. Адже, як показує практика, судовий розгляд займає близько півроку. Та попри всі бюрократичні складнощі, кожен громадянин/громадянка України має право обирати, який паспорт отримувати — у вигляді паперової книжечки чи картки з електронним чіпом.

Нагадаємо, українці й досі мають проблеми з використанням нових пластикових ID-паспортів, які мають замінити старі паспорти у вигляді книжки.

Ці проблеми можуть виникнути, наприклад, під час перетину кордонів з державами, для в’їзду в які допускається мати лише внутрішній паспорт громадянина України.

 

За матеріалами ТСН 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Подорож у минуле: яким був Кременчук у ХХ столітті і яким він є зараз. ФОТОрепортаж 1313 0
З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 1680 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2026 0