Новини з 1996 року

Кременчук співпрацює з Литвою: в місті впровадять енергозберігаючі технології для будинків

Марина Баніт 02 серпня 2018 11:45 1230 0

У Кременчуці - пілотний проект. Цього разу «Кременчук-Інвест» експериментує над ОСББ. Це литовські експерти з агентства житлово-енергетичного збереження «Бета» завітали до міста в рамках співпраці.

Так у великій залі зібрали керуючих ОСББ та управляючі компанії всього міста.

Презентацію представив Томас Гедріс. Він розповів про те, як процес модернізації в багатоквартирних будинках відбувається в Литві.

Засновником їхнього агентства є міністерство.

У Литві проживає 2800 000 мешканців і середня температура взимку – 5С. Більшість будинків – багатоквартирні, побудовані до 1993 року. Це близько 35000 квартир. Будинки мають централізоване опалення. Ті, які будувалися за радянських часів, мали дуже низьку якість.

Так у 2004 році Литва впровадила програму оновлення та модернізацію житлових будинків. Брати участь мають право будинки, де три та більше квартир.  У Литві будинки проходять сертифікацію до та після програми для порівняння результату. Жителі  підтверджують результат.

Типовими заходами програми є утеплення стін, дахів, вікон, вхідних дверей, модернізація системи опалення із заміною радіаторів у квартирах та під’їздах, оновлення системи вентиляції, встановлення альтернативних енергетичних джерел (сонячні батареї), засклення балконів, заміна ліфтів, електричної проводки, освітлення, труб водопостачання та ремонт під’їзду.

Держава покриває 100% розробки документів, адміністрування (зарплата тому, хто займається), будівельний технагляд.   

Є кредит під 3% річних від 5 до 20 років на заходи реновації. За умови досягнення економії 40% енергії держава надає 30% компенсації витрат (10% з них - на теплові пункти).

Малозабезпеченим верствам населення повністю витрати покриває держава, але вони мають брати участь у модернізації.

Литовці мали проблеми – вони не робили все самі. Вони боялися відповідальності та мали страхи. Тож з 2012 року були зміни. В цю програму були залучені  управління. Так з ними готувалися технічні плани та проекти, які коригувалися, перевірялися тощо… Тоді литовці більш сміливо почали залучатися до програми.

Представники делегації повідомили про те, що вони вже два дні спостерігають за нашими будинками.

Як зазначив віце-мер Володимир Пелипенко:

- Мешканці передусім повинні розуміти, що не просто квартири, але будинки є їхньою власністю. Тому потрібна ця програма для України та Кременчука. 

Як повідомив депутат, у Кабінеті Міністрів на розгляді лежить документ, який може стати революційним, - про порядок розподілу комунальних послуг. Цей закон каже про те, що холодне, гаряче водопостачання та опалення можна буде розподіляти всередині будинку, згідно з рішенням власника. Тобто якщо одна квартира зробила переобладнання теплопостачання, викликають енергоаудитора, який перераховує тепло й, відповідно, власник платитиме за більш низьким або високим коефіцієнтом. 

Отже, починаючи з Кременчука, в Україні планується втілити литовську практику.

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 176 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 467 0
Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1574 0