Новини з 1996 року

Чим запам’явся цей день - у 1753 році завершено будівництво Андріївської церкви в Києві

pplus 27 травня 2020 07:00 147 0

Міжнародний День розсіяного склерозу

Міжнародний День розсіяного склерозу був встановлений Міжнародною федерацією товариств розсіяного склерозу з метою інформування про проблему розсіяного склерозу і глобального руху організацій РС, а також розширення глобального руху організацій РС і об’єднання національних і регіональних організацій, пошуку джерел фінансування глобального руху з проблем розсіяного склерозу. Відзначається Міжнародний День розсіяного склерозу щорічно в останню середу травня.

Розсіяний склероз - це хвороба, яка вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок, що призводить до порушення відповідних функцій організму. Вона характеризується утворенням хаотично розсіяних вогнищ демієлінізації - втрати мієліну, білої жирової речовини, що покриває аксони - нервові волокна.

За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні на розсіяний склероз хворіють понад 18 тисяч осіб. Найчастіше хвороба вражає жінок та осіб працездатного віку – 21–45 років. Найвища захворюваність – серед осіб білої раси, що живуть в помірному кліматі. Діагностика розсіяного склерозу на ранніх стадіях є складною, оскільки симптоми захворювання можуть з'являтися і зникати, іноді навіть на місяці. Лікування розсіяного склерозу поки що не розроблено, однак зараз є препарати, що дозволяють запобігти загостренню захворювання, змінити перебіг хвороби та полегшити її симптоми.

В Україні для лікування хворих на розсіяний склероз діє державна програма безоплатного забезпечення препаратами. Проте такі препарати є дороговартісні, що унеможливлює забезпечення таких хворих безкоштовним лікуванням на 100%. Тому проблема покращення якості життя хворих на РС потребує особливої уваги громадськості та влади. Одночасно із лікуванням таким хворим необхідно вести здоровий спосіб життя, уникати стресів, переохолоджень, не перегріватись (протипоказане довготривале перебування на сонці, прийом гарячих ванн, споживання гарячого чаю, засмага, відвідування солярію чи теплих країн). Також корисними будуть заняття з лікувальної фізкультури та коригування свого раціону харчування. Адже від зміни способу життя залежить пом'якшення проявів хвороби, тривалість ремісії (відновлення певних функцій організму), а це дозволить уникнути ранньої інвалідизації.

Про захворювання нічого не було відомо до 1835 року, коли французький лікар Ж. Крювелье описав перший випадок. Два роки по тому у Великобританії про хворобу повідомив Р. Карсвелл. До середини 19 ст. вже були відомості про значну кількість випадків, і в 1868 французький невролог Ж. Шарко підсумовував патоморфологічні ознаки розсіяного склерозу і розробив його діагностичні критерії.

Розсіяний склероз звичайно починається в молодості, але може проявитися в будь-який період від 15 до 60 років. Жінки більш схильні до захворювання, ніж чоловіки. Хвороба не передається у спадок. У списку причин повної інвалідності у продуктивному періоді життя розсіяний склероз посідає третє місце - після травм і ревматологічних захворювань.

День целофанової стрічки (целофанова стрічка була винайдена в 1930-х роках)

Американець Дік Дрю запатентував свій винахід – прозору клейку стрічку – скотч, виготовлену з каучуку, олії і смоли на целофановій основі. Спочатку його використовували для обгортки харчових продуктів, але в роки Великої Депресії з’явилося чимало інших способів використання прозорої клейкої стрічки на роботі і вдома: від запечатування одягу до зберігання розбитих яєць. На сьогоднішній день у родині скотчів налічується понад 900 найменувань, які відрізняються шириною, прозорістю і клейкістю, бувають прозорими і кольоровими, з написами і без них. У сучасному світі скотч використовують також для створення своєрідних картин і скульптур. У такому незвичайному виді мистецтва застосовують кольорові напівпрозорі стрічки різної ширини.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Посол Словаччини, модерн, романтика і містика: у Кременчуці відкрили Міжнародну виставку. ФОТОрепортаж 329 0
Різнокольорові голуби та пухнасті кошенята: у Кременчуці відбулася виставка домашніх тварин. ФОТО 693 0
Бонус від Кременчуцького льотного коледжу: захоплюючі польоти над Дніпром, які вразили містян. ФОТО 542 0