Новини з 1996 року

Найбільш обговорюваний Трудовий кодекс незабаром буде прийнятий. Чого чекати кременчужанам?

Марина Баніт 03 серпня 2017 12:47 489 0

Про новий Трудовий кодекс, над яким уже кілька років працюють депутати, багато говорять українці. Одні вважають, що цей закон розширює права роботодавця і дискримінує працівника. Інші - навпаки.

Новий проект Трудового кодексу України (ТКУ) під номером 1658 принесе багато новенького.

Із ухваленням цього кодексу працедавці зможуть законно стежити за робочим процесом своїх підлеглих, використовуючи відеокамери, диктофони та інші технічні засоби, але лише після попередження. Такий контроль з боку керівництва передбачений у випадках, зумовлених «особливостями виробництва» (що воно таке - не пояснюється).

Зможуть стати реальністю тестування і конкурси під час відбору на будь-яку роботу. Такий підхід регулюватиме не тільки законодавство чи колективний договір, але й статутні документи або нормативні акти самого роботодавця.

Досить показовим є той факт, що в проекті ТКУ відповідальності працівника присвячений цілий розділ, а відповідальності роботодавця — лише п’ять статей.

Лишається незмінним час роботи - 40  робочих годин на тиждень. Хоча зменшувати кількість робочих годин працедавець зможе, якщо ця зміна буде закріплена колективним договором або нормативним актом роботодавця. При цьому скорочення робочих годин не має жодним чином впливати на розмір зарплати.

Завдяки новому кодексу деякі люди зможуть працювати вдома. Така організація роботи на деяких підприємствах фактично існувала й раніше, але не була врегульована законом. У нинішньому проекті передбачено, що «під час укладання трудового договору або пізніше сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомна праця), якщо він має для цього необхідні умови, що відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії».

У разі несвоєчасної виплати своїм працівникам зарплати, гарантійних або компенсаційних виплат роботодавець змушений буде сплатити їм пеню. Розмір такої компенсації залежатиме від подвійної ставки НБУ в розрахунку на рік за кожен день затримки. А отже, роботодавець повинен буде сплатити працівникам усю заборговану зарплату з урахуванням індексу інфляції за увесь час прострочення, а також проценти річних від протермінованої суми.

Регулює кодекс оплату праці в разі виконання понаднормових робіт і роботи в понаднормовий час. У випадку погодинної оплати понаднормова робота буде оплачуватися в подвійному розмірі. Тобто якщо за годину робітник отримує 60 грн. і він перепрацював 2 години, то роботодавець змушений буде доплатити йому 240 грн. А якщо протягом року працівник понаднормово відпрацює понад 120 годин, оплату за відпрацьовані понад цю норму години здійснюватимуть у потрійному розмірі.

Згідно з проектом Трудового кодексу, тривалість основної відпустки стане не 24, а 28 календарних днів. Крім збільшення розміру щорічної відпустки, працівники отримають і незмінні дні державних та релігійних свят, в які не доведеться працювати. Державними святами залишаться Новий рік, Міжнародний жіночий день, Міжнародний день солідарності трудящих (1 і 2 травня), День Перемоги, День Конституції України, День незалежності України і День захисника України. Дні релігійних свят - Різдво Христове, Великдень і Трійця.

Буде встановлене таке поняття як «професійна (службова) кар’єра». У кодексі зазначено, що це той професійний ріст чи просування працівника на службі, коли йому надають вищий кваліфікаційний розряд або якщо його переводять на більш відповідальну посаду. А це означає, що роботодавець буде зобов’язаний підвищувати такому працівнику зарплату. Сходами до кар’єрного росту є сумлінна праця, а вже потім професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації.

Згідно з поправкою Федерації профспілок, у разі затримки зарплати на строк понад 7 календарних днів працівник має право, попередивши про це роботодавця в письмовій формі, припинити тимчасово виконання роботи на увесь період до виплати затриманої суми. І в такому разі працівник має право не просто припинити роботу, а й не з’являтися на робочому місці. Але одразу ж після виплати затриманої зарплати він зобов’язаний приступити до роботи. Роботодавець у свою чергу повинен компенсувати робітнику час вимушеної затримки роботи. Ні відсторонити, ні звільнити його він права не має.

Проект оновлює понятійний апарат трудового права, зокрема вводяться поняття «працівник», «роботодавець», «працівники із сімейними обов’язками», «гігієна праці» тощо».

У Кодексі є норма проекту щодо обов’язкового укладання трудового договору між роботодавцем і працівником у письмовій формі.

А також заборона змінювати умови трудового договору без згоди працівника. Тобто роботодавець не матиме права вимагати від особи виконувати іншу роботу, змінювати умови праці та визначати меншу зарплату.

Проект містить положення, які забороняють роботодавцю без аргументації відмовляти особам у прийнятті на роботу. Встановлено чіткий перелік осіб, які не проходитимуть випробування при прийнятті на роботу, зокрема це стосується вагітних жінок, неповнолітніх тощо.

Уперше законом, а не постановою Уряду легалізуються повноваження органів державного нагляду за додержанням трудового законодавства. На підставі Конвенції МОП №81 державні інспектори праці матимуть законне право проводити перевірки роботодавця в будь-який час без попереднього повідомлення. Це дозволить швидше усунути мільйони наявних порушень трудових прав та нелегального використання праці й попередити їх виникнення надалі, розширити співпрацю державних і громадських інспекторів профспілок.

Проект прийнятий у першому читанні й наразі готується до другого читання. Після голосування стане відомо, за якими законами люди будуватимуть трудові відносини з роботодавцями. 

 

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись