Новини з 1996 року

На Полтавщині виявили рідкісного хижака – осоїда

Іона Харченко 18 липня 2019 18:15 635 0

Початок липня – відповідальний період у житті багатьох видів тварин. Для водно-болотних птахів це пора підростання пташенят, що потребує більшої уваги з боку батьків, особливо захисту від хижаків. Каченята крижнів та норців великих зараз досягли половини розмірів дорослих птахів, а більшість пташенят мартинів звичайних і крячків білощоких уже стали на крило. Самостійними виявились і пташенята бакланів великих, які все більше часу проводять за межами гніздової колонії. Дрібні співочі лісові птахи майже не співають – увесь їхній час присвячений вигодовуванню пташенят, що підростають. Багато цікавого відбувається й у житті інших груп тварин.

Як повідомляють на сайті Національного природного парку «Нижньосульський», для липневого обстеження обрали такі цінні ділянки парку, як урочище Високе та прибережні водно-болотні ділянки біля села Погребняки.

«Острів Високе порадував присутністю двох орланів-білохвостів, що відпочивали, а також наявністю пернатого хижака, якого ми тут раніше не спостерігали – осоїда. Пара цих птахів трималась у північній частині острова. На деревах по краю острова скупчились баклани великі та чаплі білі. У прибережних очеретах активно співали очеретянки великі. У них, на відміну від інших птахів, гніздовий період у розпалі. На залісненій частині острова постійно трапляються виводки синиць великих, дроздів чорних, дроздів співочих, солов’їв східних, зябликів.

Із інших хребетних тварин на острові багато лисиці звичайної та козулі європейської. Слід відзначити, що велика кількість лисиць на острові негативно впливає на успішність розмноження черепахи болотяної, більшість кладок якої були розкопані цим хижаком», – ідеться в повідомленні.

Значне зниження кількості комах цього літа, що відбулося через високі температури червня, відмічено й на острові. Літають лише поодинокі метелики: білан ріповий, кутокрилка С-біле, адмірал, пасмовець Сапфо (вперше зафіксований на території парку), сонцевик будяковий, деякі синявці. Порівняно з іншими представниками ентомофауни, імаго бабок цього року на острові доволі численні й різноманітні. Відмічені лютка зелена, тонкохвіст елегантний, рівночеревці білохвостий і решітчастий та інші.

Дещо більше комах на квітах зонтичних та чебрецю, що ростуть на піщаних підвищеннях, порослих соснами. Тут на зонтичних живляться жуки-горбатки та жуки м'якотілки зонтичної, клоп італійський, а на різних квітах, траві, стовбурах дерев вирізняється своїм яскравим забарвленням клоп червоноклоп безкрилий. На чебреці збирають нектар робочі особини джмеля земляного великого та дрібні дикі бджолині. Мухи-повисюхи, личинки яких живляться попелицями, не тільки споживають нектар на квітах зонтичних, але й відкладають яйця біля досить великих колоній попелиць. Також відмічена тут оса сколія степова, а на квітах цмину піскового та молочаю — вусач стенурелла двосмугова. У трав'яному ярусі розвиваються личинки прямокрилих, з них треба відмітити хижого коника зеленого. Залітають сюди в пошуках поживи й різні бабки.

«Із неприємних моментів: є дерева клену американського, повністю об'їдені американським білим метеликом, зафіксовані міни верхньосторонньої акацієвої молі. Ці породи дерев не притаманні нашій флорі, тож цілком природно, що вони потерпають від шкідників зі своєї батьківщини, яких не контролюють місцеві ентомофаги», – повідомляють на сайті.

Погрібняківська ділянка зустріла криками мартинів звичайних та крячків білощоких, які були незадоволені вторгненням на території їх гніздових колоній. Значна кількість молодих мартинів та крячків уже літали, хоча в окремих гніздах траплялися маленькі пташенята і навіть кладки. Численними тут були й лиски. Часто траплялись чаплі – великі білі та сірі, а поодиноко – руді, бугайчики та кваки.

У цілому польовий виїзд видався успішним і дозволив виявити основні тенденції в липневому житті найбільш масових груп тварин на обстежених ділянках парку.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1184 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2180 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2798 0