Новини з 1996 року

Медична реформа: як її бачать кременчужани

Валерія Макряшина 12 листопад 2018 16:05 1814 0

Останнім часом спостерігається хвиля обурення серед кременчужан стосовно медичної реформи, яка, ще не вступивши в силу повністю, вже «робить неабиякі нерви». І в першу чергу тим, кому нервувати зовсім не слід – хворим.

«Програма Плюс» спробувала з'ясувати, з якими проблемами зіткнулися мешканці Кременчука при отриманні медичних послуг та взагалі чи відчули вони ті зміни, які запровадила медична реформа.

Результати дослідження не стали сенсацією: загальна оцінка рівня медобслуговування в Кременчуці, яку висловили містяни, об’єктивно невисока. Серед кременчужан переважає думка, що якість медичних послуг у місті за останні роки або залишилася незмінною, або взагалі погіршилася й мало хто відчув на собі зміни від цієї розпіареної на всю країну реформи:

Максим Шаповалов «Так ***! Таааак! Звичайно, відчув! Ми реально рухаємося до кращого життя!!!!»

Nadia Kozlova «Відчули, що дешевше померти, ніж потрапити в лікарню на лікування».

Julia Vladimirovna Denisenko «Відчула. Не потрапиш, за талоном не додзвонишся».

Маша Дементьєва «Було погано, а стало ще гірше».

Дехто зазначає, що зміни настільки «очевидні», що треба просто триматися, аби не захворіти. Як зазначає громадський активіст і спеціаліст у галузі охорони здоров’я Артем Марченко, який останнім часом веде активну боротьбу за справедливість та якість надання медпослуг лікарнями міста, реформи немає взагалі або вона настільки погана, що її просто не відчути. 

«Ви подивіться ТБ. Думки пацієнтів, по-перше, НЕ враховують, а по-друге - ганьба цій медицині в цілому. Всі ладні тільки збагачувати свої кишені», - написав чоловік.

За словами кременчужанки Надії Кузакової, зміни в медицині неможливо назвати суттєвими. З розповіді можна здогадатися, чому. Справа в тому, що в її батька був інсульт і у зв’язку з цим є необхідність час від часу лікуватися на стаціонарі. Наразі, як розповідає жінка, його стан погіршився й потрібно було термінове лікування. Але не все так просто. Аби потрапити до сімейного лікаря, чоловікові, який має вже досить поважний вік, потрібно було чекати три дні, потім ще тиждень - результатів аналізів, а потім ще два дні, щоб потрапити ще раз до сімейного лікаря й отримати направлення на госпіталізацію. Після всіх  необхідних «поклонів» лікарям пенсіонера все ж поклали в лікарню й тепер інтенсивно відкачують, бо тиск 180. 

«Щоб депутатів так лікували, може, тоді б нормальні реформи робили», - обурюється жінка. 

Щодо пенсіонерів, то таких переважно хворих стареньких у Кременчуці годі й рахувати. Щодня їм доводиться висиджувати величезні черги до лікаря, щоб отримати звичайний рецепт. Багато хто так і не потрапляє на прийом, бо "талони" ще ніхто не відміняв, хоча повинні це зробити вже давно. 

Про своє аналогічне ходіння «навколо лікарні» розповів ще один кременчужанин Артем Куропятник. Чоловіка більше вражає те, що, поки хворієш, з поліклініки вийти просто не вдасться: «Лікарняний відкрили у понеділок, здати аналізи просять у вівторок, а в середу - на прийом до лікаря. Вона продовжила  лікарняний до п'ятниці, у четвер треба здати інші аналізи, а в п'ятницю - на прийом. Тож встати о 08:00 і до 13:00 на ногах - яке лікування? Поспати нереально!»

Багато скарг було й від молодих матусь, які в мороз вимушені були тягнути своїх хворих дітей з високою температурою на прийом до педіатра, адже останні вже по домівках не ходять. Відповідна заява була оприлюднена в реєстратурі Кременчуцької дитячої поліклініки, що на Павлова, 16. А перед тим, як прийти з малою дитиною до педіатра, треба попередньо записатися. 

 

 

«Часу ще мало пройшло з цієї реформи, щоб щось говорити. Можу сказати одне, що як захворів онук, йому 6,5 років, довелося до лікаря звертатися, ще й мамі лікарняний був потрібен. Не залишати ж хвору дитину саму... Лікар була на курсах. Запропонувала прийти в поліклініку до іншого. Як тягти дитину хвору, з температурою 39? Щось тут не так у цій реформі... Хай дорослі бігають хворі по поліклініках, але ж діти... З позитиву - можна йти до того лікаря, якому довіряєш…» - поділилася кременчужанка Тетяна Дороднова.

І тут варто погодитися з жінкою, адже одним з явних плюсів цієї реформи є те, що пацієнти самостійно обирають сімейних лікарів, заповнюють декларації, які вносяться у спеціальний електронний реєстр. Нагадаємо, це можна зробити незалежно від свого місця проживання, незалежно від того, де лікар працює – в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику. Втім можливість заробити більше мінімалки таки є, насамперед у лікарів. Адже за кожного задекларованого пацієнта йому платитимуть 210 гривень у рік. Тож якщо лікар обслуговуватиме 2 тисячі пацієнтів, як це передбачають у Міністерстві, то за місяць його зарплата може сягнути 35 тисяч гривень.

Стосовно викликів лікаря додому своєю думкою поділилася інша місцева мешканка, також Тетяна. За її словами, у квартал 278 сімейний лікар за викликами до пацієнтів не ходила.

«В екстрених випадках вони все-таки повинні приходити. Цікавилася, як за кордоном це працює. У них уже давно така система. Лікар виїжджає у тих випадках, коли пацієнт не може прийти, якщо зовсім погано - викликають швидку. Не нами ця реформа придумана, але там, де вона працює, не скаржаться на медицину. І там багато ліків за рецептом можна отримати безкоштовно. До вузьких спеціалістів - за направленням сімейного лікаря. Може, все-таки треба час, щоб усе налагодилося. Ну не було в нас уже давно хорошої медицини. А безкоштовну в СРСР згадувати просто нерозумно», - додала вона.

Своєю думкою щодо змін у якості медичних послуг поділився й кременчужанин, голова ГО "Товариство охорони природи м. Кременчука" Олег Гапон. Серед позитивних змін чоловік виділив вищезгадану можливість звертатися в поліклініку не за місцем реєстрації та наявність безкоштовних послуг у лікарнях. Нагадаємо, що безкоштовними залишаються такі аналізи та обстеження в рамках первинної медичної допомоги: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, глюкоза крові, загальний холестерин тощо. А серед негативних - відсутність сучасного діагностичного обладнання, елементарного менеджменту тощо. 

Щодо обладнання, то з думкаю Олега Гапона погодилася місцева мешканка Надія Козлова. За її словами, воно в лікарнях зараз взагалi нiяке, пацієнти змушені переробляти все в приватних клініках за гроші. Жінка також додала, що раніше хоч направлення до спеціаліста без проблем можна було отримати, а тепер це пекельне коло.

Втім усі знають, що будь-яка реформа передбачає загальне удосконалення, модернізацію та покращення тієї галузі, в якій вона проводиться. І медична реформа - не виняток. Однак, спираючись на досвід минулих років, нинішня влада завжди у всі реформи підкладає великі підводні камені. У результаті - страждають люди. Тому й сподіватися на суттєве покращення їм не доводиться. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Антирейтинг: місця у Кременчуці, де відпочивати — “не айс”. ФОТО 909 0
Чотири місця у Кременчуці, де можна відпочити. ФОТО 1718 0
Посол Словаччини, модерн, романтика і містика: у Кременчуці відкрили Міжнародну виставку. ФОТОрепортаж 784 0