Новини з 1996 року

Чи потрібен дитині дитячий садочок

pplus 11 лютого 2019 06:49 182 0

Плюси й мінуси дитячого садочка.

Якщо мамі треба виходити на роботу, а дитину немає з ким залишити, то питання про те, чи потрібен дитині дитячий садок, відпадає само собою. Але яке рішення прийняти, якщо є вибір - водити малюка в садок чи ні?

Мінуси дитячого садка

1. Стрес дитини, який спричинений розлукою з мамою. Багато дітей, проводячи більшу частину дня без мами та інших близьких людей, відчувають емоційну незахищеність. Для того, щоб дитина нормально росла, навчалася спілкуватися і засвоювала інші важливі вміння та здібності, їй необхідні постійне емоційне тепло, любов і підтримка. І в цьому дитячий садок не може замінити родину, адже вихователі, якими б хорошими вони не були, не можуть любити всіх.

2. Досить багато дітей психологічно перевтомлюються від неможливості побути наодинці й займатися тим, чим хочеться.

3. Поганий вплив однолітків. У групі звичайного дитячого садка збираються діти як з більш, так і з менш благополучних сімей, з цим нічого не поробиш.

4. Часті хвороби. Багато мам, які працюють, не мають можливості постійно брати лікарняні, тому відправляють у дитячий садочок своїх хворих дітей, які заражають одногрупників. Від цього явища нікуди не подінешся, так як дитячий садок зобов'язаний прийняти хвору дитину, якщо в неї немає температури.

5. Багато батьків і педагогів, говорячи про плюси відвідування дітьми садочка, головний акцент роблять на тому, що в дитячому садку дитина вчиться спілкуватися з однолітками. Хотілося б трохи поставити під сумнів цей незаперечний багатьма аргумент на користь відвідування дитиною дитячого садка.

Дійсно, починаючи приблизно з трьох років (а вже з чотирьох - абсолютно точно!) дитина потребує спілкування з іншими дітьми. І цю можливість батьки обов'язково повинні їй надати. Але в дитячому садку зазвичай бувають досить дикі норми взаємин з іншими дітьми. Якщо в групі 15-20 дітей, одна вихователька просто не в змозі організовувати їх спілкування один з одним, тому більш наполегливі діти часто починають гнобити боязких (віднімати в них іграшки, штовхати і так далі).

Тому навчити дитину спілкуванню з іншими дітьми залишається завданням батьків, навіть якщо ваша дитина відвідує дитячий садок. Звертайте більше уваги на те, як ваша дитина спілкується з іншими дітьми на дитячому майданчику, в гостях. Чи легко вона знайомиться, чи вміє грати, дотримуватися черговості й правил гри. Чи може поділитися іграшками й за потреби відстояти свою власність і свої інтереси. Це дуже важливі критерії її соціального розвитку.

Плюси дитячого садка

1. Режим. Більшість дорослих не звикли жити строго за розкладом, тоді як насправді це дуже корисно для організму - їсти, гуляти, лягати спати в один і той же час щодня.

2. Дисципліна. В дитячому садочку дитина знайомиться з певними правилами поведінки і вчиться дотримуватися їх. Слово "дисципліна" в багатьох із нас викликає досить негативне ставлення, оскільки асоціюється з муштрою, прийнятою і в садках, і в школах радянської епохи. Але якщо відволіктися від цих асоціацій і розуміти під словом "дисципліна" вміння дотримуватися необхідних правил людського співжиття, то слід визнати, що ці навички дитині необхідні.

3. Самостійність. У садочку в дитини з'являється можливість проявити себе, вона більш самостійна, так як поруч немає мами (бабусі), яка за неї прибере іграшки або погодує з ложечки, в дитсадку дитина виконує все те, що необхідно згідно з її віком, у тому числі й доглядає за собою.

4. Спілкування з іншими дорослими. До початку шкільного віку батьки, звичайно, залишаються єдиними по-справжньому авторитетними дорослими в житті дитини. Але досвід спілкування з вихователями в дитячому садку допомагає дитині в подальшому уникнути труднощів у встановленні взаємин зі шкільними вчителями. Малюк дізнається, що, крім мами, є й інші дорослі, до думки яких треба прислухатись, а іноді й просто підкорятися.

5. У дитячому садочку дитина отримує можливості для інтелектуального й фізичного розвитку. Хоча стандартні освітні програми, прийняті в державних дитячих садках, залишають бажати кращого: у багатьох звичайних садочках занять мало, та й проводяться вони далеко не на найвищому рівні. У будь-якому випадку батьки повинні займатися з малюком самі. Але якщо "домашня" дитина цілі дні проводить виключно перед екраном телевізора, то в дитячому садку вона, звичайно, отримає незрівнянно більше. Малювання, ліплення, конструювання, розвиток мовлення, музичні заняття і фізкультура - цей мінімальний "джентльменський набір" забезпечить і найпростіший державний садок. Якщо ж вам пощастить і ви знайдете по-справжньому хороший дитячий садок (такими бувають і державні) з доброю, великою програмою, можна розраховувати, що вашому малюку буде там по-справжньому цікаво.

6. Спілкування з однолітками. Ми вже згадували про те, що спілкування дітей у дитячому садку часто відбувається стихійно, у вихователів немає часу, щоб навчати вихованців правильно спілкуватися, вирішувати всі дитячі конфлікти. Тому деякі діти, залежно від свого характеру й темпераменту, стають або задираками, або тихонями, які звикають підкорятися більш наполегливим товаришам.

Та якщо батьки вчать дитину правильно спілкуватися з іншими дітьми, розмовляють з нею на цю тему, розбирають вдома конфліктні ситуації, що виникають з однолітками, якщо необхідно, звертаються по допомогу до вихователів, надають дитині підтримку у важку хвилину, в цьому випадку спілкування дитини з однолітками в дитячому садку принесе їй незаперечну користь і безцінний досвід.

Тут треба зазначити, що такий досвід спілкування з дітьми дитина не зможе отримати на дитячому майданчику, де спілкування дітей відбувається під контролем мами або педагога.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись