Новини з 1996 року

Дмитро Дробот: "У чиновників і досі є стереотип, що "Prozorro" можна обійти"

Ксенія Омельченко 17 червня 2017 16:15 496 0

У Кременчуці відбулася зустріч з представниками Антикорупційного центру.  Й серед тих, хто приїхав до нашого міста - представники Харькова.

Дмитро Дробот - хоч і родом зі Світловодська, однак зараз живе та працює у Харкові. З 2016 року є представником харківської ГО "Антикорупційний центр". Тож, недивно, що до Кременчука активіст завітав, саме завдяки ініціативі місцевого антикорупційного центру.

Як зазначив активіст, за минулий рік у Харківській області вже  було проведено чимало рослідувань та аналітики, які стали можливими завдяки використанню системи "ProZorro". 

На нещодавній зустрічі з Поліною Завадською, координатором центру компетенції "ProZorro" у Полтавському регіоні, кременчуцькі журналісти  та активісти вже дізналися, як читати звіти комунальних підприємств та користуватися системою електронних закупівель. Тоді тренінг відбувся в рамках громадської кампанії «Відкритий доступ» за підтримки ГО «Європейський клуб». Тож, сьогодні містяни мали можливість розширити свої знання та задати питання, які їх цікавлять.  

Трохи про створення "ProZorro"

За словами Дмитра Дробота, на створення "ProZorro" в Україні особливий вплив мала Революція Гідності. І хоча її згадують зараз все менше, це ті процеси, які мали величезний вплив владу та суспільство, яке довгий час  знаходилося у "сплячому режимі".

Це проект, який зародився не у кабінетах чиновників. Його створили 10-15 активістів, підтриманий тодішнім міністром фінансів Павлом Шереметою.

- Ідея була такою: величезні кошти, які витрачає Україна, вивести в онлайн. На сьогодні, у системі "ProZorro" було продано на 687 млрд грн. Усі міські ради, сільські ради, усі - мають тепер рацювати через цю систему. 

У самому ж Харкові розвитку антикорупційних досліджень сприяла влада. Активісти хотіли показати співвідношення того, скільки було зроблено, і скільки - вкрадено, всім відомими Генадієм Кернесом (міський голова Харкова з 2010 року) та його другом Михайлом Добкіним (колишній мер Харкова, а з 2014 - голова Харківської облдержадміністрації). Так, у січні цього року активісти виявили 900 гектарів харківської землі, які були розділені місцевою владою безкоштовно. Можна сказти, що це близько 8 млрд гривень, які пішли у приватні руки.

Іншою, досить такі нашумілою стала справа з забудовою центра Харкова. На місці, де раніше стояв пам'ятник Леніну, місцева влада хотіла поставити стелу ангела. Великими зусиллями активісти домоглися того, аби фігуру, яка зовсім не вписувалась у загальний вигляд площі не встановлювали. А це додаткові зекономлені 30 млн грн.

Відомі й випадки, коли дорогу робили щорічно, хоча мали б зробити раз і на 10 років вперед. Схем "відмивання" грошей у Харківській області багато, так само, як і по всій Україні.

 - Адже це добре видно, коли з'являється корупція. Коли ти їдеш на швидкості 100 км/год по трасі, де немає ніяких спеціальних знаків, а потім стикаєшся з ремонтними роботами, де можна їхати, як максимум, зі швидкістю 30 км/год, - зазначає активіст, коментуючи ситуацію на трасі М-22.

Дмитро також повідомив, що через високий рівень корупції, зараз Україна знаходиться на одному з останніх місць у світових рейтингах. Ще гірша ситуація є тільки у Сомалі та Північній Кореї.

Використання системи чиновниками

Головною проблемою українських чиновників, на думку Дмитра Дробота, залишається побоювання використовувати систему. Вони звикли самі обирати постачальника. Як наслідок, 44% закупівель проходять з учасниками, які не беруть часть  тендері. У цьому він вбачає певний корупційний ризик.

- Чому він бере участь у "допорогах", але не бере участі у тендері?

До того ж, як серед бізнесу, так і серед чиновників залишаються певні стереотипи. Що "Prozorro" можна обійти,  наприклад. Звісно, будь-який закон чи програму можна обійти, але саме в цьому проявляється цінність людини. Її усвідомлення, для чого вона це робить.

Багато грошей - мало контролю

Якщо у Харкові найбільшим закупівельником є Харківська міська держадміністрація, то у Полтавській - Полтавська обласна. Як пояснив активіст, це спричинено тим, що у Харківській області немає великих міст, подібних до Кременчука, тобто більшість витрат приходиться на місто Харків.

За його словами, децентралізація - це добре, але не в сенсі корупції. Якщо раніше кошти "відмивали" на державному рівні, то зараз навіть на місцевому. Відбувається така собі "децентралізація корупції". І це дуже легко відслідковувати за збільшенням бюджету міста.

Наприклад, у Харкові у 2005 році бюджет складав 5 млрд грн, а зараз - понад 11-18 млрд. Захищених виплат з них всього 3 млрд. Сума однакова, і для 2005 року, і для 2017.

Можливості "обходу" системи

На жаль, не існує такої абсолютно досконалої системи, яку б не потрібно було контролювати людям. "Prozorro" теж має свої слабкі місця.

Найпопулярнішим способом "обходу" цієї системи стали дискримінуючі вимоги замовника. Тобто, коли людина пише тендерну інформацію конкретно під певного постачальника.

Найчастіше постачальником стає або компанія, наближена до тих, хто розподіляє кошти, або інша фірма, яка теж має тісні зв'язки з замовником. 

Виявляється, що майже за півтора роки роботи системи, ще жодної справи, пов'язаної з порушенням порядку проведення закупівель, до суду не дійшло. Тож, на думку Дмитра Дробота, єдине, чого не вистачає "Prozorro"  зараз - контролючих органів, які б "вдарили по руках за такі дії".

Цікавий випадок, пов'заний одночасно з Кременчуком та Харківською областю, виник через мережу кременчуцьких автозаправок:

- Вони приходять на тендер з мінімальною ціною. Ціна, зазвичай, нижча за оптово-ринкову. Перемагає. Здійснює одну поставку, а потім кажуть: "Економічна ситуація змінилась. Ми підвищуємо ціну." І підвищують настільки, що сума більша, ніж будь-яка інша пропозиція на тендері. Законом у них все добре. Просто вони користуються необізнаністю своїх замовників. Тож, такі випадки теж бувають.

Про протидію корупції

Усім відомо, що в Україні не так давно з'явились два антикорупційні агентства - НАБУ (Національне антикорупційне бюро України) та НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції). Їх діяльність у більшості випадків, пов'язана з е-деклараціями.

Були прийняті також дві кримінальні статті, які дозволяють притягати до відповідальності чиновників, які ухиляються від декларування свого майна. Але їх складно доводити до кінця, через відсутність нових реформ у судочинстві.

Тож, якщо ж казати про методи подолання корупційних схем, найефективнішим залишається контроль з боку суспільства. На думку активіста, саме цього найбільше бояться усі корупціонери.

- Люди мають тримати влади в тонусі. Це набагато дешевше, ніж спеціальні контролючі органи, і набагато ефективніше. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись