Новини з 1996 року

Було дерево, став пень. Що не так з кронуванням у Кременчуці?

Валерія Макряшина 05 березня 2019 09:40 1641 0

Протягом останніх років працівники КП "Благоустрій Кременчука" обрізали понад сотню дерев у місті. Результати їхньої роботи в Кременчуці – це тисячі живих дерев без дорослих гілок і зараз вони більше нагадують електричні стовпи, ніж рослини. 

Цей так званий метод викликав неабияку хвилю обурення не тільки в деяких громадських активістів, а й у містян. Більшість же кременчужан проти планового кронування дерев нічого не мають, але якщо його роблять правильно(!!!) та професійно.

"Кронування — це комплекс заходів безпосередньо в кроні дерев, тобто формування крони та декоративна обрізка. Передусім при кронуванні видаляються гілки, які можуть створити перешкоди та небезпеку для людей. Так, під час снігопадів та поривчастого вітру видаляють гілки, які поламалися й зависли, адже вони можуть завдати шкоди перехожим..." - поділилася своєю думкою місцева мешканка Людмила Долинська.

 

 

Звідки взагалі пішла мода так обрізати дерева?

З радянських часів. Після війни, коли в містах швидко треба було відновити зелені насадження, прийняли рішення саджати тополі, тому що вони швидко ростуть і найкраще поглинають шкідливі вихлопні гази. А потім ці тополі так обрізали – до трьох-чотирьох великих гілок. Їх можна й навіть іноді треба саме так обрізати. Пухові тополі після такої процедури нарощують нову крону й років п’ять-шість не дають пуху. А пірамідальні тополі зазвичай ростуть дуже високі, стають аварійними, там усередині дуже багато сухих гілок, і їх теж час від часу треба так обрізати.

Втім, здається, Кременчук є вже чи не найбільшим заповідником в Україні, бо, спираючись на те, скільки в нашому місті за документами аварійних і старих дерев, така думка зрештою приходить. 

Департамент житлового господарства Кременчуцької міськради уклав договір на вирубування сухих та аварійних дерев. Торги відбулися в системі електронних закупівель Prozorro. У департаменті цьогорічну роботу зі знесення старих дерев оцінили майже в 1 млн гривень. 

26 лютого комунальне підприємство "Благоустрій Кременчука" офіційно виграло тендер на виконання робіт з капітального ремонту зелених насаджень (видалення аварійних, сухостійних, фаутних дерев, а також формуюче кронування дерев, що досягли вікової межі) в місті Кременчуці. Укладено відповідний договір. 

Загальна сума тендера - 979 592 грн. Строк надання послуг - до 31 грудня 2019 року. 

У договорі також зазначається, шо роботи виконуватимуть відповідно до міської Програми з видалення аварійних, сухостійних, фаутних дерев, а також здійснюватиметься традиційне кронування дерев, що досягли вікової межі в місті Кременчуці на 2017-2020 роки. 

Зазначимо, ще не повністю наші комунальники прибрали тирсу від спиляних минулого року дерев. А на "капремонт" зелених насаджень у 2018 році КП "Благоустрій Кременчука" з міського бюжету отримав 1 959 184 грн.

Але, здається, дерев аварійних і сухих у Кременчуці та і взагалі зелених насаджень ще залишилося вдосталь, зважаючи на такі угоди. Та й усі бачили, в якому стані наші дерева. Вони після кронування більше нагадують стовпи, які з часом помирають і їх взагалі обрізають "під нуль".

Кілька років тому це питання на сесії Кременчуцької міської ради порушувала депутатка Оксана Піддубна. Вона зазначила, що в нашому місті склалася цікава ситуація з кронуванням дерев.

"Справа в тому, що в міському бюджеті на кронування дерев для «краси» й тих дерев, які в подальшому знищуються, кошти є, а на вирішення проблем з кронуванням дерев, які загрожують здоров’ю та майну мешканців міста, коштів немає", - зазначила тоді депутатка. 

Ключовою в цьому шаленому дійстві є фраза самих комунальників про те, що, вони роблять усе за правилами, хоча мало хто, особливо "новенькі", ці правила знають. Яскравий приклад - дерева в центрі Кременчука, зокрема на вулиці Першотравневій, які не можна навіть назвати живими. 

Олександр Мазнєв: "Та ви подивіться, на що Першотравнева стала схожа! Ріжеш старе, так саджай нове!"

Імовірно, в Кременчуці поставлена на потік обрізка живих дерев не для користі дерев, а заради прибутку. Дійсно, "кронування" - це золоте дно.

Спочатку за бюджетні гроші повністю вбивають крону живого дерева. Те, що при цьому знищується джерело кисню, загороджувальний бар'єр між дорогою й будинком, безкоштовний фільтр найнебезпечнішого для легень дрібнодисперсного пилу, місце життя птахів, - чиновників хвилює в останню чергу.

А щоб відновити знищену крону, дереву знадобляться десятиліття, і в будь-якому випадку це не буде вже гарна природна крона. Не всі дерева зможуть пережити такий стрес - гілки абияк рубають, а місце зрізу навіть не обробляють, деінде - можливо, але не скрізь. 

Половина дерев не переживе таке "обрізання", і тоді чиновники зможуть на "законних" підставах звільнити землю від дерев і використовувати її для отримання прибутку. Наприклад, забудувати або організувати на ній платну парковку.

Ще одне питання - про вибірковість. Як вибирають дерева для кронування та взагалі спилювання? Аварійні й хворі дерева які дійсно є чи не в кожному дворі та які можуть бути справді небезпечними, чомусь залишаються без уваги...

Наприклад дерева уздовж будинків по вулиці Вадима Пугачова, які прямісінько лізуть у вікна кременчужан ніхто не чипає, чого не можна сказати про дерева, які росли навпроти будинків, уздовж паркану оптової бази. Там комунальники вже постаралися - дерева перетворилися на незрозуміло що. Обрізка дерев на Раківці, вздовж вулиці Велика Набережна, є взагалі хаотичною - дерево через одне просто зрубане під корінь. 

Інший бік медалі 

Кронування, як процедура омолодження, дійсно потрібне, щоб зменшити дерево для контролю його подальшого росту. Це роблять, щоб дерево перестало тягнутися вгору, а стало розростатися в ширину. Крім того, кронування передусім попереджає обвалення.

Більшість дерев справді не обрізали ще з радянських часів. Чи не в кожному дворі стоять тополі-розвалюхи, висотою метрів за 30, незрозумілої форми, які загрожують не тільки майну, а й самим мешканцям будинку та перехожим. На ваш автомобіль ніколи не падала гілка від тополі? Якщо ні, то радійте. Ось тут і починається конфлікт: не можна омолодити й убезпечити "занедбане" величезне дерево, кажуть екологи, якщо не зрізати його повністю. 

Так, є ймовірність, що зовсім старе дерево після обрізки загине. Та якщо вчасно й правильно обрізати молоді дерева, то через кілька років вони розростуться. Але це ж якщо правильно обрізати. До речі, якби під час кронування саме старих та високих тополь місця зрізу замазували спеціальним розчином або ж звичайною фарбою, то відсоток тих, що вижили, трохи б підвищився. Втім маємо те, що маємо.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2419 0
Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 2447 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 3683 0