Новини з 1996 року

ОСББ запропонують нові безкоштовні програми і гранти

Ксенія Омельченко 07 лютого 2019 10:40 610 0

Кошти виділять міжнародні донори, але їх на всіх не вистачить.

Об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків почали видавати безоплатні гранти на заходи з енергоефективності. Наприкінці минулого тижня Координаційна рада донорів Фонду енергоефективності та Мультидонорський трастовий фонд ЄС затвердили нову грантову політику для ОСББ.

Як повідомляє ubr.ua, на підвищення енергоефективності наших будинків у 2019 році з цих фондів планується виділити близько 100 млн євро. Ще приблизно 30 млн виділить держава.

Для порівняння: на теплі кредити нададуть близько 400 млн грн. Тобто, на думку експертів, далеко не всі заявки будуть задоволені. Відповідно, грантів теж на всіх може не вистачити.

«Цієї суми дуже мало. Реновація 1 кв. м житлового будинку обійдеться, за розрахунками Мінрегіону, десь у 300 євро. З огляду на стан житлового фонду в Україні, нам потрібно 70-75 млрд євро. І це без зовнішньої інфраструктури. Польща в період з 2006 до 2016 року отримувала щорічно понад 12 млрд євро, і зараз провела термомодернізацію житлового фонду на 82-85%», - коментує голова комітету ЖКГ Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Повноцінний запуск Фонду енергоефективності заплановано на 1 березня 2019 року. До цієї дати грантовий механізм планують випробовувати, враховуючи всі помилки, щоб повноцінно розпочати залучення до проекту ОСББ. Для перших трьох сотень проектів розмір безповоротної допомоги складе для:

  • пакета А («легкий») - 40%;
  • для пакета Б («комплексний») - 50%;
  • на додаткову компенсацію 20% можуть розраховувати ОСББ, в яких проживає більше половини субсидіантів.

«Спочатку свою частину з енергоаудиту ОСББ оплатить відразу, як і за розробку проектної документації. Далі об'єднання йде в державний банк і відкриває кредитну лінію на всю суму. Після проведених робіт ОСББ приносить документи до Фонду на верифікацію і отримує компенсацію», - розповідає голова Луцької Асоціації ОСББ Юлія Сабатюк.

 

Першим пощастить більше

Гроші на рахунки ОСББ, які будуть брати участь у грантовій програмі, надходитимуть з розрахунку 50/50 з мультидонорського трастового фонду і Фонду енергоефективності. У витрати ввійдуть енергоаудит будівель, підготовка проектної документації, обладнання, матеріали та вартість самих робіт. Пілотну програму вирішили відпрацювати на перших 15 ОСББ. Їх профінансує виключно мультидонорський трастовий фонд.

«За першими 15 ОСББ будуть робити окремі підрахунки. Взяли різні будинки з усієї України й хочемо побачити, як буде працювати програма. За їх підсумками розробимо дорожню карту для наступних проектів. На момент пілота процес енергоаудиту, видачі сертифіката на будинок, розробку проектної документації міжнародні донори візьмуть на себе. Людей підключать уже на реалізацію самих заходів. Їх частка буде 30%», - зазначила Юлія Сабатюк.
 

Також найближчим часом до проекту планують залучити міські та обласні муніципалітети

Але з цим, кажуть експерти, можуть бути проблеми.

«Гранти для ОСББ масово не виділяють. Як і раніше, вважається, що при виділенні допомоги обов'язково має бути участь міста. Але місцевій владі далеко не завжди дійсно цікаво і вигідно це. Якщо кредитні кошти вони ще готові надавати, то безоплатно - вже ні», - зазначає керівник Асоціації розвитку самоврядування Станіслав Драганов.

Спочатку кількість учасників грантового проекту буде, швидше за все, незначною. До фінансового співробітництва з державою українці ставляться насторожено. Але після перших вдалих реалізацій українці все ж підтягнуться, прогнозують експерти.

Наприклад, програма теплих кредитів стартувала кілька років тому теж досить мляво. А зараз у містах ОСББ подають удвічі більше заявок, ніж виділяє влада з місцевого бюджету.
Тепер охочих  взяти участь в енергоефективних програмах може стати ще більше. Бо паралельно з виділенням грантів ЄС надав ще 4 млн євро на інформаційну пропаганду вигоди ОСББ. Проект передбачає проведення консультацій у 24 регіонах України:

  • для будинків, які хочуть створити об'єднання;
  • зустрічі з діючими правліннями багатоквартирних будинків з питань енергоефективності;
  • зустрічі з ЖБК, які хочуть переформатуватися в ОСББ.

«Допомога буде безкоштовною. Програма розрахована на два роки, за підсумками якої планується посприяти створенню в Україні мінімум 2 тис. нових об'єднань. Ще мінімум з 4 тис. проведемо консультації щодо енергоефективних заходів. З досвіду минулих проектів можу сказати, що багато хто звертається, зокрема з питаннями про участь у державних програмах. Тому, думаю, і бажаючих скористатися грантами теж буде досить», - підкреслює координатор ПРООН Мустафа Саіт-Аметов.

Натомість експерти вважають, що доцільніше було б витратити ці гроші на задоволення попиту на ремонти будинків в існуючих ОСББ, а не на інформаційні кампанії.

«За ці 4 млн євро можна встановити в багатоповерхових будинках 600-800 індивідуальних теплопунктів, які почнуть давати економію вже в перший опалювальний період. А гроші на навчання знайти можна і в місцевих бюджетах. Або зобов'язати взагалі місцеві органи влади самостійно проводити навчання зі створення ОСББ», - додав голова комітету ЖКГ Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Концерт «Дизель шоу» в Кременчуці зібрав аншлаг. ФОТО 196 0
"Доки світло не згасне назавжди": Макс Кідрук у Кременчуці презентував новий роман 537 0
«Вікінг»: скрипаль-віртуоз Святослав Кондратів представив у Кременчуці нові композиції. ФОТО та ВІДЕО 195 0