Новини з 1996 року

Медовий Спас сьогодні. Вітаємо!

pplus 14 серпня 2018 09:00 382 0

У цей день відбувалися проводи літа - селяни зустрічали осінь, а також відзначали одне з найголовніших церковних свят - Медовий Спас. Зазвичай до першого Спаса було досить багато овочів, фруктів, у лісах можна збирати ягоди й гриби. Спостерігали 14 серпня і за тим, як бджоли поступово заповнюють медом соти. Говорили: «На Медовий Спас навіть жебрак мед куштує», інформує Ukr.Media.

Люди помічали, що 14 серпня ночі стають досить довгими, а ранкові роси - холодними. Вирушають збирати одну з найголовніших ягід, що використовуються у лікуванні, - малину. Граки 14 серпня збираються в зграї, готуються до відльоту ластівки й стрижі.

Широко поширена традиція освячувати криниці саме 14 серпня. Пасічники в цей день підрізають стільники. Селяни збирають мак. До речі, відомо, що дикий мак раніше використовували як захист від відьом, які могли погубити худобу. До речі, свійських тварин цього року востаннє купують саме на Медовий Спас, 14 серпня.

Що стосується сенсу Медового Спаса, який трактується православною церквою, то відомо, що дане свято було встановлено в перший день Успенського посту в IX столітті. В давнину на території Константинополя був поширений звичай виносити Чесний Хрест по міських вулицях. Казали про те, що це захистить людину від недуги. Животворчий Хрест був доступний для всіх до Успіння Пресвятої Богородиці. На Русі ж це свято стали відзначати лише в кінці XV століття. Вважається, що з цього дня (через місяць після закінчення Петрового посту) починається Успенський піст - провісник інших великих свят (Успіння і Преображення). Цей піст був не надто суворим, хоча порівняно з Різдвяним і Петровим постом доводилося обмежувати себе в їжі. Так, наприклад, у понеділок, середу і п'ятницю рекомендується практикувати сухоїдіння, а в четвер і вівторок можна їсти варені овочі без олії. До Яблучного Спаса рекомендується утримуватися від вживання винограду і яблук.

У деяких регіонах Медовий Спас також називали Мокрим Спасом, у цей день проводили обряди, пов'язані з освяченням води, - люди вирушали до річок, джерел, озер разом зі служителями церкви, а потім купалися.

Обов'язково 14 серпня заламували й підрізали стільники, оскільки, за прикметами, вважалося, що, якщо не зробити цього, то сусідські бджоли мед заберуть. Бджолярі приносили в церкву свіжозібраний мед, щоб освятити його. Також розповсюджений був звичай приносити овочі та насіння, щоб освятити їх на багатий урожай у майбутньому.

14 серпня називали ще і Маковим Спасом, оскільки було прийнято збирати мак і використовувати його для приготування різних страв. Так, пекли булочки та пиріжки з маком. Крім того, насінням маку обсипали будинок - вважалося, що після цього в нього не потрапить жодна відьма.

Після Медового Спаса починали розорювати поля для підготовки до озимих, очищали гумна, обробляли клуні до зими. При посіві озимого жита проводили один старовинний звичай. Так, приводили в поле найстарішого орача, і він мав кинути першу жменю зерна в землю, щоб був гарний урожай.

Збирали 14 серпня малину. Якщо чоловіки були зайняті польовими роботами, то в ліс ішли жінки й діти. Малина була найбільш доступними ласощами. Також на її основі готували різні зілля і заготовки на зиму, які допомагали боротися з проявами застуди й лікувати інші недуги.

Народні прикмети на 14 серпня

Якою буде погода сьогодні - такою вона буде і 28 серпня.

Велика малина на Спаса - можна сіяти жито раніше. Середні або дрібні ягоди - з посівами краще почекати.

Хороша погода 14 серпня - багатий приплід.

Дощ іде - жито в цей день краще не сіяти.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1239 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1896 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2400 0