Новини з 1996 року

Козацька Покрова: історія і традиції свята

pplus 12 жовтня 2018 06:55 217 0

Віднедавна 14 жовтня Україна відзначає День захисника. В цей день українці шанують усіх Героїв-захисників та Героїнь-захисниць, які захищали та продовжують боронити нашу Державу, відстоюючи її незалежність і територіальну цілісність. 
Але саме цей день поєднує в собі декілька свят – Свято Покрови Пресвятої Богородиці та День Українського козацтва.
Свято Покрови має далеку історію виникнення та є для православних українців одним з найбільших релігійних свят осені.
За однією з легенд виникнення свята, мешканці Константинополя, намагаючись врятуватися від загарбників, звернулися з молитвою до Богородиці про порятунок. І Вона з’явилася перед людьми та вкрила їх Своїм покровом так, що вороги не побачили цих людей. Тому православні люди шанують Пресвяту Богородицю та вірять, що Вона позбавляє від усіх бід.
Також 14 жовтня відзначають День Українського козацтва. Для козаків Покрова була найбільшим святом, яке потім назвали Козацька Покрова. З давніх-давен українські козаки вважали Богородицю своєю покровителькою: на Січі будували церкву на честь Покрови, а в похід вирушали лише після молитви до Богородиці. А ще в козаків у цей день відбувалися вибори нового отамана.
На честь цього світлого свята пропонуємо вам дізнатися, що потрібно робити на Покрову й що категорично забороняється, щоб не накликати біду.
Що потрібно робити
Головною подією цього дня вважалися весілля. Готувалися до них, чекали з нетерпінням, адже одруження на Покрову обіцяло сімейне щастя.
А дівчата, які не зуміли на Покрову зіграти свого весілля, поспішали до церкви, щоб першими встигнути поставити святкову свічку, що гарантує швидке заміжжя.
Щоб зустріти свого судженого, потрібно помолитися перед іконою Покрови Пресвятої Богородиці.
Увечері на Покрову дівчата на виданні читали перед образами особливу  молитву: “Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку. Не стежкою, не квіткою, а чесною наміткою… хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою”. За народними переказами, земля-мати теж просить Покрову накрити її “білою наміткою”. І якщо в середині жовтня випаде сніг – це на щастя молодим.
Також у це осіннє свято потрібно приділити увагу собі, своїм близьким і спілкуванню з Богом.
Потрібно веселитися, відвідувати рідних і пекти млинці. Проте пишних святкувань влаштовувати не рекомендується.
Щоб захистити себе від пристріту, в народі було прийнято спалювати старий одяг. Також, щоб зима була теплою, спалювали сухі гілочки яблунь.
Чого робити не можна
На Покрову забороняється працювати. А якщо й доводиться, то робити це потрібно дуже сумлінно.
Домашні турботи необхідно відкласти на інший день. Не можна шити, прасувати, прати, в’язати і прибирати.
Прислів’я
“Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем”.
“Якщо Покрову весело проведеш, дружка милого знайдеш”.
Також у цей день можна спостерігати за погодою, щоб дізнатися, якою буде зима. Якщо вітер дме з півдня, то зима буде теплою, з півночі – буде дуже холодною, західний вітер віщує снігопади.
А якщо сніг не випаде, то його не буде ані в листопаді, ані в грудні.

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись