Новини з 1996 року

Минулий рік банківська система України завершила поверненням докризових показників

Ксенія Омельченко 13 січня 2019 12:00 467 0

Обсяги кредитів та депозитів населення в банках у 2018 році перевищили докризовий рівень.

Минулий рік банківська система завершила поверненням докризових показників. Довіра до банків продовжувала зміцнюватися, про що свідчить притік вкладів населення. Також тривало активне відновлення кредитування, переважно за рахунок зростання споживчих кредитів. Про це повідомляє Нацбанк України.
 

Банки активно кредитували населення та добросовісних корпоративних позичальників

Кредитний портфель банків у національній валюті за рік зріс на 8,1% до 616 млрд грн. Найактивніше в минулому році банки розвивали споживче кредитування. Завдяки цьому портфель гривневих кредитів населенню за рік зріс на 31,4% - до 135,4 млрд грн, перевищивши  обсяг портфеля в докризовий період. Проте в грудні він залишився майже на рівні попереднього місяця.

Портфель гривневих кредитів бізнесу за минулий рік збільшився на 2,7% - до 478,5 млрд грн, хоча в грудні він дещо зменшився  (на 1,5%).

Також у 2018 році зросли залишки за кредитами  в іноземній валюті (в доларовому еквіваленті) – на 6,7% до 14,4 млрд дол. США (у грудні знизилися на 4,4%).

 

Українці більш активно заощаджували кошти в гривні

Обсяг депозитного портфеля банків у національній валюті у 2018 році зріс на 10% - до 539,7 млрд грн. При формуванні заощаджень українці надавали перевагу вкладам у національній валюті. Обсяг гривневих депозитів населення в платоспроможних банках за рік збільшився на 14,5% до 268,9 млрд грн, у той час як в іноземній валюті - на 1,6% - до 8,6 млрд дол. США. При цьому в грудні зростання становило 4,3% та 1,8% відповідно.

У результаті обсяг гривневого депозитного портфеля за підсумками року українців перевищив докризовий рівень, який банківська система мала у 2013 році. Притоку коштів у вклади в національній валюті сприяли високі темпи зростання заробітної плати у 2018 році, більш привабливі процентні ставки за гривневими депозитами, ніж за валютними, а також помірна волатильність курсу гривні протягом року.

Обсяг коштів бізнесу в національній валюті в платоспроможних банках за рік збільшився на 5,9% до 270,1 млрд грн. Це також найвищий показник з докризового періоду. У грудні гривневий депозитний портфель бізнесу зріс на 16%.

 

Гривневі процентні ставки банків зростали

Динаміка гривневих ставок банків у 2018 році насамперед була результатом поступового підвищення облікової ставки Національного банку, починаючи з жовтня 2017 року. З того час облікова ставка зросла загалом на 5,5 в.п. до поточних 18,0% річних. Також на зростання ринкових ставок впливали й кон’юнктурні чинники.

Так, процентні ставки за гривневими депозитами бізнесу за минулий рік підвищилися на 5,9 в. п. – до 14,5% річних, у тому числі внаслідок посилення конкуренції між банками за корпоративних клієнтів. Натомість дохідність депозитів населення, попри зростання в грудні, залишилася майже на рівні грудня 2017 року (11,7% річних). Ставки за вкладами населення та бізнесу в іноземній валюті на кінець 2018 року становили 2,7% річних і 2,5% річних відповідно.

Водночас поступово підвищувалися ставки за гривневими кредитами, в тому числі через посилення попиту на них з боку підприємств та населення. Зокрема вартість кредитів для бізнесу за рік збільшилася на 6,6 в. п. – до 20,9% річних, а вартість позик для населення – на 3,9 в. п до 33,1% річних. У грудні процентні ставки за кредитами бізнесу зросли на 1,2 в. п, у той час як для населення  не змінилися.

 

Зазначимо, що днями Укрдержстат повідомив, що інфляція у 2018 році не вийшла за 10%. На думку представників Нацбанку, розворот тренду зростання інфляції, який спостерігався у 2017 році, та послаблення фундаментального інфляційного тиску на українську економіку відбувся насамперед завдяки жорсткій монетарній політиці. 

Але інфляція за підсумками 2018 року відхилилася від цілі. Нацбанк це пов'язує дією чинників, на які монетарна політика має обмежений вплив. Мова йде про підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, зростання виробничих витрат під впливом підвищення заробітних плат, підвищення світових цін на нафту протягом більшої частини року, а також звуження пропозиції овочів борщового набору через несприятливі погодні умови.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 995 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 1994 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2611 0