Новини з 1996 року

День Соборності (День Злуки) - День української єдності та свободи

pplus 22 січня 2021 08:30 234 0

Українська мрія - єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель усі її так звані сусіди, прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси.

Так сталося і на початку 1918-го. Цього січневого місяця в запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка.

Вже до кінця року, в грудні 1918-го, у Фастові з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов у нашу сучасну історію як «Акт злуки», і 22 січня 1919 року він був публічно оприлюднений у Київській столиці на знаменитій Софійській площі.

Та машина кривавої диктатури, яка прийшла на зміну колишніх «консерваторів», поспішила зламати й ці сміливі починання вільного українського народу. Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину - поляки. А далі...

Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію, просто зникає. Надію, наприклад, втратили нащадки кривавих диктаторів, коли великий і могутній Радянський Союз - об’єднання, побудоване зовні на «нових канонах справедливості», а всередині - на крові й безглуздих жертвах, звалилося, не залишивши після себе нічого, що могло б його реанімувати.

22 січня 1990 року. Мільйони українців вишикувалися в справжній живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.

21 січня 1999 року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30 грудня 2011 року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22 листопада, був об’єднаний з Днем Соборності і свято отримало нову назву - «День Соборності та Свободи України».

Після подій 2013-2014 років, Революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова й кількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13 листопада 2014 року, святу повернули колишню назву.

«Відзначати щорічно 22 січня, в день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1», - йдеться в Указі.

У цей День приєднуємося до привітань на адресу всього українського народу! Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну - Україну!

 

Українська Центральна Рада прийняла Четвертий універсал

Це державно-політичний акт, грамота-прокламація, яку видавала Українська Центральна Рада для широкого українського загалу. Всього УЦР було видано 4 універсали, які визначали етапи формування Української державності - від автономії до повної самостійності.

Четвертий Універсал був виданий 22 січня 1918 року (за новим стилем) і декларував незалежність України. УНР проголошувалася «самостійною, ні від кого не залежною, вільною суверенною державою українського народу».

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Подорож у минуле: яким був Кременчук у ХХ столітті і яким він є зараз. ФОТОрепортаж 1611 0
З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 1948 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2320 0