Новини з 1996 року

Кременчук збирає докази по кримінальній справі щодо підприємств-забруднювачів повітря. Депутатська комісія

Марина Баніт 25 квітня 2018 10:45 849 0

У міськвиконкомі пройшла зустріч робочої групи щодо недопущення перевищення викидів забруднюючих речовин у повітря. 
Керівник екологічної служби повідомив, що підприємства продовжують не надавати відповідні запитувані документи. 
Представники підприємств-забруднювачів казали, що у відсутності даних винні екологи, які неправильно сформулювали запит,  мовляв, про що вони питали, те ми й надали. Екологи ж пояснювали, що це спеціальні дії, направлені на затягування процесу.
 Депутат Роженко сказав, що вони з депутатами мали б розглядати справу, а не слухати, як черговий раз екологи з підприємствами з’ясовують, хто хитріший. Він зазначив, що екологи мали б до засідання підготувати стислий звіт про те, хто що надав і що з цим робити, а свої розборки влаштовувати треба було до збору комісії. А так знову те саме доводиться вислуховувати, а толку ніякого.
Представники "Укртатнафти" свою відмову надавати певні дані пояснювали тим, що підприємство режимне й інформація секретна, тому немає гарантії того, що інформація не нашкодить підприємству. 
Головний еколог міста Олексій Федюн розповів, що з 2018 року запроваджений Національний план зі зменшення викидів в атмосферу.
Кабінет Міністрів схвалив Національний план скорочення викидів в атмосферне повітря від великих спалювальних установок. Мінприроди розробили цей план разом з Міненерговугілля, міжнародними експертами  та енергогенеруючими компаніями на період до 31 грудня 2033 року. Підприємства повинні працювати згідно з цим планом.
Годину представники підприємств перекладали вину на екологів, а  екологи - на представників підприємств. Від усього цього депутати втомилися.
Віце-мер Пелипенко не витримав і попросив підприємства надати всі звіти й документи. 
Тут своє слово сказала депутат Сідерка:
 - Скільки можна просити й просити? Вже треба вимагати. Ви самі повинні приносити все. Ми два роки просимо… Скільки можна спостерігати за цим – гра престолів якась тут почалася. Я виїхала на Молодіжний і побачила перевищення у 4 рази. Не треба нічого доводити.
Далі представник ТЕЦ заявив, що з минулої п’ятниці вони працюють на газу, не на мазуті і не розуміють, що смерділо мешканцям:
- То не ми.
Тетяна Сідерка запитала:
- Ви пишете у своїх звітах, що не можете закласти у тариф різні очисні витрати, що прописані в Програмі з недопущення перевищення викидів. Скажіть, будь ласка, а в документи, які ви надаєте НКРЕ при розрахунку тарифу, ви закладаєте газ чи мазут? Я питаю, бо у ваших звітах написано, що ви працювали на мазуті останній час.
- Ми закладаємо більше 50% газу. Ми не можемо проводити заходи з недопущення викидів, бо тоді нам треба не дати комусь зарплату, не зробити якийсь процес, щось не купити, щоб виділити на це гроші.
Представник університету, який займається розробкою програми та проведення досліджень у Кременчуці, заявив, що місто замовило дослідження ситуації, а не дослідження на підприємствах, так як не було для цього надзвичайного стану. А проведення експертизи на ТЕЦ, яку вони так відмовляються робити, коштує всього 11600 гривень. 
- Давайте скинемось вам тут, - запропонував він. - Бо це вже справа честі…
Інженер пропарювальної станції Депо Кременчук від Укрзалізниці приїхав у Кременчук на комісію і  розповів:
- Вимоги до екології не змінювалися вже з 2002 року. У нас є прописані законом речовини та об’єкти, які ми моніторимо. Усі інші речовини ми не зобов’язані моніторити. Тож ми діємо в рамках чинного законодавства. Грошей на додаткові заходи з екології не передбачено. Усе, що ви пропонуєте, – направляйте запити до Укрзалізниці.
Пан Федюн пояснив, що підприємство робить розрахункові звіти, а не вимірює викиди. А експертиза виявила перевищення, замірявши їх. У відповідь почув щось схоже на "нічого не знаємо".
Тут пан Пелипенко пояснив:
- Ви приїхали сюди через проблему. А ми живемо в нашому місті й дихаємо викидами і ми встановили за допомогою експертів, що викиди перевищені. Ми не шукаємо крайніх, а хочемо почути від усіх підприємств, чи беруть вони відповідальність на себе і чи будуть сприяти вирішенню проблеми і в якій мірі та в який спосіб.  Усе, що нам потрібно від усіх підприємств, – це співпраця. Але ніхто з підприємств відповідальність на себе не бере, тому кременчужани бажають проведення експертизи. Усе це з метою створення безпечності життя людей у Кременчуці. Ми хочемо, щоб ви йшли на діалог. Натомість ми змушені звертатися до цієї купи спеціалістів, щоб вони вели з вами діалог, від якого ви відмовляєтесь.
Юрій Гриценко додав:
- Ми з деякими депутатами живемо на Молодіжному. Доводити нам, що проблема є, не треба – ми відчуваємо це на собі. Я щоденно підписую купу заяв про виділення допомоги онкохворим, яких тільки офіційно зареєстровано в Кременчуці 7200 осіб. Екологічна ситуація катастрофічна. Формат забрудення зашкалює. Ми не хочемо вас пощипати. Ми бажаємо вирішити проблему.
Роженко пояснив:
- ТЕЦ, і ви кажете, де нам взяти 11 тисяч на експертизу? Ніякого торгу не може бути над життям кременчужан!
Наступне, над чим будуть працювати спеціалісти, повідомили екологи, - це «Порядок здійснення оперативного контролю за забрудненням атмосферного повітря на території Кременчука», в якому прописано алгоритм дій при виявленні смороду. А також алгоритм дій при несприятливих погодних умовах, тому що на підприємствах відсутні такі алгоритми.
Представник університету пояснив, що наразі не встановлено, хто є забруднювачем, тому треба діяти далі, збирати доказові матеріали, встановлювати датчики.
Піддубна наголосила:
- У місті є багато підприємств, про які не йдеться в переліку забруднювачів у даній програмі дій. Ми взагалі із забрудненням розбираємося чи встановлюємо винних? Бо те ж КАТП-1628 навіть не числиться як забруднювач екології у тих списках.
Активісти-екологи підсумували, що всі ці розмови ні про що, поки інспекцію разом з представниками громади не пустять на підприємства. Поки не дослідять джерела викидів, усе лишається балачками.
Пелипенко пояснив, що наразі збирається доказова база до відкритих кримінальних справ, які порушені.
Головний юрист міськвиконкому пояснив, що на підприємства не можна приїжджати, перевіряти, встановлювати датчики тощо, поки не буде зібрано достатньо доказової бази в рамках кримінального провадження. В іншому випадку не можуть органи самоврядування штрафувати підприємства або вчиняти інші дії.
Тож вирішили докладно вивчити це питання на наступному засіданні. 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Різнокольорові голуби та пухнасті кошенята: у Кременчуці відбулася виставка домашніх тварин. ФОТО 507 0
Бонус від Кременчуцького льотного коледжу: захоплюючі польоти над Дніпром, які вразили містян. ФОТО 416 0
Ювілей, відкриття меморіалу та випускний. Кременчуцький льотний коледж святкував на повну. ФОТО 452 0