Новини з 1996 року

Хай прийде хто-небудь і знайде щось! - смердючі підприємства кинули виклик екологічній комісії

08 лютого 2018 09:30 1204 0

Виклик прийнято!

У залі міськвиконкому 7 лютого відбулася доволі серйозна чергова екологічна подія - засідала комісія.

Були присутні депутати, науковці, представники громадських організацій, підприємств-забруднювачів (на головному фото), ЗМІ, активісти.

Почалося все з пояснення директора ТОВ "Промекологія" Олени Корцової про те, що у 2017 році, згідно з Програмою, було проведено експертизу та встановлено, що на території Північного промислового вузла  знайдено речовини, які не задекларовані жодним підприємством, а також перевищення норм задекларованих викидів. У цьому році планується встановлення автоматизованої системи оповіщення підприємства про зміни метеорологічних погодних умов.

Небезпечних речовин - цілий список. Серед основних – свинець, хром, ванадій, кадмій, а найбільш небезпечний – бензопірен, який не має запаху, але вказує на наявність речовин, які мають запах.   Раніше багато з них навіть не вимірювалися. 

Хоча деякі особливо небезпечні речовини не входять у дозвільні документи підприємств на викиди.

Далі з діалогу спеціалістів стало зрозуміло, що заміри проводилися на території міста та на території між підприємствами, які розташовані на короткій відстані одне від одного. Звісно, вимірювалися викиди по місту.

Депутати почали вимагати не повторюватися і не казати пусті слова, а чітко відповісти, що зроблено і що треба зробити, щоб у місті не смерділо.

Тож екологи почали пояснювати, що наступним кроком повинно бути проведення досліджень на самому підприємстві. Після експертизи стало зрозуміло, що страшні отруйні речовини, які викликають онкологічні захворювання, є. Лишилося встановити джерело та змусити підприємців задекларувати ці викиди. А це найважче. Звісно, це призведе до грошових витрат, бо підприємства сплатять штрафи за минулі викиди та змушені будуть сплатити за проведення експертизи на своєму підприємстві і будуть змушені встановлювати очисне обладнання.

Представники підприємств-забруднювачів, які сиділи в залі, так би мовити, «галеркою», згуртувавшись разом, слухаючи усе, коментували між собою: «Ага, щас!»

Представник НПЗ почувався впевнено. Він заявив, що підприємство зменшило викиди на 476 тонн. Досягнуто це було завдяки встановленню деякого очисного обладнання та відмови в подальшому використовувати певні речовини при виробництві. Також законсервовано установку ГК-2.

 Але при цьому представник заявив, що надісланий кременчуцькими екологами лист є просто «папірцем».

У ньому не конструктивні вимоги, а прохання з боку кременчуцьких екологів до НПЗ ознайомитися з висновками експертизи з інституту Марзєєва та переглянути підхід до виробництва. «Ми ознайомилися і переглянули! Але на цьому все», - пояснив доповідач і додав, що таке прохання не може бути підгрунтям для виділення підприємством дуже великих сум на проведення за власний рахунок додаткових експертиз.

 Також він пояснив, що нормативно прописано кожен технологічний процес на виробництві. Тому, згідно із законодавством, міські екологи й комісія не можуть примусити підприємство перевіряти себе, якщо для цього немає підстав. За законом підприємство повинно замовляти лабораторні дослідження за свій рахунок. За словами ж представника НПЗ, в них є вже лабораторні дослідження, які показують, що на території підприємства усе в нормі. Шукати щось понаднормове або не задеклароване вони не будуть. За його словами, підприємство закупило обладнання, яке дозволяє контролювати всі викиди. І незадекларованих викидів на підприємстві немає, запевнив він.

Тут представники екологів прокоментували:

- Це викликає сумніви. Ми робили виміри поблизу НПЗ з урахуванням вітру і були знайдені речовини, які не входять у перелік дозволених: фінантрен, нафталін, пірен, антроцен та інші.  Надайте протоколи досліджень та акредитацію.

На це він відповів:   

- А чому це ми повинні щось надавати? Хай прийде хто-небудь і знайде щось!

На ці слова всі присутні в залі почали сміятися крізь сльози. Бо по суті фахівці заводу за документами роблять усе так, що комар носа не підточить. Але члени комісії – депутати, активісти, громадські організації, екологи - навіть за наявних очевидних доказів не можуть грамотно сформувати правові відносини з підприємством і не розуміють, як вийти із законодавчого кола, змусивши підприємства зменшити викиди.

Коли виступав представник КЗТВ, то запевнив присутніх у тому, що вони згодні з висновками експертизи. Підприємство уклало договори з інститутом на проведення досліджень і будуть працювати над зменшенням викидів.

Представник ТЕЦ також, як і представник НПЗ, розпочав свою промову з того, що вони зсунуться у викидах лише на стільки, на скільки їх можна буде змусити законодавчо.

Це треба розуміти так, що якщо в комісії не вистачить кмітливості захистити права кременчужан на безпечне життя та екологію, то все залишиться так, як і було до цього.

Доповідач розповів присутнім про те, що дозвіл ТЕЦ на викиди дійсний аж до 2027 року. Підприємство отримало дозвіл працювати на мазуті, але у випадках, коли «обривається форсунка». Тут присутні дуже здивувалися: «У вас що та форсунка постійно обривається?» А депутатка Тетяна Сідерка пояснила, що особисто спостерігала, як чорний дим іде з труби, що вказує на систематичне використання мазуту.  При цьому представник ТЕЦ пояснив, що в минулому році вийшов закон про зобов’язання виробників енергії встановлювати конкурентоспроможні ціни. Тож він підсумував, що в разі переходу на більш безпечний для мешканців міста газ електроенергія буде дороговартісною.

Присутні загули: «То ви вирішили пожертвувати здоров’ям мешканців? І скільки ж коштує вбивство кременчужан?» На це присутній науковець відповів замість представника ТЕЦ: мільйони доларів.

Далі виступив представник пропарювальної станції «Вагонне депо Кременчук». Він повідомив, що поки що на підприємстві не встигли опрацювати документи, які надійши від екологів. Викликано це тим, що вони підпорядковані Укрзалізниці й усе пересилають безпосередньо керівництву. Тож чекають відповіді. Але підприємство державне, тому вони готові до співпраці.

Вислухавши все, депутати зрозуміли «виклик» ТЕЦ та НПЗ. Депутати Володимир Пелипенко та Олександр Роженко заявили про готовність прийняти цей виклик. Комісія опрацює помилки, екологи спільно з юристами подадуть запити до міністерств та на місцях сформулюють у листах вимоги до підприємств таким чином, щоб вони взяли на себе відповідальність. Також депутати будуть добиватися, щоб по можливості витрати на необхідні екологічні перевірки, експертизи, дослідження лягли на відповідні підприємства або державні структури, а не на бюджет міста.

Тож вирішили, що комісія збереться вже через місяць, бо питання важливе.

Полегшити хвилювання кременчужан може те, що, за словами науковців, Кременчук - не найбрудніше місто. Щоб ситуацію можна було назвати катастрофічною, треба «переплюнути» Кривий Ріг. Лишається тішитися думкою, що комусь іще гірше.

Хоча тут варто додати, що за викидами в Кременчуці забруднюваність така, яка вивела місто на 18 місце в Україні. Але ж завдяки дослідженням інституту стало відомо, що за деякими викидами норми перевищені у 116 разів. Тож невідомо, на якому ми місці насправді, а не за офіційними даними.

На суб'єктивну думку кореспондента, цього разу члени комісії були більш рішучі. Можливо, це було викликано втомою від смороду, який з приходом зими чомусь посилився. А можливо, їх зачепила самовпевненість представників підприємств. Як би там не було, але обіцяли вони цю справу довести до кінця.

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1351 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2343 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2966 0