Новини з 1996 року

МОЗ: викиди підприємств провокують онкологію у кременчужан. Забрудників перенесуть за місто?

Марина Баніт 08 грудня 2017 18:26 1911 0

У Міністерстві охорони здоров'я підтвердили вплив викидів в атмосферне повітря підприємств на загальні показники захворюваності населення, в тому числі на онкологічні. Коефіцієнт дії шкідливих речовин склав 1,72 при нормі менше 1,0. Таким чином, викиди шкідливих речовин впливають на стан здоров'я та умови життя кременчужан, - таку відповідь надав заступник Міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський, надіслану представнику уповноваженого з прав людини на запит кременчужанки Анни Бутової. 

З ЧОГО ПОЧИНАЛОСЯ?

 Як відомо, вже кілька років мешканці міста потерпають від надмірних викидів в атмосферне повітря. Чому так? Тому що підприємства міста Кременчука, мінімізуючи свої економічні витрати і збільшуючи доходи в чистому вигляді, збільшили у своєму виробництві кількість більш дешевих, але більш отруйних речовин. Також у місті забагато підприємств на невелику площу. Проблема й у тому, що потужні підприємства розташувалися посеред жилих районів.

Також підприємці в місті Кременчуці зовсім не стурбовані тим, що кожна зароблена економією на екології їхня копійчина повільно вбиває кременчужан. Підприємці та їхні наймані працівники, розуміючи суспільно небезпечні наслідки своєї діяльності, жодним чином не вживали дій для того, щоб запобігти вбивчим наслідкам свого виробництва. Навпаки, приховували свої "екологічні гріхи".

І звичайно, важливим у всьому цьому є те, що коли питання стосується грошей, у більшості олігархів совість завмирає.

Отже, в Кременчуці два роки тому почалася війна за екологію. Це коли вже кілька років намучилися від нестерпного смороду. На жаль, із приходом останньої влади в країні були скасовані повноваження екологічних служб. Служби є, а повноважень немає. Тож підприємства Кременчука, користуючись нагодою, змінювали процеси виробництва на свій лад, нехтуючи безпекою суспільства.

Позиція кременчуцької влади була спочатку дуже кумедною, але при цьому гіркою: влада організувала кілька лабораторних досліджень, аби від неї відстали активісти, які вже почали перекривати дорогу біля промислового вузла. Звичайно, за тодішньою версією, забрудення "виявилося" досить незначним - так було треба комусь. Міський голова разом із місцевими екологічними службами та лабораторіями почали вмовляти народ не панікувати, бо, за його словами, питання екології – це промисли політичних опонентів. Мовляв, з мухи роблять слона. Але щоб дуже не шуміли – вирішили, що треба створити автоматизовану систему контролю стану атмосферного повітря, яка нібито вирішить проблему.

Як писала Програма Плюс, ця програма, по суті, є окозамилюванням. Розтягнутий на роки план заходів все рівно не вирішує питання притягнення до відповідальності підприємств, він вирішує тільки проблему діагностування викидів, а не впливає на джерела викидів та не зобов’язує їх власників обладнувати виробництво очисними фільтрами. Тобто все, що дасть Програма заходів –це через кілька років у нас буде не пересувна лабораторія, а автоматизована система. Але, як показує практика, навіть за наявноості досліджень, підтверджуючих викиди, підприємства роблять усе можливе, щоб відхреститися від відповідальності.

Активісти все ж не заспокоювалися – відбувалися збори, писалися листи в усі інстанції з проханням врятувати Кременчук. І ось уже в 2017 році, коли тільки мертва людина могла не помітити сморід, кременчужани зібрали підписи й вимагали від міського голови та депутатів звернутися до Президента України з проханням врятувати кременчужан. Мешканці міста також почали телефонувати на гарячу урядову лінію зі скаргами на сморід.

Так, до міста було запрошено вже вдруге представників інституту імені Марзєєва. Перший раз підприємці перешкоджали працівникам інституту: не давали їм потрапити на територію і проводити дослідження поруч із заводами. Цього ж разу науковці провели дослідження і здивували кременчужан висновками: в місті протягом останніх 5 років викиди деяких отруйних речовин збільшилися у 185 разів. Викиди включають в себе речовини, надто небезпечні для дорослих, а особливо для дітей. Представник інституту Марзєєва заявив що люди, які протягом 7 років будуть жити під впливом даного середовища, матимуть розвиток онкологічних захворювань. Тобто якщо нічого не міняти, то вже через 2-3 роки кременчужани поповнять і так переповнене онкологічне відділення лікарні.

Такі заяви науковців призвели до того, що міський голова та його помічники офіційно визнали наявність проблеми. Було дообладнано місцеву лабораторію, і підприємці вже цього року пообіцяли дообладнати свої підприємства очисними фільтрами. Але це не є переоснащення підприємств повністю, яке б дозволило розслабитися мешканцям міста. На думку репортера, це лише вдавання, що щось робиться з метою заспокоїти мітинги та протести. Більше того, є підозри, що лабораторія знову робить фіктивні висновки і насправді не проводить дослідження.

Науковці заявили, що найбільш небезпечним для кременчужан є використання Кременчуцькою ТЕЦ мазуту замість газу. Два роки тому вдалося довести, що ТЕЦ має використовувати мазут тільки як альтернативне паливо у форсмажорних обставинах і тільки протягом кількох днів. Насправді ж протизаконно використовувала мазут як основне пальне. Іншими словами, мешканців щоденно труїли продуктами спалення мазуту, серед яких речовини, що викликають хвороби нервової, серцево-судинної, дихальної системи та онкологічні захворювання. Використання ж газу є більш безпечним.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ?

Активстка Анна Бутова подала звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини. У листі йшлося про порушення в місті прав людини на безпечне та екологічно чисте життя. Тож представник упоноваженого надав відповідь із додатками офіційних пояснень міськвиконкому та інших служб.

Так, кременчуцький міськвиконком повідомляє, що він бореться за екологію. Серед заходів, що вжито - відкриття шляху підприємствам до ще більшого збільшення викидів в атмосферу, але тепер законного. А міськвиконком викладає це як свою перемогу. І сміх, і сльози душать. 

Як раніше стало відомо, Державна екологічна інспекція нанесла удар по довірі кременчужан. Замість того, щоб заборонити ТЕЦ труїти кременчужан, вона все узаконила. ТЕЦ сплатила штраф та спокійно отримала благословіння на викиди.

Теж саме і з ПрАТ «КЗТВ». У відповіді на запит Анни Бутової йдеться про наступне: приписи підприємствами виконані в повному обсязі… підприємствами «отримано дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на підставі поданих пакетів документів для отримання дозволів на викиди».

Держінспекцією у Полтавській області пред’явлено претензії на відшкодування шкоди, завданої викидами КП «КПС ШРБУ», і підприємство відшкодувало повністю претензію. Їм надано дозвіл на викиди до 2027 року.

А ось «Крембіч», за відповіддю міськвиконкому, скоро припинить свою діяльність. Має ж щось робити міськвиконком – тож знайшли одне мале підприємство (хоча занадто отруйне), за яке можна відзвітуватися "хоч когось закрили": «Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради на місцевому рівні застосовуються необхідні управлінські рішення та дії щодо зупинки господарської діяльності та експлуатації виробничої бази ПП «Крембіч». А чому з ТЕЦ не так суворо?

Також міськвиконком згадує про ту саму Програму заходів. І повторно підкреслює, що вона призведе тільки до моніторингу стану повітря. Але не дозволить боротися з порушниками. Але чомусь називає її вирішенням проблеми перевищення викидів у повітрі - та яким чином?

ЯК ОЛІГАРХИ РОЗРАХУВАЛИСЯ ЗА ПРОТИЗАКОННІ ВИКИДИ?

Так, серед цікавинок, які розповіла вже Державна екологічна інспекція – це те, «що директором ТЕЦ Алексєєнко О.М було повідомлено про його відмову у притягненні до адміністративного правопорушення». Адмінстративне порушення – це все, що можна було пред’явити директору за те, що він використовував мазут замість газу, чим труїв кременчужан. І навіть у такий спосіб не був покараний! Ось так!

Далі пояснюється, що ТЕЦ отримала дозвіл на викиди на підставі громадських слухань, на яких начебто не було заперечень. Наскільки відомо, то на слуханнях представників громади майже не було. Ті декілька людей, які прийшли, були проти. Але мешканцям міста ніхто не пояснив наслідки цих слухань. Ніхто з депутатів або представників міськвиконкому не втручався в процеси.

А ось головного спеціаліста з охорони навколишнього середовища "Укртатнафти" вдалося оштрафувати за перебої в роботі газоочисних споруд на невідому суму. "Укртатнафта" розорилася ще й на 25065 гривень за те, що з 01.01.2014 р. по 21.07.2016 р. використовувало ставок-випарник для викидів забруднюючих речовин без відповідного дозволу. Як повідомляють експерти, ставок-випарник - це мертва зона, в якій нічого живе не може існувати.

