Новини з 1996 року

Будівництво Біланівського ГЗК: нові подробиці. ФОТО

Андрій Михайленко 15 вересня 2015 16:51 2512 0

Загальна площа ГЗК - 2500 га. Має бути відселено - 489 осіб з двох сіл. Залізниця має бути перенесена південніше родовища Біланівського ГЗК, автошлях "Полтава-Олександрія" не чіпатимуть.

9 вересня цього року комітет Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи провів слухання щодо будівництва Біланівського ГЗК

Сьогодні ж керівництво промислової групи "Феррекспо", якою, власне, контролюється Біланівський ГЗК, провело прес-конференцію у Міському Палаці культури міста Комсомольська. З боку Біланівського ГЗК на запитання журналістів відповідали генеральний директор Юрій Хіміч, технічний директор Віталій Корнієнко та заступник гендиректора із земельних питань Леонід Тютюнник.

Упродовж прес-конференції запитання представників ЗМІ циркулювали навколо декількох тем, які ми викладаємо нижче із вказанням інформації від представників підприємства.

 

ВІДСЕЛЕННЯ ЛЮДЕЙ.

За словами пана Хіміча, в найближчі 10 років має бути відселено 489 людей, які проживають у селах Базалуки та Бондарі. У даних населених пунктах нараховується 259 домогосподарств. Саме село Бондарі мають почати відселяти лише на десятий рік з моменту роботи Біланівського ГЗК.

Щоб людей можна було відселити, необхідно придбати їхні земельні ділянки. Від деяких уже отримано згоду  на відселення. 

На запитання жруналістів, що будуть робити із незгодними на відселення, пан Хіміч вказав, що з приводу отримання згод із жителями сіл буде здійснюватись робота. 

"У ТЕО (Техніко-економічне обгрунтування. - Ред.) з часів СРСР максимально планувалось відселити 9 сіл. Про 14-ть (сіл. - Ред.) я не знаю. Технології розвиваються... Запевняю Вас, що примусового відселення не буде. Ми будемо домовлятися з людьми", - запевнив журналістів гендиректор підприємства.

 

МОЖЛИВА РАДІАЦІЯ.

Доводи про те, що корисні копалини Біланівського родовища є радіоактивними, відчутно пожвавили пана Хіміча. Останній вказав, що радіаційну руду просто відмовляться купувати металургійні підприємства Австрії та Японії, які в свою чергу будуть продавати свою продукцію автовиробникам.

Як приклад, було наведено автомобілі марки "БМВ", де, за словами гендиректора ГЗК, 30 відсотків складають матеріали зі сталі, що вироблена із сировини компанії Феррекспо.

"Ніхто не купуватиме за 50-100 тис. євро автомобіль, який буде "фонити"!" - зауважив пан Химич.

У четвер на 10 годину заплановано провести публічні заміри радіаційного фону на родовищах Полтавського та Єристівського ГЗК, а також - на проммайданчику, де має бути родовище Біланівського ГЗК. На цьому заході очікують громадського активіста Риженка.

"Правда, останні два дні активіст Риженко перестав відповідати на мої телефонні дзвінки. Але впевнений, що у четвер, о 10 годині, він приїде та проведе ініційовані ним заміри", - прокоментував Хіміч.

Присутні журналісти зауважили, що неможливо визначати радіацію руди Біланівського родовища, використовуючи дозиметр лише на поверхні, тоді як глибина розробки може сягати 400-500 метрів.

На що гендиректор Юрій Хіміч визнав, що анонсовані у четвер публічні заміри є не чимось іншим, як популізмом. При цьому зауважив, що дослідження руди Біланівського родовища здійснювалось шляхом глибинного буріння порід. За його ж словами, піти на такий популізм на підприємстві згодні, щоб попередити в майбутньому будь-які звинувачення на свою адресу.

 

ЗАГРОЗА ЗАБРУДНЕННЯ ГРУНТОВИХ ВОД ТА ПСЛА. ПЕРЕСИХАННЯ ОСТАННЬОГО. СТАВОК-ВИПАРНИК.

Технічний директор підприємства Віталій Корнієнко зауважив, що будівництво Біланівського ГЗК заплановане на відстані 7,5 кілометрів від Псла. За результатами досліджень при осушуванні кожних 50 метрів глибини кар'єру, рівень води у річці Псел має знижуватись на 1 сантиметр.

Жодних скидів води у Псел з кар'єру не планується.

При цьому заступник гендиректора із земельних питань Леонід Тютюнник вважає питання впливу розробки на річку надуманим, оскільки перше знаходиться майже у гирлі річки, а не на її початку.

Зі ставком-випарником Кременчуцького НПЗ питання дещо інакше. Пан Хіміч вказав, що нещодавно підприємство "Гідротон" виконувало дослідження ставка, а відібрані зразки надіслало у дослідний інститут міста Харкова.

За його словами, вказані дослідні роботи були проведено з метою вивчення питання співіснування ставка-випарника та Біланівського ГЗК. Рішення ж має бути прийнято пізніше.

"Відзначу, площа відстійника 360 га, а використовується тільки 10 га",  - зауважив Корнієнко.

 

ДЕРЖЕКСПЕРТИЗИ.

Проект будівництва Біланівського ГЗК має бути переданий на комплексну державну експертизу до Мінрегіонбуду не раніше першої половини 2016 року.

Питання проведення державної екологічної експертизи окремо або ж у складі комплексної експертизи має вирішитись незабаром, про що вказав пан Хіміч.

 

ШЛАМОСХОВИЩА ТА ПИЛ.

Представники ГЗК зауважили, що планується використовувати технологію мокрого збагачення, в ході використання якої говорити про дрібний пил не доведеться.

Біланівський ГЗК свого шламосховища не матиме - будуть використано діюче сховище Полтавського ГЗК, оскільки родовище останнього виснажиться у найближчі 10-15 років.

 

НЕВИДИМІ ПРОТИВНИКИ БУДІВНИЦТВА ГЗК.

Такими є залізорудні гіганти з Австралії BHP Billiton та Rio Tinto. Пан Хіміч вказує на те, що дані компанії чинять тиск на всіх гравців ринку металу. Феррекспо не є винятком. Низькі ціни, які створюють вказані виробники, є серйозною проблемою для менеджерів пана Жеваго, а останнього непокоять ще більше.

Редакція схильна вважати, що автралійці є реальним чинником, який  зараз гальмує будівництво ГЗК. Народні депутати Юрій Шаповалов та Сергій Каплін разом з їх оточенням не розглядаються як  конкуренти  бізнесменом Костянтином Жеваго. 

Остання обставина пояснює майже нульову реакцію представників Феррекспо на нищівну критику з боку даних нардепів у ході виїзного засідання комітету Верховної Ради, яке в серпні відбулось у Комсомольську.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теги: Економіка КременчукаЖиття КременчукаБіланівський ГЗК

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись