Новини з 1996 року

Бур'яни на городі можуть розповісти про особливості ґрунту

pplus 12 вересня 2019 07:50 321 0

Бур'яни, що ростуть на вашій ділянці, - не тільки злісні рослини, які треба нещадно викорінювати. Це перші помічники городника — справжній індикатор складу та кислотності ґрунту. Придивіться до них уважно, перш ніж вирвати.

Бур'ян — неминуча проблема кожного садівника. Повністю позбутися від зелених агресорів практично неможливо, та й не потрібно. Вчасно виполоті бур'яни поповнять компостну купу, послужать мульчею і навіть ліками, а також можуть принести неоціненну користь — "розкажуть" про властивості ґрунту в саду.

Амарант, або щириця 

Однорічна рослина, агресивний бур'ян. Віддає перевагу пухким, суглинним, родючим ґрунтам, які багаті азотом. Амарант у саду — хороший показник, ваша земля містить досить гумусних речовин. Позбавтеся від бур'яну до цвітіння, не дайте йому утворити насіння, адже його кількість доходить до 500 тис., а схожість зберігається кілька десятиліть.

Рослина багата білком, вітамінами, її молоде листя — чудовий корм для домашніх тварин (кролів, свиней). Близькі родичі — кіноа та овочеві сорти амаранту — вважаються цінними харчовими культурами.

Галінсога дрібноквіткова

Однорічна рослина, яка активно заселяє сади й городи. Рясно росте на зволожених, пухких, родючих ґрунтах. Галінсога на городах й у квітниках говорить про те, що з вашим ґрунтом усе в порядку.

Вчасно виполюйте бур'ян, не даючи йому цвісти й утворювати насіння. Ця рослина  дає від 5 до 30 тис. сім'янок, які зберігають схожість до 5 років. На батьківщині, в Центральній і Південній Америці, її використовують у їжу, суху траву додають для аромату в різні страви.

Зірочник середній

Однорічна рослина, що віддає перевагу зниженим, добре зволоженим місцям. Грядки, заповнені зірочником, свідчать про родючий ґрунт, але недостатню його проникність і сильне ущільнення, поганий дренаж. Розпушуйте ґрунт, повністю видаляйте рослини з коренем. Цей бур'ян важко викорінити, адже він здатний вкорінюватися від обрізків стебла, за літо дає кілька поколінь, утворюючи до 15 тис. насінин.

Зірочник — їстівна вітамінна рослина, її цілком можна використовувати для приготування салатів і супів. Корм із додаванням трави з великим задоволенням їсть домашня птиця й свині.

Жовтець їдкий

Багаторічник з мичкуватим коренем, добре росте на вологих, погано аерованих, щільних, кислих ґрунтах. Масова поява жовтцю в саду — сигнал про необхідність скорегувати кислотність, вологість, механічний склад ґрунту. Внесіть доломітове борошно, крейду або вапно. Усуньте застій води, додайте розпушуючі матеріали (торф, перепрілу тирсу), щоб підвищити проникність землі. Ці заходи, крім звичайного прополювання з підрізанням розетки, не тільки покращать стан ґрунту, але й позбавлять від бур'яну.

Махрова форма жовтцю використовується як декоративна рослина. Застосовується в народній медицині. Рослина - отруйна!

Кульбаба лікарська

Найпоширеніший, досить настирливий бур'ян, любить кислі, ущільнені ґрунти, може сильно засмічувати газон. Вважається показником надлишку калію в ґрунті, також може свідчити про дефіцит кальцію. Намагайтеся вчасно, до початку цвітіння, прополювати кульбабу, видаляючи стрижневий корінь. Перевірте щільність ґрунту на газоні, встромивши в нього тонкий кілочок. Якщо він входить у землю з великими труднощами, слід провести аерацію спеціальним пристроєм або вилами. Зробіть аналіз кислотності ґрунту, за потреби внесіть матеріали для розкислення.

Коріння й траву кульбаби використовують у медицині, молоде листя та квітки їстівні, з них готують салати, роблять варення.

