Новини з 1996 року

Не кременчужани. Українські вчені пропонують виправити зросійщену назву мешканців Кременчука

Ксенія Омельченко 19 квітня 2018 12:15 9370 0

Кременчуцьке міське об'єднання осередків Товариства української мови ім. Т.Г. Шевченка вкотре порушує питання самоназви мешканців нашого міста. Про це зазначається в заяві голови даного об'єднання Юрія Мартиновського до мера Кременчука Віталія Малецького.
 


 

 У cвоєму зверненні Юрій Мартиновський зазначає, що громада нашого міста однією з перших в Україні перейменувала вулиці на виконання Закону про декомунізацію, а після того провела роботу з приведення топонімічних назв у відповідність з українським правописом. Однак і досі мешканці міста називаються "кременчужанами", що суперечить нормам української мови, бо утворена ця назва від російської "Кременчуг". Товариство заявляло про це неодноразово і має низку підтверджень від мовознавців та Інституту української мови НАН України. 

З додатків, які надає голова товариства, стає зрозуміло, що до єдиної думки опитані мовознавці так і не дійшли. Власне, саме тому Юрій Мартиновський пропонує Віталію Малецькому почати обговорення з організації "круглого столу" за участю й інших мовознавців, науковців ВНЗ та представників політичних партій.

Та поки такий "круглий стіл" лише у перспективах, Мартиновський рекомендує меру не використовувати хоча б у привітаннях до свят форму "кременчужанин".

Тож що пропонують мовознавці?

У серпні 2014 року заступник директора з наукової роботи Інституту Української мови НАН України Ніна Горголюк погодилася з тим, що назва "кременчужани" є неправильною, адже твірною основою для такого катойконіма слугує топонім Кременчуг. Натомість, на думку науковця, краще використовувати слово "кременчучани", яке відповідає закономірностям історичного українського словотворення.

У січні 2017 року кременчуцький осередок Товариства української мови ім. Т.Г. Шевченка опублікував свою позицію, де рекомендує використовувати  форму "кременчукці" у множині або "мешканець Кременчука" - в однині.
 


 

У цьому ж документі подається й думка групи науковців-філологів Кременчуцького національного університету ім. Остроградського, які, посилаючись на мовознавців Олександра Пономарева та Катерину Городенську, стверджують, що в науковому й публіцистичному стилях варто прийняти форму "кременчуківці", "кременчуківець" та "кременчуківка", а в офіційно-діловому - "мешканці Кременчука".

У середині лютого 2018 року науковець Іван Ющук зазначає, що слово "Кременчук" має тюркське походження, тож слід прийняти форму "кременчужець", "кременчужці". За його словами, можна й "кременчучець", але це немилозвучно через збіг чч.

Наприкінці лютого 2018 року Юрій Мартиновський отримав відповідь від кандидата філологічних наук Полтавського педуніверситету ім. Короленка Руслани Шрамко. За її словами, на сьогодні найпродуктивнішим національним словотвірним варіантом, за яким утворюють найменування мешканців міст та держав, є суфікс -ець. Тобто для нашого міста це "кременчучець", "кременчучка", "кременчучці".

5 березня 2018 року товариство отримало вже другу відповідь з Інституту Української мови НАН України. Цього разу готувала відповіть особисто професор Катерина Городенська, а підписав її директор Інституту, доктор філологічних наук Павло Гриценко. З огляду на особливості творення та вимови  нормативних назв, науковці рекомендують обрати містянам один з двох варіантів: "кременчуківці" (кременчуківець та кременчуківка) або ж "кременчучани" (кременчучанин та кременчучанка).

З пропозицією називати мешканок Кременчука "кременчуківками", а в множині - "кременчуківцями" погодився й уже згаданий вище мовознавець Олександр Пономарів. Про це він повідомив у своєму листі від 30.03.18 р.
 


 

Зацікавлених у даному питанні багато. Невідомо тільки, як сприймуть такі варіанти самі містяни, яких до "круглого столу" ніхто не запрошував.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 435 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 638 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 664 0