Новини з 1996 року

Найвизначніші археологічні знахідки України у 2018 році

Альбіна Козлова 20 січня 2019 11:30 673 0

Рідкісні поховання та унікальні прикраси – 2018 рік був щедрим на археологічні знахідки в Україні. Археологи дослідили значну кількість об’єктів та зробили вражаючі відкриття.

Агенція інформації та аналітики “Гал-інфо” підготувала підбірку найцікавіших археологічних знахідок 2018 року, які були зроблені в Україні.

Два кілограми срібних монет

На території заповідника “Стародавній Київ”, у підвалі знесеної в 70-ті роки ХХ ст. будівлі, археологічна експедиція Інституту археології НАНУ на чолі із Всеволодом Івакіним виявила близько 2 кг срібних монет номіналом 1 рубль, 50/20/10 копійок. Монети викарбувані в період з 1817 до 1912 рр.

Античний перстень із зображенням Ахілла 

Археологи на скіфському могильнику в урочищі Перещепине, біля Більська Котелевського району на Полтавщині, виявили античний перстень. На ньому зображена колісниця із парою коней, якими керує Ахілл.

На Волині знайшли давню бронзову накладку, датовану VI-VII ст. 

Під час досліджень багатошарового поселення Марковичі-1 на Волині археологи виявили бронзову накладку VI-VII ст. Це фігурна пластина, виконана методом лиття і різьблення, у формі стилізованого зображення хижої тварини.

Збірний образ міфічного хижого звіра є одним з основних елементів специфічного типу зооморфних прикрас, які були складовою так званих “антських скарбів” – особливої групи старожитностей ранніх слов’ян.

Кам’яний ідол, перероблений на православний хрест 

У Дніпропетровській області студент ІІ курсу КНУ ім. Т.Г. Шевченка виявив кам’яного ідола, переробленого на хрест. Фігура вкрита християнськими та язичницькими символами і це перша така знахідка.

Історики припускають, що фігура понад 2,5 м заввишки є язичницьким ідолом, якого на початку XIX ст. переробили на православний хрест.

Кремнієвий спис, якому понад 40 тис. років 

У селі Зелений Яр Калуського району Івано-Франківської області місцевий житель Віктор Співак натрапив на кремнієвий спис віком від 10 до 40 тис. років. Чоловік викорчовував старий пень, коли побачив наконечник списа. Він одразу повідомив про знахідку працівникам краєзнавчого музею.

Парне поховання скіфів з конем

Поблизу Каховського водосховища на Мамай-горі, на глибині двох метрів, виявили унікальне парне поховання скіфів. Останки чоловіка та жінки були покладені одне на одне, в головах також виявили скелет коня.

Такі парні поховання не рідкість для скіфів, вони також зустрічалися й на Мамай-горі. Однак це – насправді унікальне, оскільки тіла, які попередньо ідентифіковані як чоловік та дружина, були покладені одне на одне.

На сходах до поховальної ями знайдено залишки кісток тварин, біля голови померлих - скелет коня. Це свідчить про те, що рідні не тільки провели традиційну для скіфів тризну, але й зробили жертвоприношення, щоб допомогти померлим успішно розпочати їхній новий позаземний шлях.

Спершу біля лівої руки нижнього скелета було виявлено 13 наконечників стріл, пізніше знайшли ще 9 біля живота, а також поблизу правого вуха було знайдено ніж із кістяною ручкою.

Жінка-воїн з народу скіфів

Ще одне унікальне поховання жінки-воїна віком 2 тис. років знайшли дослідники в могильнику Мамай-гори. Померла належала до народу скіфів. Войовничих жінок цього племені описував давньогрецький історик Геродот.

У похованні знайшли мініатюрний посуд – лекіф, у якому знатні жінки зберігали парфуми та ароматичні масла, бронзове люстерко, бронзові наконечники стріл і двоє свинцевих пряселець.

Нагадаємо, що Мамай-гора – археологічна пам’ятка світового значення, яка руйнується Каховським водосховищем. Мамай-гора – це один з найбільших у Європі могильників.

Розвідані пам’ятки охоплюють вражаючий період – тут представлені пам’ятки епохи неоліту, бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя, тобто історія близько 8 тисяч років.

Хрест-складень, якому більше 900 років

На Львівщині під час реставрації підлоги в храмі святої Параскеви в Буську будівельники у його вівтарній частині знайшли литий бронзовий нагрудний хрест-складень (енколпіон), попередньо датований періодом ХІІ-ХІІІ ст.

Хрести-енколпіони — це надбання ще давньокняжої доби, вони з’явилися на Русі в період поширення християнства. Як правило, всередину таких хрестів вкладали мощі святих.

Крилатий вовк 

На Волині, на берегах Шацьких озер, було виявлено два предмети із зображенням крилатого вовка: бронзові щиток персня-печатки і великий ґудзик, які датуються давньоруським часом (ХІІ-ХІV століттями).

Крилатий вовк відомий у міфології Близького Сходу, де їх називали симарглами. Найімовірніше, саме звідти наші предки запозичили образ цієї істоти.

Поховання воїна-сармата 

Співробітники Інституту археології Національної академії наук України під час розкопок на Арабатській стрілці віднайшли стародавнє поховання воїна-вершника сармата. Його зріст 160 см. Похованню близько 2 тис. років. Воїн похований головою на північний захід. Із ним його залізний меч (фрагменти) і глечик.

Кочові племена сарматів жили на більшій частині півдня України, населяючи степові райони від вододілу Тиси і Дунаю до Аральського моря.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Подорож у минуле: яким був Кременчук у ХХ столітті і яким він є зараз. ФОТОрепортаж 1566 0
З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 1903 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2272 0