Новини з 1996 року

Чому злетіли ціни на цибулю і найголовніше - хто на цьому заробив?

Валерія Макряшина 11 травня 2019 11:50 531 0

Вартість цибулі в Україні сьогодні досягла історичного максимуму. Причиною значного подорожчання став низький минулорічний урожай в українських господарствах, а також зростання кількості країн-імпортерів цибулі на зовнішньому ринку.

У результаті при імпорті цибулі українські трейдери отримали маржу до $800 за тонну.

Як повідомляє Delo, ціна на цибулю в Україні становить сьогодні 34–42 грн/кг, що є історичним максимумом і в 15 разів перевищує вартість цієї продукції у відповідний період минулого року. Для великих оптових партій ціна цибулі досягла $1000 за тонну.

Причин подорожчання декілька. Серед них і різке скорочення площ під цибулею в Україні  у 2018 р. (до 54,4 тис. га), і низька врожайність в українських господарствах, зумовлена несприятливими погодними умовами (періоди посухи змінювалися затяжними дощами) й нарешті загальне збільшення кількості країн-імпортерів цибулі на зовнішньому ринку (додалися Євросоюз, Туреччина, Росія), що зумовило підвищення ціни країнами-експортерами цибулі.

Динаміка цін

З квітня динаміка зростання ціни на цибулю в Україні становила до 100% за тиждень, що було зумовлено внутрішніми і зовнішніми чинниками.

Низький урожай цибулі в Україні призвів до швидкого вичерпання її запасів і скорочення пропозиції на ринку від українських виробників. У результаті за перші два місяці 2019 р. Україна імпортувала цибулі в 62 (!) рази більше, ніж за січень–лютий 2018 р., а саме – 35,4 тис. т.

Імпорт тимчасово загальмував зростання цін, проте до березня на зовнішньому ринку вартість цибулі стрімко зросла внаслідок конкуренції з боку інших країн-імпортерів.

Так, Євросоюз, який традиційно був експортером цибулі, через скорочення врожаю внаслідок аномально посушливого літа тепер змушений закуповувати цибулю на зовнішніх ринках, причому на тих самих, що й Україна.

До імпортерів несподівано додалася Туреччина, яка сама завжди експортувала овочі. У сезоні 2018–2019 ця країна закупила понад 1,2 тис. т цибулі в Казахстані.

Також  почала імпортувати цибулю Росія (через зростання цін на внутрішньому ринку), і це теж підігріло ціни в постачальників.

З огляду на це сьогодні ціни на цибулю в Таджикистані, Узбекистані, Киргизстані, Казахстані зросли в 2–3 рази за тиждень і становлять $260–300 проти квітневих $80–150 за тонну.

Вигідні умови для трейдерів

Хоча роздрібні ціни на цибулю в Україні не найвищі в Європі, проте за рівнем маржинальності для трейдерів, що ввозять цибулю, український ринок поза конкуренцією.

Аналітики агентства ЕastFruit відзначають, що Україна є найбільш привабливим ринком збуту, адже вона ближче, ніж Євросоюз. За умовними розрахунками, при закупівлі цибулі в Узбекистані по $300 за тонну можна заробити $700-800 на тонні. При імпорті цієї ж цибулі в Польщу заробіток становитиме $50–150 за тонну.

Як повідомляв Landlord, у новому сезоні українські господарства планують відвести під цибулю великі площі, що зумовлює високий ризик падіння ціни на цю продукцію. Тож експерти радять виробникам не закладати цибулю на тривале зберігання, а реалізувати максимальні обсяги відразу під час збирання, оскільки ймовірність поступового зниження ціни протягом усього сезону досить висока.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

«Бумеру - 15 років»: у Кременчуці відбувся ювілейний концерт репера Серьоги. ФОТО 169 0
Концерт «Дизель шоу» в Кременчуці зібрав аншлаг. ФОТО 335 0
"Доки світло не згасне назавжди": Макс Кідрук у Кременчуці презентував новий роман 589 0