Новини з 1996 року

Грошей немає, але ви тримайтеся: сьогодні Всесвітній день боротьби з діабетом

Ксенія Омельченко 14 листопад 2018 14:30 800 0

Всесвітній день боротьби з діабетом ввели в 1991 році і відзначають щороку 14 листопада. Всесвітня організація охорони здоров’я запровадила його через загрозу зростання захворюваності у світі.

Про хворобу

Діабет – це хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін. Це призводить до підвищеного рівня вмісту глюкози в крові (гіперглікемії).

Типи захворювання

Для діабету першого типу (раніше відомого як інсулінозалежний або дитячий діабет) характерна відсутність вироблення інсуліну.

Діабет другого типу (інсулінонезалежний або дорослий діабет) розвивається внаслідок неефективного використання організмом інсуліну. Часто він є результатом надмірної ваги й відсутності фізичної активності.

Гестаційний діабет є гіперглікемією, яка вперше виявляється під час вагітності.

При цьому діабет усіх типів може викликати ускладнення в різних частинах тіла і підвищувати загальний ризик передчасної смерті. До можливих ускладнень належить інфаркт, інсульт, ниркова недостатність, ампутація ніг, втрата зору й ураження нервів. Під час вагітності погано контрольований діабет підвищує ризик смерті плоду й виникнення інших ускладнень.

Масштаби захворюваності

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рівень поширеності діабету неухильно росте. За оцінками, у 2014 році на діабет страждали 422 мільйони дорослих у всьому світі в порівнянні з 108 мільйонами в 1980 році. Це означає, що кожна одинадцята доросла людина у світі страждає на діабет, повідомили в ООН.

Так, глобальний рівень захворюваності на діабет (стандартизований за віком) майже подвоївся з 1980 року, збільшившись з 4,7% до 8,5% серед дорослого населення. Це відображає зростання супутніх факторів ризику, таких як надмірна вага або ожиріння. За останній час рівень захворюваності на діабет швидше зростав у країнах з низьким і середнім рівнем доходу в порівнянні з країнами з високим рівнем доходу.

У Кременчуці

За даними 2017 року, з діабетом ІІ типу в місті 4741 хворий диспансерної групи. З них лише 1863 отримують відшкодування вартості лікарських засобів під час амбулаторного лікування.

У поясненні такої розбіжності показників зазначено, що просто не всім хворим кременчужанам підходять препарати, що підлягають відшкодуванню за програмою "Доступні ліки". За цією програмою кременчужани можуть отримати безоплатно Метформін (Metformin), Гліклазид (Gliclazide) та Глібенкламід (Glibenclamidum).

При цьому в бюджеті міста за 2017 рік на відшкодування вартості ліків одному хворому на діабет ІІ типу було передбачено 99,5 грн на рік. За результатом року ця сума зросла до 178,24 грн на рік. Пов'язано це зі збільшенням видатків на дану категорію хворих (приблизно на 100 тис. грн) та через зменшення кількості хворих, які фактично отримали препарати в рамках програми "Доступні ліки" (вже згадані - з 4741 до 1863).

У бюджеті на 2018 рік на відшкодування за цією програмою хворим на діабет ІІ типу з бюджету міста було виділено 447110 грн, тобто 240 грн на одну людину на рік.

Станом на квітень 2018 року в Кременчуці на диспансерному обліку перебувало 57 дітей, у 2016 році - 50, у 2014 - 45. Як бачимо, кількість маленьких пацієнтів зростає. І всі вони мають кілька разів на день вводити собі препарати інсуліну. Для цього є спеціальні помпи та глюкометри.

Помпи коштують близько 18 тис. грн, ще близько 1 тис. грн потрібно щомісяця на  їх підтримку. Звісно, не всі хворі можуть собі це дозволити.

Тому більшість кременчуцьких дітей користуються звичайним глюкометром та інсуліном. Це значно дешевше, але не безкоштовно. Все тому, що для використання глюкометра необхідні  спеціальні тест-смужки. Маленькі кременчужани в середньому потребують 10 таких смужок на день, але від держави отримують лише 1-2. Про це говорять і лікарі, і міський голова Кременчука.
 

Подекуди батькам доводиться купувати інсулінові шприци, голки, сенсори чи катриджі для пристроїв вимірювання.

На сьогодні кожна дитина, в якої вперше виявили діабет І типу, направляється в заклади охорони здоров'я третього рівня, зокрема, ендокринологічне відділення Полтавської обласної дитячої клінічної лікарні.

Там відбувається підбір типу інсуліну, його дози, а в разі потреби - заміна медпрепарату на аналоги. У цій лікарні проводиться також навчання дітей та їх батьків у "школі діабету". Вже після першого стаціонарного лікування в цьому відділенні дитині надається статус дитини-інваліда до 18 років.

У відповіді на депутатський запит мер Кременчука зауважив, що виконати вищезгадані функції в комунальних закладах охорони здоров'я нашого міста наразі проблематично.

Пов'язано це з тим, що в Кременчуці  відсутнє спеціалізоване відділеня, тому кременчуцькі діти отримують медичну допомогу на базі дитлікарні, де в педіатричному відділенні старшого віку функціонують 3 ендокринологічні ліжка, а з лютого з'явився лікар-ендокринолог.
 

Оздоровитися в межах Кременчука, наприклад у Лікарні відновного лікування, маленькі кременчужани теж не можуть. Бо для цього немає ні умов, ні ліцензії. Єдине місце, де хворі діти можуть отримати профільну санаторно-курортну реабілітацію, є санаторій "Березовий Гай" у Миргороді. Потрапити до нього можна за путівками, вартість яких відшкодовує Фонд соціального страхування одному з працюючих батьків дитини.

Зрозуміло, що з такою фінасовою підтримкою міста й держави хворим на діабет жити в Кременчуці доволі важко. Але, за словами лікарів, ця хвороба - не вирок, а просто новий спосіб життя і до нього можна звикнути.

Читайте також: Вирок чи спосіб життя: ендокринолог дитячої лікарні розповіла про проблему цукрового діабету

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Кременчук разом з усією Україною згадав героїв, які виганяли нацистських загарбників. ФОТОрепортаж 113 0
Подорож у минуле Кременчука: яким було наше місто на початку цього тисячоліття? ФОТО 279 0
Зі смолоскипами та з Україною в серці: у Кременчуці відбувся святковий автопробіг. ФОТОрепортаж 633 0