Новини з 1996 року

Озирніться: поки всі веселяться на свята, можливо поруч хтось задумав самогубство

Марина Баніт 27 грудня 2017 15:45 787 0

Незабаром Новий рік, за яким - ціла черга свят. Поки одні веселяться, інші у відчаї відважуються на самогубство. Статистика показує, що найбільше суїцидів скоюють після свят.

Українці привчені до того, щоб чекати від певних дат дива. Це психологія сучасності, побудована на певних історичних фактах, серед яких багатолітня радянська боротьба проти християнства, нав’язування владою віри в особливість певних дат та вирощування у людях користувачів, коли не ти робиш добро, а тобі повинен хтось щось зробити.

Навіть взяти ставлення європейців до Різдва для порівняння: у цей день вони прагнуть зробити добро, направлене на зовнішній світ. А ось Новий рік – це другорядне свято. Українці ж зазвичай на останні гроші закуповують тонни харчів, накривають столи, які тріщать, для того, щоб три дні після Нового року їсти це все самим, а потім ще щось і викинути, коли воно вже скисло. Культура така – подбати про внутрішнє благополуччя.

А звідси – ми чекаємо дива… Так старі батьки чекають дітей, одинокі жінки  - принца на білому коні,  підлітки – взаємні стосунки, чоловіки - щоб жінка погодилася стати дружиною, самотні – чекають друзів, хворі – зцілення, нужденні – збагачення… Хтось чогось постійно чекає. Такі мрії…

І правильно – робити кроки назустріч мрії, прості, чіткі реалістичні кроки. Але багато хто вірить, що все повинно змінитися на свята само собою. На жаль, не завжди трапляється диво. А розчарування наштовхує на сумні думки. Всім добре, всі веселяться, а зі мною все інакше…

А звідси думки про найгірше – позбавити себе життя. Слабкість це чи сміливість - кожен має свою думку. Але можна сказати одне тим, хто думає про самогубство: зупиніться, не треба, воно того не варте!

 В Україні проблема самогубства стоїть досить гостро.

Суїциди нерідко вчиняють імпульсивно в моменти кризи. Коли людина втрачає здатність вирішити фінансові проблеми, подолати розрив стосунків, стикається з важкою хворобою або смертю близької людини.

 Наприклад, молоді чоловіки ледь за 30 добровільно йдуть з життя удвічі частіше, ніж їхні європейські однолітки.

Наразі йде війна, і в країні з’явилися переселенці. Тепер дуже багато ветеранів війни й учасників АТО.

 Як повідомляють в уряді, вже півтисячі бійців наклали на себе руки за час війни. За 2016 рік – трохи більше 250 осіб.  В основному через втрату орієнтирів у мирному житті.

Інші громадяни нерідко втрачають інтерес до життя через важку економічну ситуацію і неможливість самореалізуватися.

Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), щороку у світі відбувається близько 800 тис. самогубств.

На кожну з цих смертей припадає значно більше людей, які вчиняють спроби самогубства. 80% людей, які накладають на себе руки, живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходу. За даними Державної служби статистики, у 2016 році майже сім з половиною тисяч українців скоїли суїцид. Більшість - чоловіки – близько шести тисяч. У позаминулому році добровільно пішли з життя понад вісім тисяч осіб. З них жінок було менше третини.

У середньому в Україні чоловіки майже в п'ять разів частіше йдуть з життя, ніж жінки. Сильна стать особливо схильна до суїцидальних настроїв з 30 до 34 років, і її представники в цьому віці зводять рахунки з життям у шість разів частіше, ніж жінки.

Варто також зазначити, що чоловіки, трохи старше 30-ти, в Україні удвічі частіше скоюють самогубства, ніж у ЄС. Це зумовлено загальним рівнем економічного та соціального неблагополуччя, безробіттям. Жінки більше схильні саме до спроб самогубства – обирають методи, при яких їх можна врятувати. Чоловіки частіше обирають такі способи піти з життя, які з більшою ймовірністю призведуть до летального наслідку.

