Новини з 1996 року

Для 45-річних українців вводять «бронь»: чи допоможе це знайти роботу?

Валерія Макряшина 29 жовтня 2017 11:07 3343 0

З січня 2018 року держава вводить для українських роботодавців нові правила прийому працівників. У штаті кожного підприємства вводиться квота для співробітників 45 років і старше - 4% від загальної чисельності. За словами міністра соцполітики Андрія Реви, ця норма вводиться у зв'язку з пенсійною реформою. Експерти кажуть, що це суттєво не вплине на ринок праці, однак в окремих сферах таку вимогу виконати буде складно.

За словами Реви, більшість роботодавців відмовляються брати на роботу людей передпенсійного віку.

"Ми це питання вирішимо за допомогою введення мінімальних квот. Щоб у кожному трудовому колективі 4% працівників були у віці від 45 років і старше. І будемо стежити через Держслужбу праці за тим, щоб норма дотримувалася", - сказав Рева.

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський зазначив, що у світі зміщується поняття "старість" у бік збільшення віку, тому зараз людина в 45 років і старше не здається неконкурентоспроможною.

"Думаю, що ця норма не стане обтяжливою для бізнесу. Будь-яка норма обмеження, в тому числі за віком, - це дискримінація, яка законодавчо заборонена", - резюмував Забловський.

З ним не згоден заступник голови Держслужби зайнятості Сергій Кравченко:

"Проблема з працевлаштуванням тих, кому 45 років і більше, дуже серйозна. Ця тенденція прийшла до нас зі США, де давно вважається, що людину старше 35 років навчити чомусь новому складно. Так, не брати на роботу через вік заборонено законодавством, але на практиці роботодавці під будь-яким приводом намагаються не брати тих, кому під 50 і більше, навіть не хочуть розглядати резюме. Тому квоти дадуть віковим претендентам шанс хоча б потрапити на співбесіду, довести свою кваліфікацію".

Проти

HR-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна каже, що квотування має і мінуси. Наприклад, літні працівники можуть почати зловживати своїм віком, мовляв, мені більше 45 років, тому ви хочете мене звільнити.

"Головна небезпека нового квотування, аби не вийшло, як з робочими місцями для інвалідів, яких, нагадаю, має бути на підприємстві не менше 4% штатної чисельності, інакше фірма платить штраф у розмірі середньомісячної своєї зарплати, - аналізує Пашкіна. - У підсумку маємо ситуацію, коли багато людей з інвалідністю не шукають роботу, а просто віддають трудову, числяться, припустимо, прибиральницею і отримують мінзарплату. Держава повинна не квоти вводити, а зробити так, щоб людей передпенсійного віку було вигідно брати на роботу. Наприклад, повертати фірмі частину податків за такого працівника".

"Дивляться на вміння, а не на вік"

Експерти впевнені, що вимоги до вікового квотування виконати буде набагато легше, ніж по інвалідах, яких у країні менше 8% (до 3 млн чол.).

45-річних працівників приблизно вдвічі більше, і вони можуть реально працювати, а не просто числитися.

"У фармакологічній промисловості, наприклад, затребувані люди старшого віку, вони мають достатню кваліфікацію і солідний досвід, щоб скласти конкуренцію більш молодим претендентам, - каже Дмитрук. - Але в інших сферах може бути складніше".

За словами Пашкіної, старше покоління вже переважає в промисловості, освіті, медицині, соцслужбі, де не найвищі зарплати.

"На виробництві - взагалі дефіцит кадрів, там дивляться на рівень кваліфікації токаря чи інженера, а не на його вік", - навела приклад Пашкіна.

Сергій Кравченко каже, що багато 45-річних і старше людей самі винні у своїх проблемах, так як не хочуть освоїти нові технології:

"Через службу держзайнятості шукають місце чимало бухгалтерів, які не знають сучасних систем бухобліку і не хочуть перенавчатися. Навряд чи їм допоможе введення квот".

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1007 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2007 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2624 0