Новини з 1996 року

Humanrights про суд у Гадячі, який ігнорує рішення ЄСПЛ про надмірне тримання кременчужан під вартою

Валерія Макряшина 04 червня 2019 11:00 3895 0

29 травня в Гадяцькому районному суді відбулося чергове засідання у справі керівника телекомпанії «Візит» Олександра Мельника, який є одним із чотирьох обвинувачених (разом з О. Крижановським, І. Пасічним, І. Куником) у справі про вбивство мера Кременчука О. Бабаєва і судді Кременчуцького суду О. Лободенка.

За цим засіданням спостерігали представники експертної правозахисної організації Humanrights, які моніторять дану справу, в якій п'ятий рік поспіль без жодних доказів обвинувачують чотирьох кременчужан. Результати моніторингу вони традиційно виклали у звіті, який оприлюднили на своєму офіційному сайті.

Засідання почалося на годину пізніше з розгляду клопотання Олександра Мельника про відвід суддівської колегії.

Своє клопотання він обґрунтував тим, що судді ігнорують практику Європейського суду з прав людини й автоматично подовжують термін утримання під вартою, незважаючи на те, що прокуратура всупереч КПК не доводить ризики, за якими утримання під вартою може бути виправдане.

Також Олександр Мельник послався на звіти Міжнародного товариства прав людини, вказуючи на факти, які в експертної ради МТПЛ викликають підозри щодо необ'єктивності суду, наприклад, пікети під судом і візити прокурорів до головуючого судді перед вирішенням питання про зміну або продовження строку тримання під вартою.

Адвокати підтримали клопотання. У приватній бесіді адвокат Руслан Лазоренко вказав, що навіть відносно дослідження доказів, за однакових обставин раніше суд приймав рішення про їх очевидну неприпустимість, тоді як тепер долучає їх до матеріалів справи як «речові докази» з подальшою оцінкою допустимості в нарадчій кімнаті.

Обвинувачений Олександр Крижановський знову поскаржився на своє здоров'я. Він вважає суд співучасником тортур і також попросив задовольнити клопотання про відвід. Адвокат Крижановського - Максим Василишин зазначив, що суд не є неупередженим і ухиляється від своїх обов'язків. Незважаючи на те, що держава бере на себе обов'язок забезпечувати охорону здоров'я осіб, які перебувають під вартою, суд щоразу продовжує запобіжний захід.

Адвокат Антон Стихін заявив, що суд виносить автоматичні рішення щодо продовження утримання під вартою, в той час як позитивні рішення не виконуються і судом не контролюються.

Прокурор зазначив, що з рішення ЄСПЛ «Левченко проти України» не зрозуміло, що суд мав на увазі і які рішення національного суду були визнані незаконними. Зрозуміло прокурорам тільки одне - Україна повинна виплатити гроші й на цьому все. 

Щодо візитів до головуючого судді прокурор заявив, що це виключно припущення спостерігачів МТПЛ. 

"МТПЛ передбачає, що такі висловлювання прокурора щодо висновків ЄСПЛ мають на меті не забезпечення принципів законності і верховенства права, а свідомого недопущення зміни запобіжного заходу на більш м'який", - ідеться у звіті правозахисників. 

У питаннях охорони здоров'я прокуратура наполягала на тому, що сторона захисту не використовує передбачені методи їх вирішення і в даному випадку звертається не за адресою. І порушення проблем із медичним забезпеченням, на їх думку, призводить до затягування процесу. 

Представник потерпілих підтримав прокурорів і заявив, що відведення - це спосіб тиску на суд і зловживання стороною захисту своїх прав.

Прокурор Максим Савчук також зазначив, що Олександр Крижановський, будучи офіцером і маючи честь, повинен замість відводу робити інші заяви. 

Додамо, що раніше кілька обвинувачених заявляли, що саме прокурор Савчук пропонував їм піти на угоду, а саме: Мельнику втекти після того, як його відпустять під домашній арешт, а іншим обвинуваченим - покласти на нього всю відповідальність за вбивства.

Розглянувши всі аргументи, суд не знайшов причин задовольняти клопотання про відвід і відхилив його.

Другим питанням стало клопотання про відвід групи прокурорів.

Сторона захисту звинуватила їх в упередженому ставленні, заявляючи, що прокурори неодноразово просили суд ігнорувати норми закону, при підготовці клопотань не враховують вимоги КПК, а також з причини описаного вище факту пропозиції угоди, що не відповідає вимогам закону. 

Суд, порадившись, ухвалив рішення відхилити й це клопотання. Була оголошена перерва. 

Міжнародне товариство прав людини продовжить моніторинг даного судового процесу. 


Розгляд обвинувачення в суді розпочато у 2015 році. Перший такий розгляд відбувся в Кобеляцькому райсуді. Однак на початку 2017 року в присяжних Кобеляцького райсуду закінчилися повноваження і справу передали для розгляду в Київський райсуд Полтави.

12 липня 2017 року Київський районний суд Полтави прийняв рішення відпустити двох обвинувачених під домашній арешт. Серед них - керівник кременчуцької телекомпанії "Візит" Олександр Мельник, проти якого взагалі немає жодного слова про можливу причетність до злочину. 

Натомість Полтавська обласна рада 14 липня ухвалила звернення до Вищої ради правосуддя з вимогою звільнити суддю Логвинову за прийняте рішення щодо зміни запобіжного заходу обвинуваченим.

Прийняття звернення ініціював колишній бізнес-партнер Бабаєва й нинішній перший заступник голови Полтавської облради Холод. Одночасно таке ж рішення з тиску на суддю й з погрозами звільнення з роботи прийняла й Кременчуцька міська рада.

Результатом адміністративного тиску на суд, крім скасування зміни запобіжного заходу для Олександра Мельника з домашнього арешту на нове утримання в СІЗО, стало рішення колегії суддів та присяжних Київського райсуду Полтави про самовідвід.

Розгляд цієї справи було передано з Київського районного суду Полтави до Октябрського районного суду, де колегія суддів спочатку відправила акт обвинувачення проти затриманих до прокуратури для виправлення помилок, а потім теж оголосила про самовідвід у новому розгляді.  

Далі ця справа  розглядалася вже в Полтавському районному суді, однак розгляд було припинено через присяжних, які попросили про свій відвід від цієї справи.  Й від участі в цьому процесі відмовилися 11 присяжних із 14-ти.

Тепер цю справу розглядає суд у Гадячі.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1175 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2174 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2792 0