Новини з 1996 року

До перемоги далеко, але зустріч «нормандської четвірки» - це маленький крок до миру і єдності України

Віктор Крук 20 жовтня 2016 13:00 757 0

Вчора увечері в Берліні почалася і вночі завершилася п’ятигодинна зустріч канцлера Німеччини Ангели Меркель з трьома президентами - Петром Порошенком, Франсуа Олландом і Володимиром Путіним у рамках «нормандської четвірки». Що вона дала Україні?

Варто зазначити, що результати цієї зустрічі для нашої країни більш позитивні, ніж можна було від неї очікувати. Усі чекали гіршого, про що свідчили попередні зустрічі у «нормандському форматі».

Перший позитив у тому, що сама зустріч відбулася, адже за два дні до її початку від Путіна ще не було отримано згоди на приїзд до Берліна. Щось його таки змусило приїхати та вести перемовини. І, незважаючи на те, що жодних документів по підсумках цієї зустрічі підписано не було, сам факт її проведення свідчить, що формат «нормандської четвірки» залишається для подальшого розв’язання кризової ситуації. Яким би малоефективним він не був, але наразі інших форматів переговорів з агресором в України немає.

Другий позитив у тому, що після дипломатичної перемоги української делегації в ПАРЄ, коли Парламентська асамблея прийняла дві проукраїнські резолюції з різкою оцінкою дій Росії та вимогами до неї, цей наступ підкріплений підсумками перемовин у Берліні. З головною вимогою України щодо виконання Мінських угод - діяти поетапно і послідовно у відповідності до розробленої «дорожньої карти»: спочатку питання безпеки і лише після її забезпечення вирішення політичних питань, зокрема й проведення виборів, - погодилися усі. Тож про негайне проведення виборів мова більше не йде. Нагадаємо, що раніше Росія наполягала на одночасному вирішенні цих питань і на Україну тиснули західні країни. 

«У нас є дата виборів і умови, за якими вони повинні пройти - це питання безпеки, режим припинення вогню, виведення іноземних військ, дотримання режиму розведення, безперешкодний доступ ОБСЄ, звільнення заручників», - відповів Петро Порошенко на прес-конференції на запитання щодо дати проведення виборів.

За заявою Ангели Меркель, найскладнішим залишається включення в «дорожню карту» питання особливого статусу Донбасу. Канцлерка закликала до пошуку компромісу в цьому напрямку. Втім за сучасних внутрішньополітичних умов в Україні, здається, що знайти компроміс у цьому питанні майже неможливо. 

Також заявлено, що до кінця листопада міністри закордонних справ розроблять основи «дорожньої карти», після чого пройде нова зустріч у рамках «нормандської четвірки».

Третій позитив – керівники Німеччини, Франції і Росії погодилися з позицією України щодо  змісту цієї «дорожньої карти» - забезпечення безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до всієї окупованої території від лінії зіткнення до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, у тому числі до місць зберігання відведеного озброєння та виведення іноземних військ. Щоправда, сподівань на те, що Росія виведе свої війська, майже немає, адже за заявою її керівників «їх там нема». Проте це розширить можливість для ОБСЄ їх там усе ж таки знайти і хоч якось ускладнити постачання техніки та озброєння бойовикам з Росії.  

Четвертий позитив – лідери країн домовилися про те, що ніхто не буде перешкоджати діяльності ОБСЄ для забезпечення підготовки до майбутніх місцевих виборів, які пройдуть лише тоді, коли умови безпеки дадуть можливість Україні їх провести на окупованих територіях. Розмова йшла і про збройну, тобто поліцейську місію ОБСЄ, яка буде забезпечувати безпеку під час виборів і після них - у перехідний період. Раніше Росія і її маріонетки на Донбасі і чути не хотіли про допуск на окуповані території озброєної місії ОБСЄ.

Нагадаємо, що моніторингова місія ОБСЄ, яка наразі працює на Донбасі, – це цивільні співробітники без жодної зброї. Як наголосив Петро Порошенко, російська сторона також підтримала необхідність введення збройної поліцейської місії ОБСЄ. 

П’ятий позитив – досягнуто взаєморозуміння із забезпечення режиму припинення вогню. Лідери країн домовилися про те, що після завершення розведення військ на трьох ділянках (Золоте, Петровське та Станиця Луганська), там мають цілодобово чергувати моніторингові пости ОБСЄ (наразі вони бувають там наїздами), і лише після цього почнуться переговори про наступні 4 ділянки для розведення військ. 

Шостий позитив - напередодні і після цих перемовин активно обговорюються питання дотримання попередніх домовленостей, досягнутих на Мінських переговорах у вересні 2014 року та лютому 2015-го. Зокрема щодо території, на яких можуть проводитися вибори. З того часу Україна втратила 1700 км території, в тому числі Дебальцеве, що є порушенням укладених домовленостей.

Проводити вибори там – виходить порушувати домовленості. Території мають бути повернуті, а лінії розмежування з бойовиками пересунуті на межу, яка була у вересні 2014-го. Поки що Україна лише наполягає на демілітаризації району Дебальцева і включення його до одного з 4-х майбутніх ділянок розведення військ, але це питання буде поставлене на обговорення.

Сьомий позитив - була підтримана українська пропозиція про безперешкодний доступ представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до всіх заручників, що незаконно утримуються проросійськими бойовиками. Це має поліпшити умови, в яких вони утримуються на окупованій території. 

Звичайно, усім хотілось би більшого. На запитання щодо забезпечення контролю Україною російсько-української ділянки кордону канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що це віддалена перспектива, як і початок поліцейської місії ОБСЄ. Про повернення українського контролю над окупованою територією Донбасу, як і про роззброєння бойовиків, на зустрічі поки не говорили.

На жаль, Україні доведеться ще багато років жити в умовах неоголошеної війни. Проте початок переговорів і досягнення хоч якихось домовленостей краще, ніж повна відсутність діалогу з незрозумілими для країни наслідками збройного протистояння. 

Політика – це мистецтво можливого. І краще втратити кілька років для досягнення миру і єдності України, ніж кілька мільйонів життів для прискорення цього процесу.

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 201 0
Кременчук став містом, в якому Україна та Казахстан міцно закріпили свої відносини. ФОТОрепортаж 571 0
Яким ти був, Кременчук? Фотографії старого міста, якого ми не знали. ФОТО 708 0