Новини з 1996 року

Міжнародний трибунал ООН розглядає справу українських полонених моряків, серед яких кременчужанин

Валерія Макряшина 13 травня 2019 11:00 476 0

Росія, затримавши українських моряків у Керченській протоці, порушила принцип імунітету військових кораблів, який закріплений у Конвенції ООН з морського права.

Про це заявила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, передає кореспондент DW. Заступник міністра виступила в п'ятницю, 10 травня, на слуханнях Міжнародного трибуналу ООН з морського права в Гамбурзі.

"Дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якби Росія затримала українські військові кораблі у своїх територіальних водах або у виключній морській економічній зоні. Імунітет військових кораблів є основоположним імунітетом... у міжнародній системі", - підкреслила вона.

Заступник міністра зазначила, що Київ не мав іншого вибору, крім як "ініціювати арбітражне провадження", оскільки врегулювати конфлікт дипломатичними методами не вдалося. Київ просить суд застосувати "заходи тимчасового характеру", спрямовані на звільнення 24 військових ВМС України, додала Зеркаль.

Крім того, в позовній заяві міститься вимога до Москви припинити судову процедуру щодо цих українських громадян. Київ також домагається від Росії повернення трьох кораблів.

Москва не направила своїх представників

Російська сторона не направила нікого зі своїх представників на засідання в Гамбурзі.

МЗС Росії вважає, що Міжнародний трибунал з морського права не володіє юрисдикцією для розгляду "керченського інциденту". Відповідну заяву було зроблено міністерством 16 квітня.

Як підкреслювалося в заяві, "міжнародний судовий розгляд не повинен перешкоджати кримінальному розслідуванню, яке ведеться в Російській Федерації, а його результати не повинні визначатися рішенням міжнародного судового органу".

Військові операції, що проводяться за допомогою кораблів або літаків збройних сил, не підпадають під дію Конвенції ООН з морського права, йдеться у вербальній ноті посольства РФ в Німеччині, датованій 30 квітня і опублікованій 6 травня на сайті трибуналу. З цієї причини, на думку дипломатичного представництва, трибунал у Гамбурзі не зможе ввести попередні заходи, необхідні Києву.

Москва офіційно не визнає, що між Росією і Україною ведуться військові дії.

За версією Кремля, моряки не є військовополоненими, як стверджує Київ, а є порушниками кордону і підлягають кримінальному суду. Суд у Москві раніше продовжив термін утримання 24 українських військовослужбовців у СІЗО до кінця липня.

Як передає кореспондент DW, у зв'язку з відмовою РФ присутнім на засіданні суду прийняв рішення скоротити слухання до одного дня. Представники української сторони розраховують, що трибунал ООН зможе винести вердикт уже "протягом кількох тижнів".


Озброєний інцидент у Керченській протоці

Три українських кораблі були силою зупинені російської береговою охороною в міжнародних водах неподалік Криму при спробі пройти через Керченську протоку з Чорного моря в Азовське. Українське керівництво вважає захоплених Росією українських моряків військовополоненими. Росія зі свого боку звинувачує Україну в порушенні її державного кордону.

Серед полонених – наш земляк Богдан Головаш. Він народився і виріс у Кременчуці. Нині йому 23 роки. Із 9 до 11 класу навчався в Кременчуцькому ліцеї, який закінчив 2013 року. Потім вступив до Севастопольського військово-морського училища імені Нахімова. 2014-ого, після окупації Криму, перевівся до Одеси. Служив на флоті. Під час захоплення українських суден був старшим матросом на броньованому артилерійському катері «Бердянськ».

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1265 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1929 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2465 0