Новини з 1996 року

Курс на економіку без паперових грошей: невже доведеться повністю відмовитися від готівки?

Людмила Скачко 19 серпня 2019 15:10 243 0

Кабмін спільно з Нацбанком планують взяти курс на економіку без паперових грошей.

Якщо ж порівнювати з країнами ЄС, наші плани здаються скромними, адже вони хочуть скоротити обсяг готівки лише до 9,5% ВВП вже до наступного року.

У їхніх грандіозних планах - зробити так, щоб уже через рік у кожній українській маршрутці, в усіх магазинах та кіосках були встановлені термінали.

Але, як зазначають експерти, в майбутньому Україна, як і більшість розвинених країн світу, повністю відмовиться від "папірців". Уже через декілька поколінь банкноти замість гаманців зберігатимуться в колекціях нумізматів, остаточно поступившись електронним платежам.

До 2020 року в Україні планують забезпечити терміналами всіх, але клієнти матимуть вибір: платити карткою чи готівкою.

Як передає Нацбанк, завданням України є збільшення безготівкових розрахунків удвічі, тому вони поступово рухаються до цієї мети. Якщо в розвинених країнах безготівковими розрахунками проходять 99% коштів, то в Україні поки що такі показники залишаються в далеких планах.

Взагалі самі ж банки зацікавлені в тому, щоб усе більше українців замість готівки користувалися їхніми картками. Для цього вони створюють додатки й сервіси для оплати комунальних послуг, впроваджують технології безконтактних платежів, пропонують привабливі умови щодо часткового повернення витрачених на покупки карткою грошей. Це така собі система заохочень, вони зроблять усе, щоб ви не бігли до банкомату щоразу, як отримуєте зарплату.

З іншого боку, свою лепту вніс і Кабінет міністрів. Так, Міністерство економічного розвитку й торгівлі розробило проект постанови, що зобов'язує український бізнес впроваджувати електронні способи оплати. Насамперед це стосується тих, хто надає послуги або продає товари дистанційно (інтернет-магазини, сервісні служби).

Уже цього літа більшість магазинів, які займаються продажем побутової техніки з гарантією, встановили термінали.

До січня 2020-го термінали повинні встановити ті, хто заробляє на продажу автомобільного транспорту, а до літа наступного року, тобто вже через рік, це нововведення зачепить усіх суб'єктів підприємницької діяльності.

Щоб скоротити кількість грошей в обороті, Нацбанк також розробив купюри й монети більшим номіналом. Наприклад, незабаром з'являться 10-гривневі "копійки". Чим менше паперових грошей, тим менше витрат. У бізнесу зникне необхідність перевозити гроші, забезпечувати збереження каси, держава ж може розраховувати на детінізацію. Крім того, Національному банку доведеться витрачати менше коштів на обслуговування старих та виробництво нових монет і паперових банкнот.

Але, незважаючи на такий значний прорив, Україні все ж таки ще далеко до нормального співвідношення готівкових та безготівкових розрахунків.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Музика, яка лікує і надихає: у Кременчук завітав відомий композитор Євген Хмара. ФОТОрепортаж 122 0
І раком ставитиме, і барин народу. Як депутат міськради Денис Терещенко поспілкувався з людьми. ВІДЕО 3817 2
Мелодія металу: кременчуцький коваль Геннадій Сметанко презентував новий витвір мистецтва. ФОТОрепортаж 178 0