Новини з 1996 року

Кременчуцький район принесли в жертву. Передадуть все у Козельщину і викопають залізний кар’єр

Олександр Курилов 01 жовтня 2016 15:17 2950 0

Депутати Полтавської облради дали старт спорудженню нового гірничого кар’єру в селі Бондарі Кременчуцького району. Одночасно вже у світлі реформ, пов’язаних з неймовірною кількістю чиновників, оголосили неофіційний початок кінця Кременчуцької районної ради і такої ж адміністрації.

Одночасно депутати Полтавської облради оголосили про неофіційний  початок піку екологічної катастрофи вже у самому Кременчуці й сусідніх Горішніх Плавнях.

Це остання сесія Полтавської обласної ради, що відбулася 29 вересня, й прийняте депутатами рішення про  зміни до Перспективного плану формування територій.

За цими змінами, село Бондарі об’єднується в одну громаду з Новогалещинською сільською радою Козельщинського району й виходить з підпорядкування  Кременчуцьких районних депутатів.

За тим, що відомо сьогодні, –  це  рішення дозволить селянам не стільки позбутися опіки Кременчуцьких районних депутатів,  як  покласти кінець існуванню самого села Бондарі, в якому вони мешкають сьогодні.

Причина – після оголошених  змін очікується, що вже депутати Козельщинського району таки проголосують за передачу сільських земель  промисловій групі Феррекспо, що належить олігарху Костянтину Жеваго.

Після цього сам пан Жеваго отримає зелене світло на розробку Біланівського ГЗК з його неймовірними запасами залізної  руди. Копати почнуть з середини села.

Хто проти дерибану району?

Відповісти на це запитання дуже легко. Проти такого рішення в першу чергу самі районні чиновники, у яких сьогодні відбирають одне село, а завтра відберуть усі інші.

Після  цього Кременчуцьку районну раду, що на площі Незалежності, можна буде взагалі закрити, а її  будівлю здати в оренду – все одно власникам районних кабінетів не буде чим займатися.

Інші,  хто проти такого перерозподілу, –   самі кременчужани, яким в принципі немає діла до районних чиновників, ті все одно нічого не роблять, але  тут мова вже про умови існування у Кременчуці.

Вони відомі – сьогодні у нашому місті й сусідніх Горішніх Плавнях один з найвищих показників захворюваності на онкологічні хвороби.

Чому – причини тут сукупні. Мова як про міську екологію (повітря), яка не витримує жодної критики, низьку якість питної води. У  сусідніх Горішніх Плавнях вода не краща, ніж у нас, і там її якість теж «підвищують хлором».

Однак  з появою ще одного – вже третього кар’єру біля Кременчука життя у нашому місті стане взагалі жахливим, «залізним» і дисперсним. Вочевидь, ми зрозуміємо, чому у Горішніх Плавнях сушать після прання білизну тільки після того, як дізнаються, звідки вітер.

І хто за кінець районного життя?

А щоб  відповісти на це запитання, слід спочатку з’ясувати, що краще – жах без кінця чи жахи, які мають своє завершення.

З того, що  можна було побачити на сесії  Полтавської обласної ради, за втечу села Бондарі з опіки Кременчуцького району  виступив сам сільський голова В’ячеслав Бондар.

Його група підтримки -  самі селяни та почесний громадянин Кременчуцького району, професор Ганна Капустян.

Усі вони дуже довго боролися за село й не так давно та ж пані Капустян переконувала гірників, що вони  не мають права чіпати їхнє місце проживання, яке по суті є історичним.

Але це було, однак усе змінилося. Чому?

«Люди десять років живуть на привізній воді, а так громадян відселять», - розповіла  про причину зміни думки почесний громадянин Кременчуцького району.

Однак чи справді людей переселять, чи буде так, як з Єристівкою, де люди живуть у санітарній зоні кар’єру? Судячи з усього, що ми бачили раніше – із ставлення пана Жеваго до громадян, останніх очікують далеко не ті часи, коли можна мріяти про нову квартиру.

А що НПЗ?

Це теж один з аргументів, який піднімався раніше кременчуцькими нафтопереробниками. Причина – в Бондарях є ставок-випарник кременчуцького нафтопереробного заводу. 

Втім сьогодні з адміністрації самого підприємства вже ніхто не говорить, що кар’єр Жеваго і ставок-випарник ПАТ «Укртатнафта» , який належить олігарху  Коломойському, – речі несумісні.

Навпаки, навіть дуже сумісні й один одного доповнюють.

В усякому випадку, викопаний під ставком кар’єр нікому не заважатиме. Тобто слід розуміти так, що власники обох підприємств тут домовилися.

Де домовитися не вдалося?

Це останнє  і мова тут про вигоду та збитки від знесення села та початку будівництва нового потужного кар’єру.

Позитив у цій справі  – поклади руди, принаймні на початковому етапі, не доведеться діставати  з глибини кар’єру важкими вантажівками. Все буде майже на поверхні  й це позитивно позначиться на витратах олігарха Жеваго. Чим менше він витрачатиме коштів у цій справі, тим більше у нього маневрів з ціною вже готової залізорудної сировини.

Сьогодні продукція Феррекспо складає 22 відсотки від усього ринку Японії. Новий кар’єр дасть можливість підвищити цей показник до третини.

А негатив у цій справі – попри обіцяні нові робочі місця – це пустеля, яка нас очікує на місці вже майже колишнього Кременчуцького району. І як жити в цій пустелі і головне - як довго тут можна буде прожити, а не опинитися через рік в онкологічному диспансері – на це запитання немає відповіді.  

P.S. Депутати Полтавської обласної ради від Кременчука, які підтримали появу біля нашого міста третього джерела захворювання, компенсують страждання своїх земляків.

Для такого вони з області вибили мільйон гривень і на них набудують дитячі майданчики. Один такий майданчик, вочевидь, поставлять  перед вікнами онкологічного диспансеру, що в першій міській лікарні. Другий – перед вікнами хоспісу для невиліковно хворих, що з'явиться у другій міський лікарні.

І це буде нам усім за нагадування про наше життя та його ціну.

Теги: Екологічна безпека у Кременчуці

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 669 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 1079 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 1531 0