Новини з 1996 року

Депутати хочуть скасувати покарання за незаконне збагачення

Валерія Макряшина 24 січня 2018 12:35 854 0

Відповідний проект Закону про внесення зміни до статті 368-2 Кримінального кодексу України з метою приведення його положень до вимог Конституції України зареєстрований у Верховній Раді.

Законопроект ініціювали народні депутати Владислав Данілін і Олександр Кірш ("Народний Фронт"), Геннадій Чекіта і Андрій Шинькович ("БПП").

Нардепи пропонують звільнити чиновників від відповідальності за придбання або передачу іншим особам майна, походження якого він не може пояснити.

У законопроекті хочуть закріпити, що залучити потенційного корупціонера до відповідальності можна буде тільки тоді, коли майно придбано незаконно.

Зараз чиновника чекає покарання від двох до десяти років позбавлення волі за придбання, наприклад, автівки, вартість якої не відповідає офіційним доходам його сім′ї. У цьому і полягає злочин незаконного збагачення, — пояснює Олена Щербан, керівник юридичного відділу Центру протидії корупції. — Натомість законопроект пропонує встановити відповідальність чиновника виключно за незаконне набуття майна — наприклад, без належної угоди або довіреностей від власників майна. Таким чином, придбання державними службовцями, чиновниками автівок та квартир, що коштують у сотні разів більше їхнього офіційного заробітку, якщо це зроблено офіційно, скажімо в автосалоні, — не передбачатиме кримінальної відповідальності, якщо законопроект буде ухвалено парламентом”, — додає вона.

Крім того, законопроект №7499 також легалізує приховування корупційного майна чиновників через оформлення його на третіх осіб. За нинішнім законодавством, чиновника чекає відповідальність навіть у разі, якщо він “запише” власну дорогу нерухомість на родичів, скажімо, тестя чи сестру, але залишатиметься її фактичним власником. Якщо законопроект №7499 буде ухвалено, популярна схема приховування дорогого майна чиновників буде легалізована, а конфіскувати таке майно стане неможливо.

Таким чином, законопроект №7499 повністю знищує відповідальність за незаконне збагачення.

Адже ідея цієї статті Кримінального кодексу в тому, що сама по собі наявність у чиновника статків, які не відповідають його офіційним доходам, — це пряма ознака корупції, а отже — самостійний злочин. Саме криміналізація незаконного збагачення мала забезпечити швидку ідентифікацію і покарання корупціонерів.

Варто нагадати, що кримінальну відповідальність за незаконне збагачення було запроваджено у 2015 році. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленого меморандумом.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1344 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 2336 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2959 0