Новини з 1996 року

Кременчук vs Європа: іноземний досвід та наші реалії догляду за безпритульними тваринами

Артем Кузьменко 18 листопад 2019 13:00 432 0

У цій статті поговоримо про те, як в інших країнах Європи ставляться до безпритульних тварин, і порівняємо з тим, що відбувається на вулицях Кременчука.

Проблема з безпритульними тваринами в усій Україні, й зокрема в Кременчуці, на рівні влади вирішується дуже повільними темпами. У нашому місті хоч і діє Програма стерилізації безпритульних тварин, і діє досить давно, проте собак, здається, не поменшало. Працівники КП “Спецсервіс” відловлюють собак, стерилізують їх і випускають на волю. На згадку залишають кліпсу у вусі.

Звісно, проблему це не вирішило, тож зграї собак продовжують гуляти вулицями міста, й інколи це призводить до печальних наслідків.

Тим часом жителі Кременчука вирішують цю проблему досить радикальними методами, влаштовуючи полювання прямо на вулицях міста.

Статистики, скільки в Кременчуці безпритульних тварин, немає. Взірцем для нашого міста та всієї України є Львів.

“Це місто-піонер та взірець для всієї країни у сфері поводження з безпритульними тваринами. В них чудове комунальне підприємство. Вони реєструють домашніх тварин, ведуть чіткий електронний облік безпритульних тварин і постійно моніторять їхню кількість”, — розповідає голова київського притулку Олександра Мезінона “Радіо Свободі”.

 

 

Львівські комунальники стерилізують усіх тварин, які до них потрапляють, навіть домашніх, які не мають племінної цінності. Тобто в них немає самовигулу, втрат, бо в них є електронна база знайдених і загублених тварин. Усі тварини чіповані й за допомогою коду можна знайти власника.

Львову у впровадженні таких програм допомогли міжнародні організації, тож для Кременчука також немає нічого неможливого.

Не забуваємо й про те, що з бюджету міста нашому Спецсервісу майже нічого не йде. Вже традиційно волонтери організовують щотижневі акції “Десятка допомоги тваринам”, де кожен бажаючий може пожертвувати 10 грн для притулку. В бюджеті міста за 2019 рік 17 млн грн поділили між собою Спецсервіс та КАТП-1628. Більшість грошей пішла на закупівлю техніки для автотранспортного підприємства та ремонт доріг, тож притулку дісталося небагато.

 

 

Чого нашому місту повчитися в інших міст України:

- у Києві в травні цього року віддали розпорядження взагалі побудувати центр захисту тварин з ветлікарнею і притулком для котів і собак, з виділенням 193 робочих і 30 волонтерських місць, що фінансується за рахунок Програми економічного і соціального розвитку Києва на 2018-2020 роки. В серпні вже почали його зводити;

- в одеських ветклініках двічі на рік у рамках певної міської програми проходять акції, коли стерилізацію тварин проводять безкоштовно або зі значною знижкою;

- у Львові на КП “Лев” виділили з міського бюджету всього 3 млн грн. Цих грошей катастрофічно не вистачає. Кажуть, що без допомоги першої львівської комунальної ветеринарної клініки, яка надає послуги мешканцям Львова і заробіток якої скеровується на інші потреби “Лева”, він не вижив би.

А чим можуть похвалитися країни Європи?

Латвія: Тут метод відлов-стерилізація-повернення використовують тільки для регулювання народжуваності бездомних котів. Щодо собак, то їх відловлюють і за законом (тобто за рахунок міського бюджету) можуть утримувати два тижні, а потім працівникам комунального притулку можна застосувати евтаназію, якщо тварину не переведуть на перетримку в приватний притулок або не віддадуть старому/новому господарю.

 

 

Щоб отримати собаку з притулку, потрібно пройти серйозну співбесіду, в ході якої відповідальна за передачу собаки людина перевіряє матеріальний стан та стан психічного здоров’я потенційного власника.

І новий, і старий власник компенсують частину вартості стерилізації та вакцинації тварини. Тварину обов’язково чіпують та реєструють. І працівники притулку мають право на інформацію щодо подальшого життя чотирилапого.

Станом на початок 2019 року в Латвії зареєстровано 130 тис домашніх собак. Тут, як і в багатьох інших країнах Європи, сплачують щорічний податок на утримання тварини. За маленького песика - 7 євро, за великого — 15-20 євро. Якщо домашнього улюбленця до цього стерилізували, то сума податку зменшується вдвічі.

За словами одного з керівників ризького притулку, завдяки всім переліченим вище методам у Латвії досягли небувалого результату — якщо 10 років тому бродячих собак було повно, то зараз їх важко зустріти на вулицях.

Нідерланди: це перша країна в Європі, де просто немає безпритульних собак. Якщо на вулиці підібрали такого собаку, то його ніколи не відпустять назад: підібрали-стерилізували-вакцинували-залишили в притулку-шукають господаря.

 

 

Завдяки цій програмі нову сім’ю знайшли більше мільйона чотирилапих. А якщо знайдуть собаку, якого спеціально покинув господар, то найменше, що його очікує, — це 15 тис євро штрафу, найбільше — позбавлення волі.

Звісно, тут такі ж жорсткі правила, і якщо ви хочете взяти собі собачку, то без співбесіди не обійтися.

Тож стандартна європейська практика така: є низка серйозних законів, що стосуються захисту тварин. Порушення цих законів серйозно карається. Та й менталітет європейців відрізняється від нашого, вони просто не можуть залишити безпритульну тварину без нагляду на вулиці.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Різнокольорові голуби та пухнасті кошенята: у Кременчуці відбулася виставка домашніх тварин. ФОТО 346 0
Бонус від Кременчуцького льотного коледжу: захоплюючі польоти над Дніпром, які вразили містян. ФОТО 362 0
Ювілей, відкриття меморіалу та випускний. Кременчуцький льотний коледж святкував на повну. ФОТО 406 0