Новини з 1996 року

Останні новини України

pplus 18 жовтня 2019 08:45 263 0

Батьків змусять платити за школярів-прогульників

Київські школярі ризикують серйозно підвести своїх батьків, прогулюючи заняття. Згідно з постановою Кабміну №678, за систематичні прогули дітей батьки платитимуть штраф.

Зокрема, якщо неповнолітній школяр відсутній на заняттях без поважних причин понад 10 днів, про це повідомлять у Службу у справах дітей та в поліцію.

Пропустити заняття можна тільки у разі хвороби, поїздки з батьками або з інших сімейних причин. Батьки повинні заздалегідь письмово повідомити про свої плани педагогу або надати довідку від лікаря.

Якщо поважної причини немає, батьків чекає адміністративна відповідальність: попередження або штраф від 850 до 1700 грн.

Якщо пропуски продовжаться, штраф збільшать до 5100 грн, плюс судовий збір.

Які продукти найбільше подорожчали та подешевшали з початку року

Державна служба статистики оприлюднила дані про середні споживчі ціни на товари та послуги в Україні у вересні 2019 року в порівнянні з груднем 2018 року.

Так, ціни на яблука зросли на 84,3%, до 17 гривень за кілограм, а вартість картоплі зросла на 83,1%, до 14,6 гривень за кілограм.

Список продуктів, які найбільше подорожчали у 2019 році:

Яблука - на 84,3%, до 17 гривень за кілограм;

Картопля - на 83,1%, до 14,6 гривень за кілограм;

Гречка - на 27,3%, до 20,8 гривень за кілограм;

Пшоно - на 34,5%, до 32,2 гривень за кілограм.

У той же час ціни на деякі продукти дещо знизилися. Вартість цибулі зменшилася на 46,8%, до 8,9 гривень за кілограм, а на буряк - на 33,5%, до 7,3 гривень за кілограм.

Список продуктів, які значно подешевшали у 2019 році:

Цибуля - на 46,8%, до 8,9 гривень за кілограм;

Буряк - на 33,5%, до 7,3 гривень за кілограм;

Яйця - на 23,9%, до 18,7 гривень за десяток;

Морква - на 31,2%, до 8,2 гривень за кілограм.

До речі, з початку року сигарети преміум-класу подорожчали на 13,9%, до 45,2 гривень за пачку, а ціни на горілку зросли на 1,6%, до 92,1 гривень за 0,5 літра. Пиво подорожчало з початку року на 12,8%, до 17,1 гривень за пляшку.

Як будуть розважати людей у столиці на Новий рік

Цього року гуляння пройдуть трохи нетрадиційно. Замість Діда Мороза буде Санта-Клаус із Європи, а концерти будуть у Києві майже щодня. Про це розповів куратор проекту Folk Ukraine Ігор Добруцький.

На Софійській площі на Різдво все буде прикрашено в європейському стилі, а фотозони оформлять за мотивами німецьких казок.

"Площа буде прикрашена яскравою ілюмінацією. Буде багато червоного, зеленого і золотого кольорів. На всій території встановимо великі яскраві арки та артоб'єкти, красиву сцену. Ми запланували дуже багато казкових фотозон за мотивами німецьких казок. Можу сказати, що так гарно ми ще не прикрашали Софійську площу на Новий рік", - цитує "Сегодня" слова Добруцького.

Ялинка на головній площі столиці буде жива, але, можливо, зі збірних гілок. За словами Добруцького, в будь-якому випадку вона буде дуже красивою і пишною. Приїде на свято і Санта-Клаус. Новорічного гостя привезуть із Німеччини.

Концерти в цьому році будуть проходити щодня в режимі нон-стоп, вони стартують 19 грудня, після урочистого відкриття головної ялинки країни. Концерти можна буде подивитися щодня, до 22:00, а у вихідні - до 23:00.

На Контрактовій площі також заплановані концерти, ще там зроблять ковзанку для всіх бажаючих.

Що змінять у новому Трудовому кодексі?

Незабаром в Україні може з’явитися новий Трудовий кодекс, який у багатьох положеннях замінить Кодекс законів про працю (КЗпП). Нові норми, зокрема, жорсткіше регулюватимуть стосунки роботодавця і працівника та конфлікти на підприємствах.

Попрощатися зі старими трудовими нормами нардепи планують через їхню "архаїчність". Вони, мовляв, залишилися у спадок ще від радянської системи. Якщо парламентарі приймуть новий Трудовий кодекс найближчим часом, то діятиме він уже у 2020 році. Які там будуть зміни і нововведення – розповіли 24 каналу голова комітету Верховної Ради з питань соцполітики Галина Третьякова і директор Інституту розвитку профспілкового руху Михайло Чаплига.

Раніше прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявляв, що планується спростити процедуру звільнення співробітника. За його словами, це одна із суттєвих проблем для роботодавців. Адже часто складно "позбутися" людини, яка несумлінно виконує свої обов’язки, проте має законні лазівки для захисту. Наприклад, вихід на лікарняний.

Чиновники вважають, що саме затяжні лікарняні є найбільшим злом. Тому пропонується, що роботодавці зможуть звільняти працівників, коли ті перебувають у відпустці чи на лікарняному.

Вихідна допомога залишиться для тих працівників, яких звільнять чи скоротять. Тут нічого не зміниться. І не збиралися нічого змінювати, запевняє Галина Третьякова.

Що буде з вразливими групами?

Хочуть дозволити звільняти так звані "вразливі групи": вагітних і жінок, які перебувають у декреті, інвалідів та ветеранів АТО.

Довкола звільнення вразливих груп зараз ідуть дебати. В українському законодавстві ми продовжуємо захищати гендер жінок, як окрему категорію. Але до вразливої групи ще відносяться люди з інвалідністю та воїни АТО, за якими роботодавець робоче місце залишає, виплачуючи родині заробітну плату. Таким чином, фінансове навантаження лежить на роботодавцях, каже Третьякова.

За словами експертки, що стосується звільнення жінок, у європейській практиці захищають не гендер, а стан материнства. Тож вона зауважила, що в новий Трудовий кодекс потрібно імплементувати норми, в яких жінка в стані материнства і вигодовування дитини захищена. Але щоб цей захист не лягав додатковим тягарем на роботодавця.

"В Україні джерелом компенсації є роботодавець. Збереження робочого місця, здається, має позитивний ефект. Але інший бік – кількість вакансій, на які роботодавці готові брати жінок у цьому віці, скорочується. Маємо розібратися, чи можемо після довготривалої декретної відпустки, яка є в Україні, потім знайти жінці нове місце роботи, щоб не навантажувати конкретного роботодавця. І чи можемо надати їй роботу, використовуючи ресурси державної служби зайнятості. Тут дискусія тільки розпочата. Готуємо аналітику", – розповіла фахівчиня.

Можливі зміни зі звільненнями вже прокоментував президент Володимир Зеленський під час зустрічі з пресою. За його словами, будуть враховані пропозиції, а можливі помилки "будуть вичищені". Зокрема, це стосується і звільнення жінок у декреті.

Хто платитиме лікарняні?

За словами Галини Третьякової, у реформуванні Трудового кодексу намагаються прибрати роль держави там, де вона може впливати на відносини роботодавця і працівника. Проте це може вплинути й на виплати, які держава гарантує працівникам, зокрема лікарняні.

Відпустка через хворобу – базове право бути відсутнім на роботі під час хвороби та повернутися до своїх обов’язків після одужання. Тепер не зрозуміло, якою буде оплата праці під час хвороби. Зараз допомога у випадку хвороби надається системою соціального захисту, виплачується як фіксований відсоток від попереднього доходу або фіксованої суми. У новому ТК планують змінити форму виплат і не зрозуміло, звідки ці кошти братимуться.

"Коли роль держави прибирається з трудових відносин, працівник стає рабом, а роботодавець – рабовласником. З тієї причини, що ніколи роботодавець та найманий працівник не зможуть на рівних вести перемовини", – переконаний Чаплига.

Попрощаємося з бюрократією

"Обговорюються проблеми скасування так званої трудової бюрократії – перехід на електронну трудову книжку. А також бухгалтерські нарахування заробітної плати і яким чином вони здійснюватимуться", – каже експертка.

Із 2000 року інформація про робочий стаж працівників фіксується в електронних реєстрах. Але більшість працівників досі користуються паперовими трудовими книжками. Зазначається, що скоро такий рудимент відійде в минуле, а всі необхідні дані можна буде отримати онлайн.

Врегулюють конфлікти на підприємствах

У новому ТК більше уваги приділять цивілізованому вирішенню конфліктних ситуацій між сторонами.

Працюємо над шляхами вирішення конфлікту між роботодавцем і працівником у конфлікті. Зокрема, коли є судове рішення щодо поновлення працівника на роботі. Конвенції Міжнародної організації праці передбачають, що у європейській практиці таке поновлення можна замінити матеріальною компенсацією. Або поновлення, або компенсація, повідомила Третьякова.

Захист від недобросовісних працівників і роботодавців

За словами Галини Третьякової, працівники будуть захищені від недобросовісних роботодавців, які не виплачують зарплату та накопичують заборгованість. Для захисту працівників діятимуть ті ж механізми, які працюють зараз: судова практика, профспілки тощо.

Крім того, на обговорення потрапили страйки і локаути. За словами посадовиці, нині діючий КЗоТ містить норму, за якою страйк можливий, але його складно втілити фактично.

"У нас страйки працівників є масовими виходами працівників до Кабміну чи Верховної Ради. Страйк – це зупинка виробництва і завдання економічної шкоди роботодавцю в разі, якщо він не йде на поступки профспілкам. У нас тема страйків взагалі не виписана і МОП пообіцяла, що допоможе нам у підготовці такого законопроєкту. Зі свого боку роботодавці просять дозволити їм у відповідь на страйк – влаштовувати локаут. Це можливість закрити підприємство, якщо умови страйкарів виконати неможливо", – каже експертка.

Пропишуться додаткові положення, які захищатимуть роботодавця, коли він іде на крок вимушених масових звільнень та скорочень.

Якщо в нього немає можливості підтримувати роботу свого підприємства, то він має заздалегідь попередити працівників і службу зайнятості, яка має підхопити людей. Така комунікація дозволить розійтися сторонам цивілізовано.

Каратимуть за булінг, мобінг, харасмент

Інколи роботодавці чи працівники не можуть стриматися, проявляючи не найкращі якості людської природи: цькування, залицяння, приниження чи тиск. Тож новий Трудовий кодекс може містити нові положення, які захищатимуть робітників.

Зараз явище булінгу на виробництві ми взагалі не фіксуємо. Булінг – це агресивна поведінка відносно іншої особи. Мобінг – це коли роботодавець психологічно тисне на працівників. Харасмент – цькування чи вербальне приниження гідності людини, психологічний тиск, зокрема сексуального характеру. Яскравий приклад – коли жінок на співбесіді запитують, чи планують вони народжувати дітей. У європейській практиці за такі порушення роботодавець наражається на великі штрафи, додала експертка, вказуючи, що невідомо, як за це каратимуть українських роботодавців.

Поки що без змін чиновники залишать Трудовий кодекс у категорії "дитяча праця".

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1223 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1866 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2347 0