Новини з 1996 року

Хатніх робітників і робітниць хочуть змусити платити податки. Черговий законопроєкт від наших нардепів

Валерія Макряшина 24 червня 2021 14:00 329 0

До Верховної Ради внесено законопроект № 5695 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників, який, як пишеться в пояснювальній записці, має врегулювати питання зайнятості та офіційного працевлаштування прислуги та сприяти зниженню рівня незадекларованої праці.

У пояснювальній записці відзначається, що, за оцінками Держстату, в Україні загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сім’ях, становить близько 162 тис. осіб. При цьому роботодавці не реєструють та не сплачують за них внески.

На їхню думку, однією з головних причин неформальної зайнятості домашніх працівників є перш за все відсутність належного регулювання їхньої діяльності законодавством про працю.

Народні депутати пропонують внести в Кодекс законів про працю України (КЗпП) поняття «фізична особа, яка використовує найману працю», а також передбачити, що домашній працівник має такі права та обов’язки, як і решта.

Наприклад, підставою для розірвання договору з таким працівником буде наявність протиправних дій, які завдали або могли завдати шкоди життю чи здоров’ю членів домогосподарства, або відсутність на роботі протягом більш як 5 днів поспіль або більш як 10 календарних днів протягом 3-х місяців поспіль, якщо ним не було письмово повідомлено та надано підтвердження про поважність причин своєї відсутності, тощо.

Зі свого боку власник має забезпечити безпечні умови праці, а також виконувати решту вимог законодавства.

 


Також вводиться ціла глава ХІ-А, що має назву «Праця домашніх працівників».


 

Домашній працівник – фізична особа, яка займається домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем.

Домашня праця – це робота, яка виконується на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства.

При цьому не вважається домашньою працею робота з обслуговування домогосподарства, яка здійснюється особою нерегулярно, але не більше 40 годин на місяць.

Домогосподарством вважається сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують та витрачають кошти. Домогосподарство може складатися з однієї особи. Роботодавцем вважається фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства.

Депутати пропонують, аби з домашніми працівниками укладався трудовий договір (контракт), який є основним документом для виникнення, зміни та припинення трудових відносин.

Роботодавець має повідомити центральні органи виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття домашнього працівника на роботу.

Трудовий договір (контракт) укладається в письмовій формі у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються в кожної зі сторін.

Укладений з домашнім працівником трудовий договір (контракт) обов’язково має містити:

  • повне ім’я та адресу роботодавця та працівника;
  • місце роботи домашнього працівника;
  • дату початку дії договору та у разі укладення строкового трудового договору (контракту) - дату його закінчення;
  • вид та обсяг роботи домашнього працівника;
  • розмір заробітної плати, спосіб розрахунку та терміни її виплати;
  • тривалість робочого часу і відпочинку для домашнього працівника, зокрема умови надання щорічної оплачуваної відпустки;

Сторони самостійно вирішують питання щодо необхідності ведення первинної облікової документації та трудової книжки домашнього працівника.

Не допускається прийняття на роботу домашніми працівниками осіб молодше 16 років.

За допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків пропонують карати штрафом  у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (на даний час це 60 000 грн), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої-третьої груп, застосовується попередження.

Єдиний внесок для осіб, які є домашніми працівниками і беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, встановлюється в розмірі 22 відсотки до суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Видри, кролики, качки, голуби... У Кременчуці провели виставку тварин. ФОТОрепортаж 1489 0
У кременчуцькому музеї відкрилася виставка, яку присвятили життю міста на Дніпрі. ФОТО 1560 0
"Від минулого до майбутнього": у галереї Кременчука представили чудову виставку. ФОТО 1483 0