Новини з 1996 року

Кременчуцькі артсклади: історія, яку ми не знаємо

Ксенія Омельченко 30 вересня 2017 16:22 1300 0

Сьогодні містяни, які не полінувалися вирушити в довгу пішу мандрівку, дослідили кременчуцькі артсклади. Таку екскурсію до старого єврейського кладовища, яке обросло міфами та легендами, організували бібліотекарі ЦМБ, що на Соборній.

Привідкрити завісу таємничості, що нависає над територією цього місця, погодився викладач філософії Кременчуцького національного університету ім. Остроградського Євген Бергер.

Кременчужани прогулялися по вул. Зелено-Костянтинівській (в різні часи - вул. Столипінська, вул. Пролетарська, а нині вулиця Небесної Сотні).
  

Екскурсанти зупинялися на кожному перехресті, аби послухати історії Бергера. Такі зупинки дуже дивували містян, які проходили повз.

- А що тут відбувається?
- Екскурсія містом.
- Ого, у нас таке є?

Уже на території самих артскладів екскурсовод розповів, що вони були закладені в 1875 році і служили Одеському та Київському округам. Зруйновані будівлі, які й зараз можна побачити зовсім неподалік від входу на територію артскладів, - це і є залишки казарм та порохових погребів.
 


Євген Бергер не без жалю зазначив, що на території артскладів до 1985 року була могила, в якій були поховані двоє солдатів, але місцеві дослідники її знищили. За словами Бергера, місцевий діяч Анатолій Бишенко розвернув цю могилу.
 


 

Та, як зазначають журналісти, які були присутні при тих розкопках, тоді не знайшли останки військових взагалі, лише було виявлено рештки маленького хлопчика, а також невідомого дідуся.

Однак усі екскурсанти погодилися з тим, що чіпати давні поховання взагалі було поганою ідеєю.

Далі шлях кременчужан пролягав глибше в ліс – до польських поховань-склепів. За словами Євгена Бергера, кладовище на території артскладів було розділене на сектори, де були поховані кременчужани, які належали до різних національностей, – усього більше семи секторів.
 Та не тільки сучасні кременчужани «знущаються» над історією міста. За словами історика, раніше генерали приїжджали на це єврейське кладовище, аби вибрати надгробки для себе.

Сьогодні територія артскладів схожа більше на поле бойових дій – ями, траншеї, насипи. Не виключено, що ці траншеї залишили «археологи», які викопують кабелі.

Останньою точкою маршруту став мальовничий берег озера, що неподалік артскладів. Колись там планували будувати цілий елітний район - Озерний.

Бажаючих не бракувало: від містян надійшло понад 400 пропозицій на отримання землі в цьому районі. Та, як виявилося пізніше, ця місцина повністю відрізана від "цивілізації". Це ж тільки уявити - тут дійсно є житлові будинки, які й досі залишаються без каналізації.

Як зазначив історик, 8 жовтня він проведе ще одну екскурсію, однак уже центральною частиною міста. До того ж завтра містян запрошують оживити сучасну історію Кременчука на спільній прогулянці.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1393 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2385 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 3010 0