Також у групі ризику знаходяться пенсіонери. Літні люди старше 85-ти втричі частіше добровільно йдуть з життя, ніж молодь 15-19 років. Пенсійний вік в Україні – це вік самотності, бідності, невпевненості, коли люди нерідко позбавлені підтримки близьких.

У регіонах найбільш сумні цифри в Сумській, Кіровоградській та Херсонській областях. Найнижчі показники – у Івано-Франківській та Закарпатській. Спеціалісти пов’язують це з релігійністю Західної України.

 ВООЗ також повідомляє, що в усьому світі в групі ризику знаходяться представники ЛГБТ, ув'язнені, біженці й мігранти.

У країнах з високим рівнем доходу самогубства часто пов'язані з психічними розладами. Передусім з депресією та алкоголізмом.

Крім того, більше схильні до самогубств жителі північних країн, де світловий день коротший.

Психологи вважають, що самогубство найчастіше пов'язане з клінічною депресією.  Період, коли навколо є якісь позитивні явища, їм пережити важче, це контрастує з їхніми внутрішніми відчуттями.

За останні кілька років в Україні зросла кількість дитячих самогубств. Наприклад, у 2015 році добровільно пішли з життя півтори сотні дітей. Хлопчиків серед загиблих удвічі більше, ніж дівчаток. Уповноважений президента у справах дитини Микола Кулеба пов'язує це з розвитком "груп смерті" в соцмережах. Варто відзначити, що на початку року слідче управління Національної поліції звітувало про виявлення понад 400 подібних груп. У цілому в цих пабліках було майже 35 тис. підписників з України.

У той же час Кулеба зазначив, що нерідко діти здійснюють суїциди через те, що батьки не змогли приділити достатньо уваги їхнім проблемам, коли дитину цькують однолітки або у неї нерозділене кохання, і в якийсь момент вона стикається з цим один на один, їй не вистачає підтримки.

За порадами психологів, щоб уникнути найстрашнішого, близькі людини, у якої депресія, повинні взяти ситуацію під контроль.

 Наостанок хочеться звернути увагу всіх до цієї проблеми: озирніться. Суїциди не трапляються в нашому житті щодня. Тому ми не маємо досвіду, як допомогти собі та ближнім. Але є те, що може кожен: бути трохи уважнішим одне до одного і до самого себе. Можливо, поруч з вами хтось потребує тепла, обіймів, поради або допомоги.

Якщо мова йде про клінічну депресію, в жодному разі не можна говорити людині, що все нормально, заперечувати наявність проблем. Така людина має пройти обстеження у спеціаліста, який призначить лікування.

Звичайно, батьки повинні приділити більше уваги своїм дітям-підліткам. Не варто забувати про своїх батьків і про стареньких сусідів, ніхто не збідніє, якщо занесе цукерку і привітає ближнього. І завжди, коли допомагаєш іншим, у серці з’являється надія, а проблеми стають не такими вже й великими.

 Варто пам’ятати, що свято - це лише звичайний день у календарі. І якщо є проблеми, то варто почати з ними боротися. Варто подумати, що раз ти пережив важкі часи або проблеми, то є тисячі людей, яким ти можеш допомогти власним прикладом.

Не варто робити те, що не можна змінити. Коли буде новий день, буде шанс побачити зміни. Не варто втрачати шанс.

Можливо, якщо ми на свята будемо обережні один до одного і направимо своє добро назовні, то допоможемо ВООЗ зменшити страшні статистичні цифри.

 

За матеріалами з відкритих джерел

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Антирейтинг: місця у Кременчуці, де відпочивати — “не айс”. ФОТО 1003 0
Чотири місця у Кременчуці, де можна відпочити. ФОТО 1859 0
Посол Словаччини, модерн, романтика і містика: у Кременчуці відкрили Міжнародну виставку. ФОТОрепортаж 861 0