Новини з 1996 року

Кременчуцький інтернат відзначає 148-річчя славетного українського борця Івана Піддубного

Іона Харченко 09 жовтня 2019 12:40 110 0

8 жовтня 1871 року на Полтавщині в родині спадкового козака Максима народився Іван Піддубний – український спортсмен-борець. Він був шестиразовим чемпіоном світу з боротьби (Париж, Мілан, Франкфурт, Нью-Йорк).

Батько Піддубного, Максим Іванович, мав власне господарство. Він був богатирського зросту, наділений великою фізичною силою: сам, без жодної напруги, піднімав п’ятипудові мішки з зерном і кидав їх на віз. З дитинства був привчений до важкої селянської роботи, через багато років Іван Піддубний скаже, що людиною, сильнішою за нього, був лише батько. Від нього він успадкував високий зріст, неабияку силу й витривалість, а від матері, яка гарно співала,  - тонкий музичний слух. У дитячі та юнацькі роки в недільні та святкові дні співав у церковному хорі. Аж до зрілої молодості Іван прожив у селі, поки не виїхав на заробітки. Почав самотужки займатися силовими вправами і гирьовим спортом.

Світова слава до Піддубного прийшла після перемоги на чемпіонаті світу в Парижі 1905 року. Тут він був проголошений чемпіоном світу серед професіоналів. Піддубний був справжньою зіркою циркових арен Америки і Європи. 25 років поспіль залишався непереможним борцем у світі. Відвідав 14 країн на 4-х континентах.

Улюбленим жартом було дати потримати комусь свої тростину — вагою близько 19 кг. У повсякденному житті був спокійний, але, виходячи на борцівський килим, ставав схожим на звіра. Звання «чемпіона Америки» завоював у 55 років, а спорт залишив у 70-річному віці. Він ніколи в житті не палив і не вживав спиртного. У 76 років міг легко зігнути підкову та заплести з двох цвяхів кіску.

Усе своє життя Іван Піддубний щиро любив Україну. Коли при більшовиках йому видали паспорт із прізвищем «Поддубный» і національністю «русский», вимагав замінити паспорт, а після відмови чемпіон власноруч зробив виправлення — «Піддубний» і «українець».

Не оминув Івана Піддубного і жорсткий терор окупаційної російсько-більшовицької влади. У 1937 році його запроторили до в’язниці Ростовського НКВС. Там чемпіона катували електропаяльником, вимагаючи назвати номери рахунків і адреси закордонних банків, де він міг тримати свої заощадження, нібито отримані під час гастролей. Таких заощаджень у нього насправді не було. Лише через рік звідти його вивела гучна слава непереможного борця та пильна зацікавленість його долею зарубіжної спортивної громадськості.

Після Другої світової війни Піддубного сталіністи знову заарештували — начебто за співпрацю з німцями. Проте швидко відпустили, знову через відсутність доказів. У зв’язку з цим після закінчення війни Івана Піддубного просто усунули від спортивної діяльності, тим самим позбавивши його єдиного джерела доходу. Залишивши спорт, Піддубний був забутий усіма й останні роки життя провів у злиднях. Щоб вижити, був змушений міняти свої медалі на хліб.

Помер чоловік 8 серпня 1949 року.

У Кременчуці іменем Івана Піддубного назвали інтернат, розташований на вулиці Трьох Космонавтів, 2.

Нагадаємо, з 60-х років цей навчальний заклад носив ім’я Антона Семеновича Макаренка. А ось уже два роки після реорганізації став Кременчуцьким інтернатом імені Івана Піддубного.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Освідчення в коханні у віршах: кременчуцька поетеса вперше презентувала свою книгу. ФОТОрепортаж 99 0
Жарти, сміх та купа незрозумілих термінів: кременчужан зацікавили книгою-головоломкою. ФОТОрепортаж 229 0
Всесвітній день читання вголос у бібліотеці: як кременчужани розвивали ораторську майстерність. ФОТО 360 0