Новини з 1996 року

День боротьби з пневмонією: кременчуцька лікарка про захворювання та методи його лікування

Ксенія Омельченко 12 листопад 2017 12:43 308 0

12 листопада, починаючи з 2009 року, у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії.

Пневмонія є найважливішою окремо взятою інфекційною причиною смертності дітей у всьому світі.

Пневмонія - гостре інфекційне запалення нижніх дихальних шляхів з обов'язковим залученням легеневої тканини (альвеол, бронхів, бронхіол). Причиною пневмонії є віруси, бактерії, гриби, які проникають в організм людини переважно повітряно-крапельним шляхом.

Як повідомляє  завідуюча педіатричним відділенням з пульмонологічними ліжками Кременчуцької міської дитячої лікарні Олена Ярошенко, до збудників,  які найчастіше вражають легені, відносяться:

- грампозитивні мікроорганізми: (пневмококи - від 40 до 60%, стафілококи - від 2 до 5%, стрептококи - 2,5%);

- грамнегативні мікроорганізми (паличка Фридлендера - від 3 до 8%, гемофільна паличка - 7%, ентеробактерії - 6%, протей, кишкова паличка, легіонелла та ін. - від 1,5 до 4,5%);

- мікоплазми - 6%;

- вірусні інфекції (віруси герпесу, грипу і парагрипу, аденовіруси і т. ін.).

Також пневмонія може розвиватися внаслідок впливу неінфекційних факторів - травм грудної клітки, іонізуючого випромінювання, токсичних речовин, алергічних агентів.

Окрім того, як зазначає лікарка, до групи ризику щодо розвитку пневмонії відносяться пацієнти із застійною серцевою недостатністю, хронічними бронхітами, хронічною інфекцією носоглотки, вродженими вадами розвитку легенів, з важкими імунодефіцитними станами (ВІЛ / СНІД), ослаблені і виснажені хворі, пацієнти, які тривалий час перебувають на постільному режимі, а також особи похилого віку.

Особливо схильні до розвитку пневмонії люди, які палять і зловживають алкоголем. Нікотин і пари алкоголю пошкоджують слизову оболонку бронхів і пригнічують захисні фактори бронхопульмональної системи, створюючи сприятливе середовище для розмноження інфекції.

 

Тепер розглянемо "класичну" ситуацію - типове ГРВІ.

Симптоми - нежить, кашель, підвищення температури тіла. Запальний процес у верхніх дихальних шляхах супроводжується підвищеним виробленням мокротиння.

Головне наше завдання - не дати мокроті втратити свої нормальні властивості і мати продуктивний кашель.

Як цього досягти?

Основне правило - чисте прохолодне повітря в приміщенні, де знаходиться хворий. Оптимальна температура - близько 18°С.

Будь-які джерела пилу в кімнаті збільшують імовірність висихання слизу, оскільки при великій кількості килимів і м'яких меблів зволожити повітря досить складно, а без цих самих пилових джерел цілком достатньо 1-2 рази на день робити вологе прибирання.

При проведенні вологого прибирання ні в якому разі не додавати у воду хлорамін, хлорне вапно та інші дезінфікуючі хлоровмісні препарати.

Небезпечні будь-які обігрівачі, оскільки висушують повітря. Ще раз підкреслюю: оптимально 18°С, але краще 15°С, ніж 20°С.

Крім сухого і теплого повітря, висиханню мокротиння сприяє висока температура тіла. З високою температурою боротися потрібно, слід використовувати жарознижуючі засоби, намагатися якомога більше пити.

 

Кашель

Продуктивний кашель - це той кашель, при якому є достатня кількість рідкого мокротиння. Люди дуже люблять різноманітні ліки "від кашлю" і дуже часто активно "допомагають" самі собі перестати кашляти. Це в свою чергу сприяє порушенню відходження мокротиння і виникненню запалення легенів.

Слід чітко розуміти, що як кашель буває різним, так і ліки від кашлю бувають різними.

Багато препаратів нібито "від кашлю" насправді кашель не припиняють, а роблять його продуктивним - це дуже важливо і дуже потрібно. Складові компоненти таких ліків впливають або на епітелій бронхів, сприяючи утворенню мокротиння і покращують роботу війок епітелію, або безпосередньо на саме мокротиння - розріджуючи його. Назви цих ліків добре відомі. Отримують їх в основному з рослин (типові представники - мукалтин, бронхікум), а варіантів таблеток, сиропів і мікстур - тисячі. Є також невелика кількість (не більше 10) дуже ефективних хімічних речовин (НЕ рослинного походження), що  впливають на мокроту.

Використання "відхаркувальних засобів" при ГРВІ помітно зменшує ймовірність запалення легенів, але при обов'язковому виконанні двох попередніх умов -  багато пити і чисте прохолодне повітря.

У той же час, крім відхаркувальних засобів, є досить велика група препаратів, що сприяє зникненню або ослабленню кашлю. Діють вони по-різному, впливають, наприклад, безпосередньо на кашльовий центр у головному мозку, зменшуючи його активність. Їх використовують у ситуаціях, коли кашель, загалом, організму не потрібен, він, зважаючи на особливості самої хвороби, не приносить полегшення, а лише завдає страждання хворому.

Які це хвороби? Наприклад, коклюш або хронічний бронхіт. Використовуючи ці ліки при ГРВІ і зменшуючи таким чином кашльову активність, дуже легко досягти скупчення мокротиння в легенях і найрізноманітніших ускладнень, перш за все тієї ж пневмонії.

 

Втрата мокротою своїх властивостей - не єдина причина пневмонії.

Адже не мокрота сама по собі викликає запальний процес у легеневій тканині. Необхідні ще й конкретні мікроби (стрептокока, пневмокока, стафілокока і т. ін.).

Ці мікроби в більшості людей (не важливо, дорослий це чи дитина) мирно живуть у носоглотці, а їх розмноження стримується факторами місцевого і загального імунітету. Будь-яке ГРВІ призводить до активізації бактерій, а якщо цей фактор поєднується з втратою мокротою своїх захисних властивостей, то подібна ситуація є цілком достатньою для виникнення ускладнень.

Основним симптомом запалення легенів, звичайно, є кашель. Але насторожити має і загальне погіршення стану дитини. Придивіться, чи немає у вашої дитини таких ознак:

- дитина стала млявою, відмовляється пити і їсти;

-  тримається стабільно висока температура. Але не потрібно забувати, що підвищення температури - не обов'язковий симптом при пневмонії;

- дитина починає частіше дихати, з'являється задишка;

- в акті дихання починає брати участь додаткова мускулатура, дитина дихає начебто з напругою;

- шкіра дитини може стати блідою, а навколо носа і губ може з'явитися синява.

 

Для всіх видів пневмонії характерна така клінічна картина:

лихоманка з підвищенням температури до 38-39,5°С, 

пітливість,

кашель, частіше з відходженням рясної мокроти,

задишка при фізичному навантаженні і в спокої,

загальна слабкість,

порушення сну,

зниження апетиту,

швидка стомлюваність,

зниження працездатності.

Іноді хворі можуть відчувати неприємні відчуття або біль у грудях.

Пацієнти з пневмонією підлягають обов'язковій госпіталізації в терапевтичне відділення або відділення пульмонології. Основним у лікуванні пневмонії є антибактеріальна терапія. Підбір антибіотика здійснює лікар, ніяке самолікування неприпустимо.

При своєчасному й адекватному лікуванні пневмонія закінчується одужанням.

 

На щастя, пневмонію можна не тільки вилікувати, але й запобігти їй.

З цією метою була створена 13-валентна кон'югована вакцина, яка вже увійшла в календарі щеплень у багатьох країнах. Вона діє проти 13 серотипів пневмокока, пройшла клінічні випробування і визнана фахівцями ефективною в боротьбі з пневмококовою інфекцією.

Лікарка дитячої лікарні нагадує також, що в нашій країні вакцина проти пневмококової інфекції не включена до Національного календаря щеплень, і у зв'язку з цим батьки можуть вакцинувати свою дитину лише за власний рахунок.

Заходи попередження розвитку пневмонії полягають у загартовуванні організму, підтримці імунітету, уникненні переохолодження, санації хронічних інфекційних осередків носоглотки.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись