Новини з 1996 року

Кременчужани свідчать про випадки знахідки кліща на тілі. Перша допомога

Марина Баніт 28 березня 2017 14:43 1180 0

Весна тільки прийшла, а кременчужани вже свідчать про випадки знахідки кліща на тваринах та на власному тілі. Варто пригадати, що треба робити при зустрічі з паразитом і чим він небезпечний.

Поради надає доктор Комаровський.

Якщо кліщ усе ж таки причепився, первинну консультацію завжди можна отримати за телефоном 103.

Якщо ж у вас немає можливості звернутися по допомогу в медустанову, то доведеться видаляти кліща самостійно.

Слід мати на увазі, що ймовірність захворювання кліщовим енцефалітом, кліщовим бореліозом та іншими інфекціями, що передаються кліщами, залежить від кількості вірусу, що проник при укусі» кліща (тобто часу, протягом якого кліщ знаходився в тілі), – чим раніше ви видалите паразита, тим краще.

Кліщів зручно видаляти зігнутим пінцетом або хірургічним затиском, в принципі підійде і будь-який інший пінцет. При цьому кліща потрібно захопити якомога ближче до хоботка, потім його акуратно підтягують і при цьому повертають навколо своєї осі в зручний бік. Зазвичай через 1-3 обороти кліщ витягується разом з хоботком. Якщо ж кліща спробувати висмикнути, то велика ймовірність його розриву.

Якщо під рукою немає ні пінцета, ні спеціальних пристосувань для видалення кліщів, то можна видалити його за допомогою нитки.

Міцну нитку зав'язують у вузол якомога ближче до хоботка кліща і витягують, підтягуючи його вгору. Різкі рухи недопустимі.

Видалення кліща необхідно проводити з обережністю, не здавлюючи його тіло, оскільки при цьому можливе видавлювання вмісту кліща разом із збудниками хвороб у ранку. Важливо не розірвати кліща при видаленні - залишена в шкірі частина може викликати запалення і нагноєння. При цьому варто врахувати, що при відриві голівки кліща процес інфікування може продовжуватися, так як у слинних залозах і протоках є значна концентрація вірусу кліщового енцефаліту.

Якщо при витягуванні кліща відірвалася його голівка, яка має вигляд чорної точки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо прожареною на вогні) так, як видаляєте звичайну колючку.

Не мають під собою ніяких підстав деякі надумані поради про те, що для кращого видалення треба накладати на кліща, що присмоктався, мазеві пов'язки або використовувати масляні розчини. Масло може закупорити дихальні отвори кліща і кліщ помре, так і залишившись у шкірі. Після видалення кліща шкіру в місці його присмоктування обробляють настоянкою йоду або спиртом. Накладення пов'язки, як правило, не потрібно.

Чим загрожує укус кліща?

Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається.

Кліщ може бути джерелом досить великої кількості захворювань, тому, видаливши кліща, збережіть його для дослідження на зараженість кліщовими інфекціями (кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз, якщо є можливість і на інші інфекції), зазвичай це можна зробити в інфекційній лікарні.

Кліща слід помістити в невеликий скляний флакон разом зі шматочком вати, злегка змоченим водою. Обов'язково закрийте флакон щільною кришкою і зберігайте його в холодильнику. Для мікроскопічної діагностики кліща треба доставити в лабораторію живим. Для ПЛР-діагностики придатні навіть окремі фрагменти кліща. Однак останній метод не має широкого поширення навіть у великих містах.

Потрібно розуміти, що наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина. Аналіз кліща потрібен для спокою в разі негативного результату та пильності у разі позитивного.

Найбільш правильний спосіб визначити наявність захворювання – здати аналіз крові. Здавати кров відразу після укусу кліща не треба - аналізи нічого не покажуть. Не раніше ніж через 10 днів можна досліджувати кров на кліщовий енцефаліт і бореліоз методом ПЛР.

Через два тижні після укусу кліща - на антитіла (IgM) до вірусу кліщового енцефаліту. На антитіла (IgM) до вірусу кліщового бореліозу - через три тижні.

Кліщовий енцефаліт - найнебезпечніша з кліщових інфекцій (наслідки - аж до летального результату). Екстрена профілактика кліщового енцефаліту повинна бути проведена якомога раніше, краще - в першу добу.

Через два тижні можна зробити аналіз крові на антитіла до вірусу кліщового енцефаліту. Якщо людина щеплена проти вірусу кліщового енцефаліту – вживати ніяких дій не потрібно.

Екстрену профілактику кліщового бореліозу, як правило, не проводять, якщо є можливість - здати кров на антитіла до кліщового бореліозу (IgM). Аналіз краще здавати через 3 тижні після укусу. Якщо результат позитивний – потрібно звернутися до інфекціоніста.

 

 

Теги: Кременчуцька медицина

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 266 0
Кременчук став містом, в якому Україна та Казахстан міцно закріпили свої відносини. ФОТОрепортаж 605 0
Яким ти був, Кременчук? Фотографії старого міста, якого ми не знали. ФОТО 747 0