Жовтий осот польовий

Багаторічний бур'ян, дуже активно розмножується кореневими паростками. Вологолюбна і світлолюбна рослина демонструє, що на вашій ділянці добре аерований, родючий ґрунт з реакцією ґрунтового розчину від слабокислого до нейтрального.

Коріння осоту гірше приживається в сухому ґрунті, рослина помітно пригнічується при затіненні. Для придушення осоту висівайте сидерати з густими стеблами — жито, овес. При прополюванні ретельно видаляйте коріння, воно дуже життєздатне, відрізки довжиною 3-5 см приживаються на 90-100%.

Осот — хороший медонос, використовується в народній медицині.

Подорожник великий

Стійкий до несприятливих умов бур'ян з мичкуватим коренем, завдяки тугій розетці листя нечутливе до витоптування. Вказує на ущільнений, погано аерований ґрунт з підвищеною кислотністю. Внесіть матеріали для розкислення, які поліпшують структуру ґрунту, розпушуйте землю на грядках і обробляйте газон аератором або методично протикайте його звичайними вилами. Ефективно буде підрізати розетку листя, після цього бур'ян не відростає.

Подорожник — лікарська рослина, яка визнана науковою медициною, вона дуже популярна в народних лікарів.

Фіалка польова

Багаторічна або однорічна рослина з жовтими або жовто-фіолетовими квітками. З'являється в садах і городах, у посівах розвивається дуже швидко й заглушає основну культуру, любить вологі ґрунти. Легко розмножується насінням і вкоріненням пагонів. Наявність фіалки — хороша ознака. Вона належить до культур, чутливих до високого вмісту певних елементів живлення, і говорить про родючий ґрунт, багатий фосфором.

Нескладно усунути фіалку ручним прополюванням. Проконтролюйте стан ґрунту, здайте його на агрохімічний аналіз. Надлишок фосфору не страшний, зазвичай він нейтралізується за рахунок утворення нерозчинних сполук із кальцієм або залізом. Не користуйтеся фосфорними добривами, восени вносьте калійні, а навесні — азотні.

Хвощ польовий

Багаторічна кореневищна рослина. Розсіюється спорами, але частіше розмножується горизонтальним і вертикальним кореневищем. Поява хвоща — тривожний сигнал, бур'ян росте на кислих і дуже зволожених ґрунтах. Густо висівайте сидерати, які будуть затінювати й пригнічувати ріст хвоща. Забезпечте помірне зволоження без застою води, внесіть у ґрунт матеріали для розпушування, влаштуйте дренажні канави, посадіть найбільш чутливі рослини на підвищенні, спеціальних пагорбах або клумбах.

Талабан польовий

Однорічна або зимуюча рослина, з'являється на городах, у вологих місцях з рихлим ґрунтом, позитивно реагує на високий вміст калію. Поява на ділянці талабану свідчить про достатню кількість цього важливого елементу в ґрунті.

Своєчасно виполюйте бур'ян, не допускайте цвітіння і дозрівання насіння, одна рослина дає 1,5-3 тис. насінин. Якщо ви помітили на рослинах у саду ознаки надлишку калію (укорочені міжвузля, бурі краї листя, скручування нижнього листя, міжжилковий хлороз і витончення молодого листя), зробіть агрохімічний аналіз ґрунту. Надлишок калію можна усунути інтенсивним поливом.

Використовується в народній медицині. Рослина володіє гострим гірчичним ароматом, насіння за потреби може бути приправою.

У природі все розумно збалансовано, і бур'яни — це не помилка еволюції. Звичайно, їм не можна давати волі, навіть якщо вони виглядають зовсім безневинно і привабливо. Все-таки їх кількість на городі краще скоротити до мінімуму. І тоді вашим культурним рослинам ніщо не завадить правильно розвиватися й дарувати гарний урожай.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Освідчення в коханні у віршах: кременчуцька поетеса вперше презентувала свою книгу. ФОТОрепортаж 99 0
Жарти, сміх та купа незрозумілих термінів: кременчужан зацікавили книгою-головоломкою. ФОТОрепортаж 230 0
Всесвітній день читання вголос у бібліотеці: як кременчужани розвивали ораторську майстерність. ФОТО 361 0