Новини з 1996 року

Екологічна експертиза у Кременчуці: містяни постійно дихають речовинами, які викликають рак

Ксенія Омельченко 06 листопад 2017 15:30 1271 2

У Кременчуці сьогодні подія, яку так довго чекали, - громадські слухання щодо проведення державної експертизи екологічної ситуації, яка склалася в районі Північного промвузла Кременчука.

На слуханнях  виступив начальник відділу екологічної безпеки Олексій Федюн.  Він нагадав, що цього літа в Кременчуці вже проводилась екологічна перевірка інституту імені Марзєєва

Як заявив завідувач лабораторії ґрунту інституту громадського здоров’я імені Марзєєва Валерій Станкевич, Кременчук входить до 18 найбільш забруднених міст України, але за скаргами на забруднення – на першому місці.

«Найбільша кількість скарг у держСЕС України надходить з Кременчука. Люди скаржаться на нестерпні умови забруднення атмосферного повітря. Кременчук входить у 18 найбільш забруднених територій України, але з точки зору скарг - перше місце. Він входить до списку найбільш критичних точок.

При першому розгляді скарг вражає, що північний промвузол знаходиться близько до Молодіжного і цей вузол має найбільш специфічні екологічно небезпечні підприємства: це Укртатнафта, ТЕЦ, пропарювальна станція, завод технічного вуглецю. Всі вони є найбільшими забруднювачами по вуглеводному компоненту»,- зазначив  Валерій Станкевич.

Він також зазначив, що всі ці підприємства відносяться до I, II та III класів небезпеки.  Тож мінімальна санітарно-захисна зона для них має встановлюватися розрахунковим методом, але не менше 300 м, для другого класу - 500 м і для третього - 1000 м.

Усі вказані підприємства пов'язані з переробкою сирої нафти, переробкою кам'яно-вугільної смоли, фактично відходами коксохімії, і всі вони переплетені. Тобто конкретно віднести якесь з підприємств до якогось конкретного забруднення, на думку експерта, не можна. Лише завод технічного вуглецю, який  використовує кам'яно-вугільні смоли, реально дає найбільші викиди антраценового ряду, які були "спіймані комісією" в межах житлової забудови.

Загалом, між забудов Молодіжного стабільно перевищена межа 3-4-бензапірену, який належить до речовин 1 класу небезпеки і є канцерогеном, тобто провокує розвиток раку. До того ж перевищений у нашому місті й інший складний поліциклічний канцероген - бензантрацен.

 – Здається, в лютому... так, у лютому ми брали снігову пробу. Ця проба дозволяє визначити, що і як. І сутність її в тому, що кожний прошарок снігу має певний термін накопичення, і все, що переноситься аерозольним шляхом, забруднює надземні маси й відкладається у цих сніжних пробах. Аналізуючи сніжну пробу, ми визначили, що щодобово надходить 3-4-бензоперен у повітря. Фактично це свідчить, що забруднення має постійний характер.

Також показник у снігу та ґрунті - велика концентрація ванадію. Взагалі це мікроелемент, який для нормального функціонування організму потрібен людині, але в дуже малій кількості. Та якщо він перевищує норму, слід очікувати прояву токсичних ефектів.

До слова, перебільшена кількість ванадію у викидах була виявлена на всіх підприємствах, про які казав пан Федюн. Більше того, поширений він не тільки на Молодіжному, але й по всьому Кременчуку. А це в свою чергу доводить, що Кременчуцька ТЕЦ усе-таки використовувала влітку мазут.

 

Зазначимо, що минулого року міськвиконком вже просив керівників міської ТЕЦ встановити газоочисний фільтр. 

Та станом на серпень 2017 року віз і нині там. Більше читайте у матеріалі: Хто і що отруює? Тхне на Молодіжному – винен КЗТВ. Смердить на Київській – «ТЕЦ» і «Укртатнафта»

 

Попрацювали спеціалісти й з місцевими мешканцями. Так було проведенно аналіз захворюваності населення, а також аналіз розповсюдження викидів по місту. Враховуючи вітри, мапа має трохи нечіткі обриси, проте і так зрозуміло, де люди скаржилися на сморід найбільше.


Якщо ж казати про аналіз захворюваності населення в Кременчуці, то дані цього дня були взяті в міському управлінні охорони здоров’я. 

Аналіз показав, що перевищення йде по бронхіальній астмі, хворобах легень, що може свідчити про можливий зв'язок захворюваності з рівнем забруднення повітря.
 

«Нами було проведено анонімне анкетуваня і воно вказує, що Молодіжний є найбільш уражений викидами. Для встановлення часток забруднення з боку кожного з підприємств необхідне дослідження з доступом на підприємства. Це дозволить зробити уточнення по викидах з боку кожного підприємства по важких металах.

Нас тільки допустили на територію заводу технічного вуглецю. Мабуть, його викиди диференціюються по відношенню до інших підприємств. Нічого жахливого там не було виявлено, але те, що пов’язано з відвантаженням сировини, потребує доробки. КЗТВ погодилося цю процедуру удосконалити», - заявив Валерій Станкевич.

Окремо він зауважив, що зроблені аналізи не змогли відповісти на всі питання, і він наполягає на обов’язковому дослідженні основних технологічних ланок підприємств і доступу до невеликих підприємств північного промвузла.

«Слід додати інші підприємства до списку перевірок. Є підозри, що тут не тільки великі підприємства мають великі викиди, але й невеличкі, як кажуть, з дуже приємними можливостями по запахах», - додав Валерій Станкевич на завершення своєї доповіді.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Ксенія 06.11.2017 18:35

Небайдужа, дякую за запитання. Чим завершилося слухання Ви може дізнатися з матеріалу "Київські експерти рекомедують НПЗ, КВБЗ та ТЕЦ змінити паливну сировину".

Небайдужа 06.11.2017 15:37

А які підсумки громадських слухань? План дій щодо зменшення шкідливих викидів є? Цей звіт має юридичну силу? Його можна отримати офіційно на руки мешканцю Кременчука? Це є приводом до судових розборів? Що робити???

Кременчук став містом, в якому Україна та Казахстан міцно закріпили свої відносини. ФОТОрепортаж 492 0
Яким ти був, Кременчук? Фотографії старого міста, якого ми не знали. ФОТО 616 0
У Кременчуці Хеловін провели «з вітерцем», і дощ цьому аж ніяк не завадив. ФОТОрепортаж 1112 0