Завод ШРБУ також відомий своїм забрудненням довкілля через асфальтопереробні процеси. Але зовсім не опікується питанням очищення повітря. З цього приводу ШРБУ виплатило претензію у 14488 гривень за перевищення викидів.

«Серйозно постраждав» від штрафу Сталеливарний завод. За недозволені викиди у 2013-2014 рр завод сплатив 38,61 грн.

Державна екологічна інспекція повідомила і про те, що вони не можуть ходити двічі з перевіркою по одному й тому ж питанню, бо це забороняється частиною 1 статті 6 закону «Про Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Як і у всіх листах, мова йде про те, що міська Програма заходів усіх порятує.

Звісно, тут треба пояснити, що весь політичний бомонд - від місцевих депутатів до народних - мають свої підприємства, або поставлені на певну посаду власниками великих промислових підприємств. У Верховній Раді дурних немає, щоб робити такий закон, який, як у Європі, візьме екологію під контроль. За умови прийняття відповідного законодавства підприємства будуть змушені переобладнати свої заводи, а деякі підприємства навіть перенести за межі міста. За версією олігархів, якою вони б’ють на совість людей, «бідні» підприємства треба буде закрити в тому разі, якщо їх змусити відповідати Європейським екологічним нормам. Навіть міський голова Віталій Малецький неоднаразово маніпулював цими аргументами, захищаючи підприємства-забруднювачі.

Насправді, підприємці просто не хочуть платити гроші з власних кишень. Їм дешевше прийняти такий закон, який захистить їх мільйони він шукачів справедливості. Тобто вони насправді жодним чином не збідніють, але «закон як дишло» дозволяє економити і робити надприбутки на екології.

Звісно, заявки міського голови, що люди через екологію створюють соціальний сепаратизм – це натяк зацікавленої особи на те, щоб усе лишалося, як є.

Читайте про це докладно: Віталій Малецький назвав кременчужан соціальними сепаратистами через їх незгоду дихати викидами

 З огляду на вищевикладене, органи влади імітують своє реагування. На «серйозні суми» оштрафували підприємства з мільйонними доходами. Усі незаконні викиди узаконили, щоб у громади вже не було до чого доколупатися. Якусь там програму пишуть, щоб те саме було, що й зараз, але автоматизовано – лабораторія робить дослідження, але звітує, що все чисто. Буде таке ж, тільки з автоматизованими постами. Натомість, столичні інститути приїжджають і підтверджують протилежну інформацію.

Але за необхідності гроші можуть міняти ставлення людини до того чи іншого питання. Не є вийнятком тут спеціалісти або чиновники. Але не впійманий – не крадій. Так само, як досі неможливо звинуватити будь-яке підприємство у перевищенні викидів – неможливо спіймати, бо, за законом, заборонено на підприємство заходити з раптовою перевіркою.

Отже, що лишається кременчужанам? По-перше, активісти чекають на деякі відповіді відповідних організацій, на підставі яких можна буде діяти далі.

Але з огляду на те, що радить Держспоживслужба, міська влада не використала й частини своїх важелів стосовно впливу на підприємства:

«Враховуючи те, що Кременчук є урбанізованим населеним пунктом, Держспоживслужбою було надано пропозиції Кременчуцькій міській Раді щодо реалізації заходів, спрямованих на зменшення забруднення атмосферного повітря, зокрема, зонування території міста із урахуванням природних факторів існуючої забудови, винесення за межі міста підприємств - основних забруднювачів атмосферного повітря, удосконалення транспортно-логістичної системи міста, раціональна організація основних транспортних магістралей, збільшення кількості комунального транспорту з використанням альтернативних видів палива, будівництво об'їзних шляхів навколо міста для автомобільного та залізничного транспорту, впровадження на промислових підприємствах виробничих процесів із безвідходним виробництвом, удосконалення очисних систем, збільшення зон озеленення в місті, тощо».

Отже, є сподівання, що підприємства самостійно влаштують у себе безвідходне виробництво. Інакше варто дослухатися до порад Держспоживслужби і вимагати винесення підприємств за межі міста.

Звісно, лишається риторичне питання й до народних депутатів Жеваго та Шаповалова: чи не бажає шановне панство розробити закон України про захист населення від наслідків бажання олігархів економити на екологічних засобах безпеки? 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись