Новини з 1996 року

Кінець антикорупційної ери: журналістам та активістам закрили доступ до декларацій чиновників

Артем Кузьменко 29 жовтня 2020 12:40 332 0

Вибори закінчилися і з «закутків» Верховної Ради заявили про себе депутати від партій «За майбутнє» та «Опозиційна платформа – за життя», які своєю заявою показали, ким вважають українців, перекриваючи їм доступ до публічної інформації. Тепер навіть працівники НАЗК не мають повного доступу до реєстру декларацій, що унеможливлює призначення переможців місцевих виборів.

До того ж Конституційний Суд скасував кримінальну відповідальність за внесення неправдивої інформації в декларації. Виходить, що чиновникам і депутатам тепер можна вказувати хоч кота, а в графі «Вартість» написати «безцінний», і за цю витівку їм нічого не буде.

У вівторок, 27 жовтня, Велика палата Конституційного Суду України розглянула справу за конституційним поданням 47 народних депутатів про виключення ст. 366-1 (декларування недостовірної інформації) з Кримінального кодексу України. І судді вирішили виключити цю статтю.

Ті, хто несе правосуддя Феміди, обгрунтували своє рішення тим, що недостовірні відомості в деклараціях «хоч і свідчать про порушення вимог антикорупційного законодавства, однак такі діяння не здатні заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі в обсягах, необхідних для визнання їх суспільно небезпечними». А щодо встановлення кримінальної відповідальності за декларування неправдивої інформації або неподання декларації, то судді вважають, що санкції статті надмірні для таких правопорушень.

Нагадаємо, що до рішення суддів кожен чиновник, якого визнали винним у порушенні ст. 366-1, мав би заплатити штраф (від 42 500 до 51 000 гривень) або відпрацювати на громадських роботах. Відповідно, ніхто не отримає й найсуворішого покарання – позбавлення волі на термін до двох років (яке відповідно до ст. 75 КК України замінюють на рік іспитового терміну) з позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю на термін до трьох років.

І вишенька на торті – це те, що КСУ визнав неконституційними повноваження Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК), яке займається перевіркою декларацій. Діяльність його членів, на думку суддів, суперечить принципам незалежності суддівської гілки влади.

Важливо зрозуміти, що таким чином КСУ заблокував введення в дію результатів місцевих виборів, тому що саме члени НАЗК мають перевірити декларації майбутніх депутатів і голів рад.

З повною версією рішення можна ознайомитися за посиланням. Воно стає чинним з моменту ухвали й не підлягає оскарженню.

 

Читайте також: Мера в Кременчуці поки що не буде? КСУ заблокував призначення переможців місцевих виборів

 

Після засідання виступив голова НАЗК Олександр Новіков, який уточнив, що Конституційний суд також визнав неконституційним доступ громадян до інформації про доходи, видатки й майно всіх осіб, які отримують зарплату коштом податків України. Тож тепер представники «четвертої влади» та громадські активісти не зможуть подивитися, хто що приховав, і проводити власні розслідування.

До речі, сайт Єдиного державного реєстру декларацій вже закритий. Зробили це ще вчора ввечері, 28 жовтня.

Голова НАЗК також додав, що рішення КС повертає Україну в 1991 рік, коли антикорупційного законодавства в нас не було взагалі.

 

«Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності».

 

У зв’язку з цим в Україні вимушені завершити всі розслідування, якими займається НАБУ, та закрити всі справи. Навіть ті, які знаходяться на розгляді у Вищого антикорупційного суду.

А оскільки кримінальну відповідальність скасували, чиновників каратимуть за статтею з КУпАП, яка передбачає мізерний штраф і не позбавляє їх ніякого права займати певні посади. Тобто в чиновників, які приховали свої статки, навіть не буде судимості.

Тим часом президент України Володимир Зеленський скликав Раду національної безпеки України з приводу рішення Суду, а комісія Євопейського союзу може запустити механізм тимчасового призупинення безвізового режиму.


Доповнено:

Ввечері 29 жовтня доступ до декларацій відновили.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 664 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 1076 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 1525 0